فرهنگ و هنر

نخستین شهید ترور چه کسی بود؟

به دلیل اختلافاتی که با دولت موقت در برخورد با اشرار و ضدانقلاب فعال در اقلیم کردستان داشت، به امامت (ره) استعفا داد و دیری نگذشت که در 12 اردیبهشت 59 توسط گروهک تروریستی فرقان به شهادت رسید. شهید قرآنی را اولین شهید ترور می دانند.

به گزارش گیلونا، سید محمدولی قرنی وی در سال 1292 در تهران به دنیا آمد. پدرش را که یکی از مدیران مخابرات تهران بود در سن 10 سالگی از دست داد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان گلبار اصفهان و متوسطه را در مدرسه دارالفنون و دبیرستان نظام تهران گذراند. در سال 1309 وارد مدرسه صاحب منصبی (دانشکده افسری) شد و دوره دهم را در سال 1311 به پایان رساند و با درجه ستوانی در گروه توپخانه فارغ التحصیل شد.

قرنی با توجه به شایستگی و تخصص خود، درجات نظامی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت و در آخرین مرحله با درجه سرتیپی به ریاست رکن دوم (اطلاعات) ستاد ارتش منصوب شد و تا 20 شهریور در این سمت باقی ماند. بهمن 1336. او در آنلاین 1336 به درجه سرلشکری ​​رسید. بر اساس اسناد موجود، نقد چند صد ساله رژیم محمدرضا شاه پهلوی از اواخر سال 1335 در زمان نخست وزیری حسین علاء آغاز شد. قرنی در 17 اسفند 1336 به اتهام کودتا علیه شاه دستگیر و به دو سال و هشت ماه زندان محکوم و در 31 تیر 1337 توسط ارتش شاهنشاهی برکنار شد.

اولین شهید ترور چه کسی بود؟
در آذرماه ۱۳۹۸ سید محمد ولی قرنی نیسان قربانی شد

قرنی در 17 آذر 1339 از زندان آزاد شد و از سال 1341 فعالیت های سیاسی و مذهبی خود را علیه حکومت پهلوی و با شخصیت های مذهبی تشدید کرد. وی مانند آیت الله سیدمحمود طالقانی و آیت الله سید محمد هادی میلانی ارتباط نزدیک برقرار کرد و این رابطه تا پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 ادامه یافت و ساواک در 14 آذر 1342 وی را به همراه تعدادی دیگر دستگیر کرد. 9 ماه را در سلول انفرادی گذراند. در دادگاه نظامی به سه سال حبس محکوم شد و تا 30 آذر 1345 در زندان ماند و از این زمان تا آخرین روزهای حکومت پهلوی، گارنی به طور مستمر تحت نظارت دقیق ساواک بود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با حکم امام خمینی (ره) به عنوان اولین رئیس ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با درجه سرلشکری ​​انتخاب شد. شورای انقلاب با فرمان امام خمینی (ره) و موضع قاطع ایشان به مبارزه با ضد انقلابیون و عوامل مافیای کردستان شتافت. شهید قرآنی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سازماندهی و انسجام ارتش تلاش زیادی کرد و بازوی دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی به شمار می رفت.

وی سرانجام به دلیل اختلافاتی که با دولت موقت در برخورد با اشرار و ضدانقلاب فعال در اقلیم کردستان داشت، استعفای خود را تقدیم امام (ره) کرد و دیری نگذشت که توسط گروهک تروریستی فرقان در اردیبهشت ماه به شهادت رسید. 3, 1359. شهید قرآنی را اولین شهید ترور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می دانند.

وی در مورد نام خانوادگی خود گفت: 16 ساله بودم که به نام خانوادگی خود حساس شدم، فکر کردم منشا و نام آن را بدانم، نتیجه بررسی من این است که نام خانوادگی من به یکی از دوستان و همراهان عزیز منتسب است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به نام اویس قرنی مشیت الهی را به گونه ای دیدم که هویتم به انسانی که با واسطه خداجوی می کند وصل می شود و نسبت به این رابطه مقدس احساس مسئولیت کردم و با خود گفتم. من باید در پاسخ به این لطف خداوند به گونه ای عمل کنم که زندگی ام شبیه و رنگ و بویی شبیه زندگی آن بنده خاص خدا داشته باشد.»

انتهای پیام