فرهنگ و هنر

متاسفانه عده‌ای می‌گویند دیگر فیلم‌‌های دفاع مقدسی نسازید

اصغر نقی زاده: متاسفانه برخی می گویند دیگر فیلم دفاع مقدس نمی سازند

اصغر نقی زاده را معمولاً با بازی در آثاری چون «از کرخه تا راین»، «مسیر سبز»، «آژانس شیشه ای» به یاد می آورند. ایفای نقش در سریال دفاع مجدیسی یکی از اتفاقات خاص کارنامه اوست و می توان آن را از جمله بازیگرانی برشمرد که در این ژانر بسیار موفق بوده و حضور پر رنگی داشته اند. درباره تولیدات در حوزه دفاع مقدس که مدنظر شماست با وی گفت وگویی انجام داده ایم.

بازیگر اصغر نقی زاده سینما و تلویزیون که آثاری چون «از کرکه تا راین»، «مسیر سبز»، «آژانس شیشه ای» و … را در کارنامه خود دارد، در پاسخ به این سوال که چرا تولیدات سینمایی و تلویزیونی ما در حوزه وی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر گیلونا در دفاع مقدس در حال محو شدن است. با این حال ساخت فیلم های جنگی بسیار پرهزینه است. یادم هست که آقای حجازی گفتند استفاده از گلوله در ژانر جنگی 70 هزار تومان است. قبلاً این هزینه را برخی نهادها یا وزارت ارشاد متقبل می شد، اما اکنون دیگر پرداخت نمی شود زیرا هزینه ها سرسام آور شده و همین امر باعث شده فیلمسازان نیز کمتر به این سبک کارگردانی دست یابند.

بازیگر فیلم «از کرخه تا راین» گفت: در قسمت قصه گویی و شخصیت پردازی مشکلی نداریم چون در ژانر دفاع مقدس زیرمجموعه های زیادی اعم از جانبازان و… وجود دارد که زیاد به آنها پرداخته نشده است. مشکل اصلی ما در ایران این است که مثلاً اگر درباره شرکت پزشکان فیلم بسازید، فردا صبح همه پزشکان اعتراض می کنند. این ایراد در مورد اکثر آثار دیگر نیز صدق می کند. توانایی مردم در ایران برای تحمل نظرات، دیدگاه ها و انتقادات بسیار پایین است. این ربطی به دولت و حکومت ندارد، فرهنگ جامعه ما اینطور است.

وی در خصوص حضور این ژانر و چنین فیلم هایی در جشنواره های خارج از ایران افزود: یک فیلم جنگی بسازید که در آن قصد دفاع از مواضع کشورتان را دارید، این فیلم در آن سوی آب تحویل داده نمی شود و به هیچ جشنواره ای نمی رود. متاسفانه این وضعیت مایه تاسف است.

نقی زاده در پایان گفت: در حال حاضر فیلم‌های جنگی زیادی در آمریکا ساخته می‌شود، آنها تعجب می‌کنند که چون نسل جدید این اتفاقات را به خاطر نمی‌آورد، ما دیگر نباید آن‌ها را انجام دهیم؟ نه اما در ایران اینگونه است. همه می گویند بس است دیگر فیلم دفاع مقدس نسازید. این یکی از مشکلات بزرگ این ژانر مهم است.

خبرنگار: تابسم کشاورز

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه 0 رای به نفع e 0 رای مخالف