فرهنگ و هنر

نشان «گردآفرید» اهدا شد – گیلونا

مراسم افتتاحیه دومین فراخوان جایزه “داستان حماسی” برگزار شد و نشان “گردآفرید” اهدا شد.

به گزارش گیلونا ، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری ، مراسم افتتاحیه و ارائه پوستر دومین جایزه ادبی “داستان حماسی” سه شنبه (26 آنلاین) در آرامگاه فردوسی با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری مرکز ، ساسان ناطق و داوود امیریان به عنوان هیئت داوران ، سعید تشکری ، دبیر علمی این رویداد ملی ، مجید عسگری ، رئیس حوزه هنری خراسان رضوی ، محمدرضا سنگری ، عضو شورای سیاستگذاری ، محمد کاظم کاظمی ، شاعر ، مجید طهوریان عسگری ، عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیسیون ویژه توس شورای اسلامی شهر مشهد و جمعی از هنرمندان و مسئولان هنری-فرهنگی برگزار شد.

مجید عسگری رئیس حوزه هنری خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه دومین جایزه داستان حماسی ، تأسیس دبیرخانه هنر حماسی را چالش ها و مشکلات موجود در فضای هنری-فرهنگی کشور عنوان کرد و گفت: دبیرخانه هنر حماسی از 1397 با سه موضوع اساسی در فضای فرهنگی – هنر کشور در حال پرداختن است ، که با نگاهی قوی تر و قدرتمندتر به دوران جدید ادامه می یابد.

وی افزود: چالش های هویتی دوگانه مانند ایرانی بودن ، اسلام ، ملیت و گردشگری زیارتی در جامعه وجود دارد که با استفاده از ادبیات کهن و دینی قابل حل است.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی تمدن و توسعه مهارت های اجتماعی را رکن اول هنر خواند و گفت: متأسفانه تولیدات هنری نتوانسته اند آینده جمهوری اسلامی ایران و پیشرفت های مورد تأکید سازمان راهنمای عالی. “امیدوارم دبیرخانه هنر حماسی بتواند زمینه ای برای گفتمان و ترویج این دیدگاه هنر فراهم کند.

محمدمهدی دادمان ، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در مراسم افتتاحیه دومین فراخوان جایزه داستان حماسی با اشاره به اضافه شدن نشان “گردافرید” به برنامه هنری حماسی گفت: دبیرخانه هنر حماسی دارای تصمیم گرفت نشان “گردافرید” را به برنامه اضافه کند هنر حماسی را که هر سال به مجموعه ای از قهرمانان و حماسه های زن ایرانی ارائه می شود اضافه کنید تا به همه مردم کشور یادآوری شود که این مرز مملو از زنان و زنانی است که افتخار آفریده اند. حماسه ای برای ایران عزیز

وی در پایان سخنان خود یادآور شد: نشان “گردآفرید” نیز باید در یکی از برنامه های سالانه دبیرخانه هنرهای حماسی به زن حماسی ایرانی تقدیم شود. البته همه ما حماسه آفرینی زنان قهرمان را به یاد داریم. که فرزندان خود را در راه دفاع از انقلاب ، اسلام و ایران فدا کردند و حماسه را خلق کردند.

محمدرضا سنگری ، عضو شورای سیاسی جایزه “داستان حماسی” با تاکید بر دو عنصر دین داری و اخلاق ، گفت: بر خلاف تصور برخی ، حکیم فیلسوف نیست. مرد خردمند دو عنصر دینداری و اخلاق را با خود حمل می کند که او را به حوزه حکمت هدایت می کند. فردوسی عاقلانه شاهنامه را سروده است و جنبه انصاف را می توان در شاهنامه وی به خوبی مشاهده کرد. انصاف از ویژگی های مقاله است.

یکی از اعضای شورای سیاستگذاری جایزه داستان حماسی ، “خرد” ، “جود” و “شجاعت” را به عنوان نیازهای جامعه بشری و عنصر اصلی سازمان کشور معرفی کرد. وی در پایان سخنان خود یادآور شد: آن را به همه نشان دهید. امیدوارم این برنامه ادامه داشته باشد و در استانهای کشور تلاش شود تا حماسه هایی که بتدریج در حال پوسیدگی و گم شدن هستند ، بازیابی شوند.

