فرهنگ و هنر

مرزهای عراق بسته شد/ سفرهای اتوبوسی به عراق لغو شدند/ زائران در مسیر، برنامه‌شان را تغییر دهند

رئیس ستاد اربعین حسینی گفت: تمامی مرزهای منتهی به معابر خروجی زائران به عراق تا اطلاع ثانوی بسته است.

به گزارش گیلونا، سید مجید میراحمدی افزود: با توجه به حوادث نگران کننده ای که در مرزهای شلمچه و مهران رخ داد و خطرات جدی برای ایمنی و سلامت زائران، جلسه فوق العاده ای در ستاد اربعین واقع در شهر البرز برگزار شد. وزیر کشور، فرماندهان عالی رتبه فراجه، استاندار ایلام و جمعی دیگر از مسئولان ذیربط توقیف و وضعیت مرزها بررسی و رویدادها مورد تحلیل قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این دیدار درباره سفری که به عراق داشتیم و مذاکراتی که در آنجا انجام شد و همچنین مطالبات مقامات عراقی برای کاهش تعداد زائران ایرانی و مشکلات عراق را بررسی کردیم.

میراحمدی در پیوندی تصویری با گیلونا، تداوم وضعیت موجود را قطعاً سلامت زائران را با خطرات جدی به همراه دارد و افزود: همه اعضای حاضر در جلسه بر این موضوع اتفاق نظر داشتند و بسیار نگران بودند. اساس نگرانی عدم آمادگی و پایگاه و سکوهای طرف عراقی در سرعت استقبال از زائران، سرعت عملیات در نقل و انتقالات و ناکافی بودن امکانات در آن سوی مرز، جمعیت زیاد و گرمی مردم است. اقلیم.

رئیس اربعین حسینی بیان کرد: همه اینها دست به دست هم داد تا به این نتیجه برسیم که برخلاف میل ما و مردم حاضر در جلسه، چرا که امنیت و سلامت زائران عزیز برای ما خط قرمز است، بنابراین نتیجه این امر جلسه پس از 5 ساعت رایزنی تشکیل می شود تمامی مرزهای منتهی به معابر خروجی زائران کشورمان در عراق تا اطلاع ثانوی مسدود خواهد بود.

میراحمدی تاکید کرد: این تصمیم به این دلیل اتخاذ شد که امنیت و سلامت زائران ما در خطر جدی است.

وی افزود: پس از تخلیه پایانه های مرزی ما، وضعیت داخلی عراق و نحوه انجام هماهنگی هایی که با مقامات عراقی برای ایجاد ساختارها و امکانات لازم و سایر شرایط داشته ایم را بررسی و درباره نحوه بازگشایی مرزها تصمیم گیری می کنیم. و در آینده اطلاع رسانی خواهیم کرد.

میراحمدی بیان کرد: به منظور آگاهی زائران از برنامه سفر خود به تمامی پایانه های مسافربری اعلام شده است که تمامی برنامه های سفر با اتوبوس برای مرزهای عراق لغو و به تمامی مسافران اطلاع رسانی می شود و پول بلیت به آنها عودت داده می شود.

رئیس ستاد اربعین حسینی گفت: عزیزترین که می آیی سعی کن برنامه هایشان را عوض کنی. فقط کسانی که در پایانه های مرزی حضور دارند تا ساعاتی دیگر با مدیریت و کنترل محاکمه می شوند تا بازگشت خود را توجیه کنند و یا در شرایطی آرامش بخش از مرز عبور کنند.

وی افزود: این تصمیم برای حفظ سلامت و امنیت زائران کاملا ضروری بود و باید این تصمیم گرفته می شد.

میرا احمدی افزود: مقرر شد صدور گذرنامه ویژه اربعین متوقف شود و برای متقاضیان گذرنامه صادر و برای آنها پست شود.

وی افزود: انشالله پس از ارزیابی شرایط اگر تصمیم جدیدی گرفته شود ملت شریف ایران را احضار خواهیم کرد.

به گزارش گیلونا، رئیس ستاد اربعین پیش از این از مردم خواسته بود به مرزها نروند.

انتهای پیام