فرهنگ و هنر

نامه به شورای شهر در پی تغییر نام خیابان‌ها

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در واکنش به حذف نام چهار چهره از ادبیات کودک و نوجوان و آموزش و پرورش از خیابان های شهر، نامه ای به شورای شهر تهران نوشت.

به گزارش گیلونا، به نقل از روابط عمومی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، در پی حذف نام هوشنگ مرادی کرمانی، جبار باغچه بان، مهدی آذریزدی و صمد بهرنگی از خیابان ها، چهار تن از چهره های ادبیات و آموزش و پرورش کودکان تهران و … نوجوانان پس از مدت کوتاهی ظاهر شدند انجمن در واکنش به حذف نام این چهار تن از بزرگان ادبیات کودک و نوجوان از خیابان های پایتخت نامه ای به شورای اسلامی شهر تهران نوشت.

متن نامه به شرح زیر است:

به نام پروردگار کودکی

جناب دکتر چمران

ریاست محترم شورای اسلامی شهر تهران

با سلام و درود

حتماً جنابعالی و اعضای محترم شورای شهر تهران مطلع هستند که در نیمه اول سال جاری با تصویب شورای شهر چهار خیابان فرعی مشرف به کانون آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است. در خیابان حجاب و خدمات فرهنگی چهار پیشکسوت و بزرگ ادبیات و آموزش کودکان و نوجوانان به نام های مهدی آذریزدی، جبار باغچه بان، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی کرمانی به نام این شهروند ارشد نامگذاری شد. این فرقه در عین حال ماجراهایی را که پیش آمد و لوح های این بزرگان در آن خیابان ها نقش بست.

چند روزی است که خبرها و اخباری مبنی بر حذف پلاک های مزین به نام بزرگان و جایگزینی پلاک های قبلی که نام خود را از این خیابان ها گرفته اند، منتشر می شود. فکر نمی‌کردیم نیازی به یادآوری باشد، چرا که معتقدیم هم جناب عالی و هم اعضای شورای شهر و هم سایر مسئولین می‌دانند که قدردانی از این بزرگان و نام‌گذاری خیابان‌ها با آن‌ها چیزی بر مقامشان اضافه نمی‌کند. شهر را زینت می دهد شهر و فرهنگ زیستی جامعه با تکیه بر این نمادها که ارکان همیشگی فرهنگ کشور هستند، تقویت می شود و پایه های فرهنگی آن مستحکم می شود. نامگذاری این خیابان ها تنها نشانه قدردانی از زحمات شهر و شهروندان در عرصه فرهنگی و تربیتی کودکان و نوجوانان است و قدم کوچکی است که بزرگان این عرصه را به میان مردم می آورد.فرهنگ دوستداران به ویژه نسل های جوان اخلاق، ادبیات فرهنگی و اجتماعی و ارزش اجتماعی، قدردانی از سالمندان را بشناسید و زنده نگه دارید.

علاوه بر همه اینها باید به خاطر داشت که این حق کودکان و نوجوانان جامعه نیز است که پیشگامان و سالمندان فرهنگ و هنر میهن خود را بشناسند و نه تنها در این کوچه های فرعی بلکه در مهم ترین مکان های شهر همچنین به این نمادهای فرهنگی بپردازید و با نام و آثار و تصویر این بزرگان و دیگر بزرگان ادبیات و هنر کودک و نوجوان آشنا شوید.

چگونه می توان باور کرد که در فصلی که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در اقدامی ستودنی، بیلبوردهای بزرگی در سطح شهر به نام و تصویر نویسندگان و کتاب های آنها اختصاص داده شده تا شهر و کتاب را بسازند. شهروندان بیشتر با این نمادهای فرهنگی جامعه خانوادگی، در عین حال نام برخی از بزرگان و پیشکسوتان این عرصه که همگی خالق آثار فرهنگی هستند، مدیون تلاش و کوشش و حذف آثارشان از چند خیابان فرعی هستند؟

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با تاکید بر اهمیت رعایت حقوق اجتماعی اهالی فرهنگ و از جمله فعالان عرصه هنر و ادبیات، از حضرتعالی و شورای محترم شهر تهران اکیداً خواستار توقف این گونه برخوردهای بی ادبانه و ناشایست است. و آموزش کودکان و نوجوانان این موضوع را تنها به سرعت و برخلاف مصوبه قانونی شورا در دستور کار قرار دهید. بلکه برای تقویت انسجام و وحدت ملی، ایجاد فضای آرام‌تر برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری، ایجاد و انتشار آثار فرهنگی و هنری و رفع موانع و مشکلات فزاینده ناشی از افزایش تورم، از کاستی‌ها و در عین حال. زمان از افزایش قیمت کارت E … فکر کنید و با مشورت اهالی فرهنگ و هنر راهکارهایی برای رونق بخشیدن به فضاهای فرهنگی و چهره فرهنگی و هنری شهر بیابید و اجرا کنید.

اده‌خلیلی

رئیس هیئت مدیره”

انتهای پیام/