فرهنگ و هنر

مهدی فقیه: دست برداریم از خط و خطوط ها

مهدی فقیه هنرمند پیشکسوت کشورمان معتقد است: اگر تلویزیون آثار خوبی ارائه دهد، قطعاً خیابان ها مانند گذشته خالی می شود و مردم به سمت شبکه های ماهواره ای نمی روند.

وی گفت: متاسفانه تلویزیون در این زمینه کم کاری کرده است. و پیشنهاد می کند: چه خوب است که دوباره بیایند خوبان را جذب کنند و در صورت لزوم از آنها عذرخواهی کنند.

مهدی فقیه این روزها مشغول بازی در سریال «بی نشان» به تهیه کنندگی مرتضی رزاق کریمی برای شبکه سه سیما است. او به گیلونا گفت: باید به عقب برگردیم و نویسندگان خوب را درگیر کنیم. انجام کارهای شایسته مردم؛ زیرا مردم ما بسیار خوب هستند و لیاقت بیش از آنچه ارائه می شود دارند.

این هنرمند اگر این روزها سریال های تلویزیونی را تماشا کند چه می گوید و اگر دارد چه امتیازی به آنها می دهد؟ دقیق: حدود چهار ماه است که سر سریال «بی نشان» هستم، کارمان از صبح خیلی زود شروع می‌شود و تا پاسی از شب ادامه دارد. راستش را بخواهید برای همین است که این روزها به غیر از اخبار زیاد تلویزیون ندیدم چون کار زیادی داریم.

پیشنهاد او جلب مجدد مخاطبان تلویزیون، بازگشت و تماشای آثاری مانند «سربداران» است و ادامه می دهد: باید نویسنده های خوب استخدام شوند. مردم ما از نظر فرهنگی خیلی خوب می فهمند، اما متاسفانه در تلویزیون کم کاری شده و مردم به ماهواره روی آورده اند. اگر تلویزیون کارش را خوب انجام دهد حتما مردم پای آن خواهند نشست.

چرا چارلی چاپلین زنده ماند؟

فقیه با اعتقاد به اینکه تاریخ نشان داده است که اگر آثار خوب در تلویزیون ارائه شود، مطمئناً خیابان ها مانند گذشته خلوت می شود، ادامه می دهد: تلویزیون کنجکاوی بیشتر و نظر معتبرتر می خواهد. ما اساتید بزرگی در عرصه نویسندگی و کارگردانی داریم که بدون استثنا توسط مردم دیده می شوند و مخاطبان زیادی دارند. من به عنوان یک هنرمند همیشه کارهای شایسته مردم را می پذیرم. آثاری که معنای انسانی دارند و اگر این ویژگی را داشته باشند ماندگار می شوند; به عنوان مثال، چارلی چاپلین، اگرچه کارش کمدی است، اما به دلیل اینکه مفاهیم انسانی را به خوبی بیان می کرد، توانست زنده بماند. مفاهیم انسانی در هر ژانری بسیار مهم است. مردم همیشه یک ویژگی را می خواهند.

مهدی فقیه: شوخی و شوخی را کنار بگذاریم
مهدی فقیه در سریال جشن سربرون

نقد دفاع مقدس در ژانر طنز

بازیگر سریال های «شوق پرواز»، «در چشم باد»، «کجا اینقدر عجله داری» و «جایگزین» در پاسخ به اینکه شما به عنوان یک هنرمند، کمدی را بیشتر دوست دارید یا جدی تر؟ وی با انتقاد از مسائل دفاع مقدس در ژانر طنز می گوید: بزرگترین کار من در حوزه دفاع مقدس است. دفاع مقدس یک دوره معنایی بود، اما متاسفانه برخی از کارهای جنگی ما تبدیل به کمدی شده است و به نظرم جالب نیست. من شخصاً نظر خوبی نسبت به دفاع مقدس کمدی ندارم. البته «لیلی با من است» را از آنها جدا کنید. فکر می کنم بقیه کارهای دفاع مقدس که با نمایش ترکیب شده بود خیلی شل بود. کار دفاع مقدس همانطور که از نامش پیداست دفاع مقدس است; این یک جنگ نیست. واقعاً همین دفاع مقدس بود که جوانان محض آن زمان شور و هیجانی به پا کردند.

کار دفاع مقدس خنده ندارد!

وی در ادامه می گوید: چه گوهرهایی در هشت سال دفاع مقدس از دست داده ایم و فقط بچه های جنگ غوغا کرده اند. ناگفته نماند که ارتش هم خیلی خدمت کرده و کشور را نجات داده است، پس کارهای دفاع مقدس ما باید معنای انسانی داشته باشد نه افرادی که بیایند و به کار جنگ بخندند! فقط برای پول باید کار کنیم؟! اگر چنین است، می‌توانیم کمدی‌های دیگری بسازیم که فروش خوبی داشته باشند.

