فرهنگ و هنر

مصریان با صندل‌های طلایی در گور

اهرام سه گانه، مجسمه های عظیم ابول هول، مومیایی های اشرافی، تابوت های مجلل و عظیم تنها بخشی از شگفتی های دوره تاریخی است که ما اکنون مصر باستان می نامیم. در داخل مقبره های اسرارآمیز این افراد، اجساد را با آداب و رسوم خاصی در قبر می گذاشتند. در برخی موارد این اجساد با صندل های طلایی به جهان آخرت می رفتند.

به گزارش گیلونا، برگزاری مراسم و آیین های پر زرق و برق همراه با تدفین یکی از ویژگی های بارز مصریان باستان بود. فرقی نمی کند متوفی فرعونی باشد که در «دره شاهان» دفن شده است یا دیوانسالار مدفون در مقبره سنگی ساده. اشیایی که با اجساد در قبرها گذاشته می شد برای تسهیل سفر به جهان پس از مرگ در قبرها بود.

صندل های تشییع جنازه ای که با اجساد در مقبره ها دفن می شدند ممکن است شبیه صندل های مورد استفاده در زندگی واقعی بوده و اغلب از چرم یا حتی پاپیروس ساخته شده باشند. با این حال، باشکوه ترین این صندل ها که توسط خانواده سلطنتی مدفون شده بودند، اغلب از طلای درخشان ساخته می شدند.

مصری ها با صندل های طلایی در مقبره

صندل و آستر طلای انگشت متعلق به سال های 1479 تا 1425 قبل از میلاد است.

این صندل های طلا اکنون در موزه ها به نمایش گذاشته شده است. برخی از معروف ترین این صندل های زیبا در مقبره های ملکه Thutmose III کشف شده است. این فرعون از سلسله هجدهم مصر، زنان خود را با صندل های ساخته شده از ورق طلا دفن کرد. این صندل ها به گونه ای طراحی و حجاری شده اند که شبیه صندل های چرمی هستند.

امروزه بیشتر جلدهای باقی مانده متعلق به سلسله هجدهم پادشاهی جدید است.

مصری ها با صندل های طلایی در مقبره

روکش طلایی انگشت متعلق به دوره «پادشاهی جدید» مصر باستان

در مقبره های سلطنتی، علاوه بر این صندل های طلا، اغلب از منبت های طلا برای انگشتان پا استفاده می شد. این پوشش ها از انگشتان مومیایی ها محافظت می کرد. بر اساس اعتقاد مصریان باستان، میت را باید به عنوان یک بدن کامل در قبر قرار داد. حتی مومیایی های غیر واقعی را با پوشش هایی از فلزات کم ارزش یا حتی سرامیک دفن می کردند.

مصری ها با صندل های طلایی در مقبره

مصری ها با صندل های طلایی در مقبره

افراد طبقه متوسط ​​در صندل های ساخته شده از مواد اولیه معمولی مانند پاپیروس یا چرم دفن می شدند. در این مدل پایین صندل از طریق بند به پا متصل می شد.

ساندالوس در ساخت صندل برای اجساد و افراد عادی تخصص داشت. صندل سازان نیز یکی از موضوعات نقاشی دیوار مقبره های مصر باستان است.

مصری ها با صندل های طلایی در مقبره

تصویر صندل ساز حک شده بر مقبره «رخمیره» از نجیب زاده های سلسله هجدهم مصر باستان.

اگرچه بسیاری از نمونه‌های صندل به دوران سلسله هجدهم مصر برمی‌گردد، سنت پوشیدن صندل و پوشش پنجه پا تا زمان رومیان در مصر ادامه داشت.

انتهای پیام