فرهنگ و هنر

نباید به فرهنگ مانند پروژه‌های اقتصادی نگاه کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با دبیران سابق شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه اعتقادی به وقفه در حوزه فرهنگ عمومی نداریم، گفت: در این زمینه به تداوم تجربیات اعتقاد داریم. و استفاده از اعمال و حرکات گذشته.»

به گزارش گیلونا، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این نشست گفت: تعبیر ما از کار در دوره جدید این است که وارد دوره امدادی شده ایم. برخی از افراد در گذشته کارهایی انجام داده اند.» و اکنون ادامه آن بر عهده ماست و بعد از ما دیگران این راه را ادامه خواهند داد. بنابراین وقفه ای در کار نمی بینیم.

وی در عین حال گفت: هر چقدر هم برای حفظ سیاست ها تلاش کنیم به موفقیت امیدواریم و هر چقدر هم که از تجربیات گذشته بریده باشیم کاری از پیش نمی بریم. به حوزه فرهنگ نباید به عنوان پروژه های اقتصادی نگاه کنیم بلکه باید آن را ارتقا دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حضور برخی از دبیران سابق شورای فرهنگ عمومی در این جلسه، تاکید کرد: دبیران سابق این شورا بخشی از تاریخ فرهنگی کشور هستند و تصویر کاملی را به ما می دهند. توصیه ها و پیشنهادات خود را برای ادامه.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور با تاکید بر اهمیت توجه به افکار عمومی افزود: در دولت سیزدهم تصمیم گرفتیم که تصمیمات بر اساس اقناع افکار عمومی باشد نه پشت درهای بسته. فرهنگ سازی در موضوعات مختلف باید با روش های فرهنگی انجام شود نه با روش های غیرفرهنگی.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه در دوره جدید با پشتوانه علمی و پژوهشی در حال ساخت شورای فرهنگ عمومی هستیم، گفت: این حوزه نیازمند کار جدی و در برخی موارد نیازمند مشاغل جدید است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مصرف شبکه های اجتماعی در جهان امروز ادامه داد: در حال حاضر شبکه های اجتماعی بیشترین مصرف را دارند و نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت. این نوع واقعیت ها نیازمند کار و مسیریابی جدید هستند.

رئیس حوزه هنری با اشاره به اهمیت نقش و جایگاه پژوهش در فعالیت های فرهنگی گفت: در دوره جدید شورای فرهنگ عمومی از همه مهارت های خوب گذشته و همچنین مهارت های جدید استفاده خواهیم کرد. و این شورا یک ارتباط نزدیک با حوزه پژوهش خواهد داشت.

اسماعیلی در بخشی دیگر از سخنان خود بر فعال شدن شوراهای فرهنگ عمومی استان و شهرداری تاکید کرد و تاکید کرد: از توصیه های راهبردی کارشناسان برای ارتقا و اعتلای فرهنگ کشور استفاده می کنیم.

در ابتدای این نشست سید مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی با اشاره به حضور برخی از دبیران سابق شورا در این جلسه گفت: امروز کشور به ما سپرده شده است.

وی با اشاره به برخی ویژگی های علمی و شخصیتی محمدحسین ایمانی خوشخو، منصور واعظی، احمد مسجدجامعی و سیدمحمدرضا موالی زاده دبیران سابق حاضر در جلسه افزود: با کمک آنها می توان به آینده این شورا امیدوار بود که این شورا را تشکیل می دهد. با اطلاعات مقام معظم رهبری در دوران ریاست جمهوریشان شکل گرفت. استقرار دبیرخانه این شورا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و متولی فرهنگ کشور نشان دهنده اهتمام بسیار جدی ما با رویکرد راهبردی به فرهنگ است.

امامی همچنین گفت: امیدواریم بیش از پیش شاهد احیای شورای فرهنگ عمومی کشور باشیم.

