فرهنگ و هنر

مرور مصوبات یک قطعنامه درباره جنگ تحمیلی

در اوایل شهریور 1367 شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست 2825 خود در 5 مرداد 1367 قطعنامه 620 را با چهار قطعنامه در مورد استفاده عراق از سلاح های شیمیایی علیه ایران به تصویب رساند.

به گزارش گیلونا، 10 شهریور 1359; یعنی حدود 19 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رژیم بعث عراق جنگی را در منطقه خلیج فارس به ایران تحمیل کرد که به اندازه جنگ جهانی اول و دوم ادامه داشت.

در دوران جنگ تحمیلی، رژیم بعث عراق به سه طریق با جمهوری اسلامی ایران جنگید و در هر یک روش‌های خاصی را در پیش گرفت. روش اول می تواند استفاده از سلاح های متعارف در مناطق نظامی باشد، روش دوم جنگ، جنگ شهری، حمله به مناطق مسکونی، سکوهای نفتی و بنادر ایرانیان و روش سوم جنگ شیمیایی است. این روش ها را می توان جنگ متعارف، جنگ علیه غیرنظامیان و جنگ های غیر متعارف نامید. جنگ غیر متعارف به عنوان جنگ مدرن یا استفاده از سلاح های کشتار جمعی شناخته می شود.

بررسی مصوبات قطعنامه جنگ تحمیلی

نکته مهم در خصوص قطعنامه های شورای امنیت این است که به نظر می رسد شورا نسبت به جنگ عراق علیه ایران ملایم و با ملاحظه عمل می کند و در برابر تجاوزات و حتی کشوری که به مناطق خالی از سکنه، نفتکش ها، حملات شیمیایی حمله می کند و باعث گسترش جنگ می شود، غیر تهاجمی است. . او ابتکار عمل را به دست گرفت.

همانطور که در اکثر قطعنامه های صادر شده توسط شورای امنیت در مورد جنگ عراق و ایران، جنگ همیشه به عنوان یک “وضعیت” یا “درگیری” بین ایران و عراق تلقی شده است. شورای امنیت با استفاده از کلمه «وضعیت»، جنگ ایران و عراق را «تهاجم و تجاوز» ندانست.

در همین راستا در نخستین روزهای شهریور 1367 شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه 2825 خود در 26 مرداد 1367 قطعنامه 620 را با چهار قطعنامه در مورد استفاده عراق از سلاح شیمیایی علیه ایران تصویب کرد. متن این قطعنامه به شرح زیر است.

بررسی مصوبات قطعنامه جنگ تحمیلی

قطعنامه 620 (1988)

قطعنامه شورای امنیت در جلسه 2825 آن در 26 اوت 1988

شورای امنیت،

با یادآوری قطعنامه 612 (1988)،

بررسی گزارش های 20 و 25 ژوئیه و 19 اوت 1988 (S / 200060 and Add.1, S / 20063 and Add.1, S / 20134) هیئت های دبیرکل برای بررسی ادعاهای استفاده از سلاح های شیمیایی در درگیری بین جمهوری اسلامی ایران و عراق ،

با ابراز تاسف عمیق از یافته‌های تحقیقات هیئت‌ها مبنی بر اینکه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در مناقشه ایران و عراق ادامه داشته و این استفاده علیه ایرانیان شدیدتر و تکرار شده است.

ابراز نگرانی عمیق از خطر استفاده احتمالی از سلاح های شیمیایی در آینده، با در نظر گرفتن مذاکرات جاری در کنفرانس خلع سلاح در مورد ممنوعیت کامل و موثر توسعه، تولید و ذخیره سازی سلاح های شیمیایی و انهدام آنها، با یک شرکت عزم برای افزایش تلاش‌های خود برای پایان دادن به استفاده فعلی و آتی از سلاح‌های شیمیایی بر خلاف تعهدات بین‌المللی؛

1- استفاده از سلاح های شیمیایی در مناقشه ایران و عراق را به شدت محکوم می کنیم که برخلاف تعهدات مندرج در پروتکل منع استفاده از گازهای خفه کننده، سمی و سایر مواد میکروبی در جنگ مصوب 17 ژوئن 1925 و قطعنامه 612 است. شورای امنیت

بررسی مصوبات قطعنامه جنگ تحمیلی

2- دبیرکل را تشویق می کند تا به منظور ارائه شواهد، ادعاهایی را که توسط هر کشور عضو در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی، میکروبی یا سمی و نقض احتمالی پروتکل 1925 ژنو و سایر هنجارهای مرتبط حقوق بین الملل عمومی به وی ارائه شده است، به سرعت بررسی کند. بررسی و گزارش نتایج؛

3- از همه دولت ها می خواهد که صادرات مواد شیمیایی قابل استفاده برای تولید سلاح های شیمیایی را به شدت کنترل کنند. به ویژه کشورهای درگیر، زمانی که استفاده آنها از سلاح های شیمیایی با تعهدات بین المللی در تضاد باشد یا شواهد قانع کننده ای برای این کار وجود داشته باشد.

4- تصمیم می گیرد با توجه به تحقیقات دبیرکل، در صورت استفاده مکرر از سلاح های شیمیایی در آینده و نقض قوانین بین المللی توسط هرکس و در هر زمان، موضوع را فوراً و بر اساس منشور جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار دهد. سازمان ملل متحد اقدامات مناسب و موثری را انجام دهد.

انتهای پیام