فرهنگ و هنر

معمار برجسته ژاپنی درگذشت – گیلونا

آراتا ایزوزاکی، معمار برجسته و پرکار ژاپنی در سن 91 سالگی درگذشت. ایزوزاکی سنت های شرقی و غربی را در سازه های اصلی ده ها کشور از جمله موزه هنرهای معاصر لس آنجلس جذب، ادغام و بازتفسیر کرده است.

آراتا ایزوزاکی، معمار، شهرساز و نظریه پرداز برجسته ژاپنی که در سن 87 سالگی برنده جایزه معماری پریتزکر شد، روز چهارشنبه در خانه خود در اوکیناوا درگذشت.

او 91 ساله بود. میسا شین، شریک قدیمی او در بیانیه ای مرگ او را تایید کرد.

ایزوزاکی که تغییرات لرزه ای را در عمل و تئوری معماری مطالعه کرده است، هم عامل و هم پیام آور تغییر بوده است. ویژگی ای که هرگز در آثار او تکرار نشده است. هر یک از ساختمان های او در جهان منحصر به فرد بود.

یک معمار مشهور ژاپنی درگذشت

ساختمان کتابخانه مرکزی کیتاکیوشو در ژاپن

این معمار مشهور ژاپنی در شهرهای مختلف جهان ساختمان ها و سازه های مقاومی طراحی کرده است که از جمله آنها می توان به مجموعه ورزشی سن جوردی در بارسلون، یکی از مهم ترین استادیوم های ساخته شده برای بازی های المپیک 1992، موزه هنرهای معاصر در شهر بارسلونا اشاره کرد. لس آنجلس، و مرکز همایش ملی قطر، از جمله.

یک معمار مشهور ژاپنی درگذشت

موزه هنرهای معاصر لس آنجلس (MOCA)

از دیگر ساختمان های طراحی شده توسط آراتا ایزوزاکی می توان به برج معروف اتحاد در میلان ایتالیا، ساختمان آکادمی مرکزی هنرهای زیبا در چین، ساختمان داموس در A Coruña، اسپانیا و ساختمان موزه هنر مدرن گونما در ژاپن اشاره کرد.

یک معمار مشهور ژاپنی درگذشت

مجموعه ورزشی سن جوردی در بارسلونا

در بسیاری از سازه‌های بزرگ ساخته شده در ده‌ها کشور، ایزوزاکی سنت‌های شرقی و غربی را جذب و بازتفسیر کرده و تأثیرات معماری را وارد و صادر کرده است.

او در چندین کتاب که نوشت، آداب و رسوم نادر ساختمان سازی ژاپنی ها را توضیح داد و بر روح غیر مادی این کشور تأکید کرد.

ایزوزاکی که یک سفیر فرهنگی است به یک دلال قدرت در حوزه کاری خود تبدیل شده است. همکارش تادائو آندو او را «امپراتور معماری ژاپن» نامید.

یک معمار مشهور ژاپنی درگذشت

برج معروف آلیانتس در میلان ایتالیا

یک معمار مشهور ژاپنی درگذشت

ساختمان مرکز همایش ملی قطر

یک معمار مشهور ژاپنی درگذشت

ساختمانی که توسط آراتا ایزوزاکی در ژاپن ساخته شده است

انتهای پیام