محمد کاظم کاظمی شاعر در ابتدای سخنان خود شعر “اجازه دهید ذوالفقار به طرف شخص نیفتد / که مجبور است بدون هیچ مشکلی در میدان گردش کند” را خوانده و سپس خراسان رضوی را مرکز فرهنگی و پایتخت این شهر دانست. ایران و گفت: “با توجه به وضعیت خاص زیارت این شهر در بین مسلمانان ، مشهد می تواند پل خوبی بین مردم خراسان و پادشاهی فارسی زبان باشد. در سال های گذشته مرکز زبان فارسی مرکز هنرها با هدف نیاز به بنیادی برای زبان فارسی و بر اساس شباهت های موجود بین مناطق شرق مرکزی در شهر مشهد تأسیس شد.

در پایان محمد کاظم کاظمی خاطرنشان کرد: در آغاز قرن جدید و به دلیل تهدید زبان فارسی در خارج از مرزها ، حفظ و توسعه دفتر زبان فارسی در حوزه هنری ضروری به نظر می رسد.

علاوه بر این ، سعید تشکری ، دبیر علمی جایزه دوم داستانهای حماسی با اشاره به خالی بودن داستانهای حماسی کشور گفت: در داستانهای حماسی کشور خلأ وجود دارد. در دوره اولیه جایزه داستان حماسی و بر اساس این فاصله ، به حوزه رمان های حماسی در کشور رسیدیم. به همین منظور پنج رمان با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی در انتشارات سوره آنلاین منتشر شده است و امسال سعی داریم این موضوع را در زمینه داستان کوتاه نیز درک کنیم.

وی ادامه داد: هیچ داستان و رمان باشکوهی درباره مکان های مهم کشور وجود ندارد؛ زیرا اگر چیزی نوشته می شد با هیجان همراه بود؛ گویی در سرزمینی آبی زندگی می کردیم ، جایی که همه چیز در آن نوشته شده و چیزی باقی نمانده است. اگر تعداد احساسات زیاد است.

تشکری همچنین “کشف قهرمانانی که زندگی جدیدی در شاهنامه داشته اند” را هدف جایزه داستان حماسی دانست و گفت: “به نظر می رسد جایزه داستان حماسی قصد دارد در این رویداد کار جدیدی انجام دهد و آن کشف قهرمانان است. داشتن زندگی جدید در شاهنامه ». یکی از ویژگی های هر جشنواره داوران و مدیران آن هستند. مرکز هنری انقلاب اسلامی و هیئت داوران این جشنواره می توانند اعتماد نویسندگان و جامعه هنری را جلب کنند.

بر اساس این خبر ، در مراسم افتتاحیه دومین فراخوان جایزه “داستان حماسی” ، تکه ای از فرش حرم و نشان گردافرید به هاشمه متقیان ، قهرمان پارالمپیک ، به عنوان اولین زن حماسی که افتخار و افتخار داد ، اهدا شد. اعطای دیپلم افتخار

نمایش دیگر ، اجرای میهن پرستانه ، شعرخوانی ، نمایشگاه نقاشی های حماسی و ساحل نجات و رونمایی از پوستر جایزه دوم “داستان حماسی” از دیگر رویدادهای جانبی این مراسم بود.

بر اساس این اطلاعیه ، دبیرخانه دومین جایزه ادبی «داستان حماسی» با هدف بازخوانی حماسه های اساطیری و پیوند آنها با حماسه های معاصر برای تولید داستان های جدید درباره حماسه های بومی و اقتباس های فردوسی توسط حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد. داستانهای شاهنامه با رویکرد فتح نامه این اتفاق افتاد.

ساسان ناطق ، داوود امیریان ، علی اصغر عزتی پاک به عنوان هیئت داوران و سعید تشکری ، دبیر علمی و سید جلال قوامی ، دبیر اجرایی دومین جایزه “داستان حماسی” هستند.

علاوه بر این ، در شرایط فراخوان جایزه دوم “داستان حماسی” ، ذکر شده است که نویسندگان باید رمان ها و داستان های نیمه بلند خود را به دبیرخانه جشنواره به نشانی honarhamasi.ir@gmail.com یا شماره 09370719100 یا در مشهد ، بین هاشمیه 20 و 22 ، برای ارسال مرکز هنری انقلاب اسلامی.

در بخش نیمه بلند برای نفر اول ، 15 میلیون تومان به همراه مجسمه و لوح افتخار ؛ برای نفر دوم ، 12 میلیون تومان به همراه مجسمه و لوح افتخار ؛ برای نفر سوم ، 10 میلیون تومان با تندیس و لوح افتخار و در قسمت رمان ها ، 50 میلیون تومان جایزه با تندیس و لوح افتخار برای یک اثر برگزیده. آثار منتخب دبیرخانه به صورت کتاب منتشر می شود.

انتهای پیام