فرهنگ و هنر

محمد رحمانیان در تدارک یک اجرای جدید

محمد رحمانیان در سال ۱۳۶۱ نمایشی به نام «مرغ دریایی یا چخوف ساد» را اجرا کرد. او در این 19 سال کمدی های زیادی را روی صحنه برد اما قسمت دیگری از ذهنش همچنان درگیر «چخوف ساد» بود.

این هنرمند تئاتر اکنون قصد دارد به دغدغه های سال های خود بپردازد و در این روزها نمایشی با عنوان «چخوفساد جلد دو و سه» را آماده می کند. این نمایش برای پایان جولای برنامه ریزی شده است.

رحمانیان درباره این کمدی به گیلونا می گوید: برای اجرای این کمدی از 13 داستان کوتاه چخوف به همراه 2 نمایشنامه او با نام های «به ضرر تنباکو» و «بازیگر تراژدی برخلاف میل خود» استفاده می کنم و با همه اینها از «ساده» دیگر. چخوف «آماده خواهد شد. دیده ام، دیده ام.

اگرچه مترجمان متعددی آثار چخوف را ترجمه کرده اند، اما رحمانیان برای اجرای «چخوف ساده» از ترجمه آثار سروگ پ پانیان استفاده می کند.

کارگردان برای اجرای این نمایش نیاز به فضای بیمارستانی دارد و با توجه به اینکه اخیراً از فضای بیمارستانی نزدیک تماشاخانه شهرزاد به نام «تئاتر بوتیک ایران» برای اجرای نمایش‌های ویژه استفاده شده است، رحمانیان نیز قصد دارد جدیدترین نمایش خود را در این نمایش ارائه کند. همان مکان برای دویدن

او مانند اکثر آثارش صحنه نگاری را به محسن شاه ابراهیمی سپرده است و این طراح تولید هم اکنون در حال طراحی فضای این بیمارستان است تا به عنوان بیمارستان بیماران روانی استفاده شود و رها نشود.

نمایش جدید رحمانیان در قالب کارهای خارج از صحنه در کل فضای این بیمارستان اجرا می شود.

رحمانیان که در سال 82 نیز نمایش “مرغ دریایی …” را به همراه شاگردانش در تالار جدید مجموعه تئاتر شهر اجرا کرده بود، اکنون قصد دارد جلد دوم و سوم همین نمایش را به همراه شاگردانش و همسرش مهتاب نصیرپور که او را اجرا می کند، اجرا کند. در سال های اخیر اجرا را به آنها آموزش داده ام.

با وجود اینکه بازیگران این کمدی همگی جوان هستند، موسیقی آن را فردین خلعتبری، آهنگساز سرشناسی که رحمانیان در بسیاری از اجراهایش با او همکاری داشته، ساخته است.

کمدی «چخوف ایساد» از اواخر تیرماه تاکنون دو بار در شب اجرا می شود که در یکی از آنها 7 نمایش و در 8 قطعه دیگر اجرا می شود.

رحمانیان که در جوانی نمایشنامه «مراساد» پیتر وایس را خوانده بود، می‌گوید این نمایشنامه زندگی و دیدگاه او را نسبت به تئاتر تغییر داد و چنان روی او تأثیر گذاشت که پس از سال‌ها هنوز آن را رها نکرده است. نسبت به این بازی

او در سال 1982 کمدی «مرغ یا چخوف» را با نگاهی به کمدی معروف چخوف «مرغ دریایی» و «ماراساد» پیتر وایس اجرا کرد. این نمایش اجراهای محدودی داشت اما با استقبال مردم مواجه شد و پس از اجرای خود در تهران به عنوان نماینده تئاتر دانشگاهی ایران در جشنواره های دانشجویی مکزیک و رومانی که توسط ITI World برگزار می شد به روی صحنه رفت.