در ادامه این جلسه دبیران سابق شورای فرهنگ عمومی کشور به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند. سید محمدرضا موالی زاده گفت: دکتر اسماعیلی در برنامه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی موضوع فرهنگ عمومی را برجسته کردند و این جای امیدواری است. ممکن است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این ظرفیت را داشته باشد که در ایجاد بستر اجتماعی برای رشد و تعالی نقش رهبری داشته باشد و این امر از طریق شورای فرهنگ عمومی محقق می شود.

موالی زاده افزود: هر محصول فرهنگی که تولید می شود باید پیام فرهنگی داشته باشد.

وی در ادامه پیشنهاداتی از جمله توجه استانداران به ارتقای جایگاه شورای فرهنگ عمومی استان ها، استفاده از ظرفیت سازمان صدا و سیما، استفاده از فضای مجازی، انتشار مستمر نشریه فرهنگ عمومی، استفاده از ظرفیت های تبلیغاتی و شکل گیری ارائه کرد. از سازمان ها مردم عناوین فرهنگ عمومی، استفاده از گروه های هدف در جامعه و … را ذکر کردند.

محمد حسین ایمانیا خوشخو دیگر دبیر سابق شورا نیز گفت: حسن کار دکتر اسماعیلی این است که در تمام قسمت های وزارتخانه از نظرات کارشناسی و تخصصی و تجربیات گذشته استفاده می کنند.

وی افزود: در کشور ما فرهنگ باید اساس همه چیز باشد و باید به آن توجه بیشتری کنیم. فرهنگ در بستر فرهنگ عمومی ترویج می شود. تشکیل شورای فرهنگ عمومی یکی از کارهای خیر بود و زمانی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی فرهنگ در کشور است، تشکیل دبیرخانه این شورا در وزارتخانه درست و صحیح بود. .

ایمانیا خوشخو همچنین با بیان اینکه لازم است مدیران در امور مدیریتی رویکرد فرهنگی داشته باشند که با این رویکرد موفق خواهد بود، گفت: ظرفیت بالایی در شورای فرهنگ عمومی وجود دارد و با همت متقابل می توانیم به اوج مطلوب خود برسیم.

منصور واعظی دبیر سابق شورای فرهنگ عمومی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اهداف و ماموریت های مهمی دارد. اما نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مدیریت فرهنگ عمومی یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. باید ساختاری مناسب برای مدیریت فرهنگ عمومی کشور در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: فیلم، کتاب، موسیقی و… آنها باید مطابق با شرایط فعلی شرکت تولید شوند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید تصمیم گیرنده سیاسی باشد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مسئولان این وزارتخانه باید ارزیابی منصفانه و عاقلانه از وضعیت فرهنگ عمومی داشته باشند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود بر لزوم سنجش فرهنگ عمومی تاکید کرد و گفت: باید وضعیت فرهنگی جامعه را عاقلانه ارزیابی کرد تا برنامه ریزی های لازم بر روی آن انجام شود.

در ادامه این جلسه، احمد مسجد جامعی، دبیر سابق شورای فرهنگ عمومی کشور نیز گفت: پژوهش و فرهنگ عمومی لازمه یکدیگر هستند، بنابراین شورای فرهنگ عمومی کشور باید بر پژوهش های خود تمرکز کند. کار “.

وی با بیان اینکه باید به تحقیقات گذشته توجه شود و در عقبه تحقیقات قوی لازم است، گفت: شورای فرهنگ عمومی کشور عقبه دارد و کارهای مهمی انجام داده و نیاز به بررسی دارد. فرهنگ نباید با بخشنامه هدایت شود و باید در جلسات شورای فرهنگ عمومی مدیران را مطلع کرد، بنابراین باید سطح مدیران را بالا برد تا بیان و نحوه حضور مدیران محترمانه باشد.

مسجد جامعی در پایان گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی سازهای عمومی است و باید به این مهم توجه شود.

انتهای پیام