آیا این هنرمند شیرازی هم پاسخ داد که پیام شما به مدیران فعلی سازمان صدا و سیما چیست؟ بگو: نگاهی کوتاه به نویسندگان و کارگردانان بزرگ و خوب بیندازید و به کارهای قبلی آنها نگاهی بیندازید و این همه اسم و خط شوخی و … روی هیچکس نگذارید. افرادی که خط و خط نیستند، بلکه گروهی از سیاستمداران خط و خط هستند. از انجام این کارها دست برداریم. متاسفانه همه هنرمندانی که با تلویزیون قهر هستند به خاطر همین بازی سیاسی است. چه خوب که می آیند تا بچه های خوب را جذب کنند و حتی از آنها عذرخواهی کنند. آنها کسانی هستند که مورد علاقه مردم هستند، دلشان برایشان تنگ شده و سال هاست که چیزهای خوبی از آنها دیده اند. باید به آنها گفت که بروند بیرون! یا کاری می کنند که دیگر پا به تلویزیون نمی گذارند؟ این راه درستی نیست.

بچه ها سر کوچه می آیند پیش من و می گویند: آقای راستگو.

فقیه در ادامه به اهمیت کودک و نوجوان اشاره می کند و می گوید: اخیرا فیلم نارگیل به کارگردانی آقای عامریان را برای شبکه نمایش خانگی داشتم که برای کودکان بود. او واقعا یک مرد بزرگ و یکی از کارگردانان بسیار خوب کشورمان است. خوشحالم برای بچه های کشورمان که وقتی من را در خیابان می بینند به سراغم می آیند و می گویند آقای راستگو. خوشحالم که بچه ها من را می شناسند. متاسفانه ما فرزندانمان را از دست داده ایم. تخصص من به عنوان یک هنرمند نمایش عروسکی است. باید فرزندانمان را با کار قوی تربیت کنیم تا به شغل خوبی نگاه کنند و وقتی بزرگ شدند بتوانند شغل خوبی انتخاب کنند. متاسفانه ما از کار کودکان غافل شده ایم. به نظرم «نارگیل» کار خوبی بود و با استقبال خوبی مواجه شد.

سختی بازی در سریال «جشن سوربرون» به عشق عشایر

این هنرمند پیشکسوت سپس به حضور اخیر خود در سریال «جشن بازماندگان» اشاره می کند و این سریال را یکی از ارزشمندترین آثار تلویزیونی می داند.

فقیه به سخنان خود می افزاید: زمانی که در «جشن خارج» کار می کردم برایم بسیار سخت بود. پارسال شبها در منطقه امامزاده داوود در سرمای شدید زیر برف کار کردیم و هنوز از آن کار پاهایم درد می کند. من در زندگی ام زانو درد نداشتم، اما به خاطر «جشن بیرون» زانو درد داشتم، چون کار بسیار سختی بود، اما سختی آن را پذیرفتم چون شغل عشایری بود. متاسفانه برای این قشر کم کاری شده است، عشایری که می گوییم مردم غیور ایران هستند. برای درست کردن گوشت و فرش ما سخت کار می کنند. به نظر من «جشن بیرون» کار بسیار ارزشمندی است و زحمت زیادی کشیده شده است. اگر خدا بخواهد کار خوبی از آب در می آید.

وی همچنین به شرایط قلبی زمینه ساز ساخت «جشن سربرون» و دیگر کارهای تلویزیونی اشاره می کند و توضیح می دهد: آقای نجاریان به عنوان تهیه کننده «جشن سربرون» برای ما زحمت کشیدند. او برای ما پزشک تعیین کرده بود و ما هر روز که سر کار می رفتیم آزمایش می دادیم، حتی هنرمندانی که حضور داشتند، اگر کمی تب داشتند، مانع شرکت می شدند. من خودم از اول خیلی برای کرونا احترام قائل بودم. خوشبختانه ما در سازمان صدا و سیما جزو اولین کسانی بودیم که واکسن سینوفارم را تزریق کردیم. خدا را شکر هر سه نوبت واکسن را دریافت کردم و پروتکل های بهداشتی واقعا رعایت شده است. در حال حاضر در پروژه “بدون علامت” نیز مشاهده می شود. شرایط برای همه سخت است اما برای بازیگران خیلی سخت تر است. به هر حال این کار ماست و نمی توانیم بیکار بمانیم. باید کار کنیم، من حدود سه چهار سال است که بیکارم، هیچکس نیامده به من بگوید اوضاع چطور است!

مهدی فقیه: شوخی و شوخی را کنار بگذاریم
نمای سریال بدون علامت

من باید کار کنم!

مهدی فقیه در سخنان پایانی خود در گیلونا با اشاره به شرایط کاری شهرستان ها در حوزه سینما و سریال و کمبود بودجه اظهار کرد: من ساکن شیراز هستم و فقط برای کار به تهران می آیم. ما پتانسیل کار در شهرستان ها را داریم و می توانیم کار خوبی ارائه دهیم، اما متاسفانه بودجه را تامین نمی کنند و می گویند فقط در تهران کار کنیم. من خودم نمایش های عروسکی زیادی کارگردانی کرده ام و جوایزی هم گرفته ام، اما متاسفانه نمی خواهند در شهرستان ها کار کنند. مدیر شهری می گوید بودجه نداریم و درست می گوید. در سنم ممکن است سه چهار ماه زن و بچه ام را نبینم و از آنها دوری کنم که برایم خیلی سخت است، اما چه کنم، چطور غذا بخورم؟ من باید کار کنم.

انتهای پیام/