فرهنگ و هنر

نه فارابی نه شجریان، صفی الدین ارموی

در حالی که به نظر می رسید انتخاب روزی به نام “موسیقی” در سالنامه رسمی ایران محدود به دو گزینه “فارابی” و “شجریان” باشد ، سرانجام گزینه سوم ظاهر شد ، که اکنون اهمیت بیشتری نسبت به دو روز قبل دارد. ؛ سالروز درگذشت موسیقیدان و خوشنویس ایرانی “صفی الدین ارموی”.

در روزهای اخیر ، یسنا خوشفکر ، فعال فرهنگی و هنری ، اسنادی را به گیلونا ارائه کرد و در سالنامه رسمی ایران در ششم فوریه اعلام کرد.

در شرح این خواننده ، آهنگساز و پژوهشگر موسیقی ایرانی آمده است:

“به نام خدا

به دلیل لزوم گنجاندن روزی به نام موسیقی در سالنامه رسمی ایران ، سال گذشته با کمک چندین فعال فرهنگی ، دو نامه توسط من تهیه و به شورای فرهنگ عمومی ارسال شد. نامه ای با امضای 30 استاد و فعال در زمینه موسیقی ، مبنی بر ثبت روز موسیقی با عنوان فارابی ، موسیقی دان و فیلسوف بزرگ ایرانی در تقویم رسمی کشور ، و دومین نامه از بنیاد ایران شناسی همسایه به فریدون جنیدی ، زبان شناس ، شاهنامه شناس و نویسنده کتاب موسیقی) که پیشنهاد کرد این روز به نام فارابی نامگذاری شده است اما با نام باستانی خود “نوا خوش” که ترجمه “هنیاک” به زبان پهلوی است ، نامگذاری شده است. من می خواهم به کارشناسان موسیقی و فعالان میراث اطلاع دهم که با توجه به اینکه روز حکمت و فلسفه فارابی نامیده می شود ، موافقت نشد که روز موسیقی به نام فارابی نامگذاری شود ، اما با دنباله و بحث هایی که انجام شد ، روز موسیقی به مناسبت درگذشت استاد بزرگوار ، صفی الدین ارموی پذیرفت و پس از گذراندن مراحل قانونی ، به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

در نتیجه ، ششم بهمن ماه که روز “آواها و ملودی های ایرانی” نامیده می شود ، برای اولین بار در سال 1401 در تقویم رسمی کشور گنجانده می شود.

همانطور که به دوستداران هنر و فرهنگ این سرزمین تبریک می گویم ، می خواهم به کسانی که با تاریخ موسیقی ایران آشنا هستند تبریک بگویم. “معلوم است. صفی الدین ارموی ، با استفاده از آثار و دانش اجداد و بزرگان مانند اسحاق مصلی و فارابی و تکمیل نظرات آنها و تصحیح فاصله ها ، تدوین ، طبقه بندی و ضبط (یادداشت ها) دوره ها و موقعیت های موسیقی و انتقال آن به نسل بعدی ، Share او در ضبط و تبلیغ موسیقی ایرانی بسیار خوب بود. به گونه ای که غزل سرایان مشهور مانند عبدالقادر مراغی دوره های وی را شرح داده اند و شخصیت های بزرگی مانند قطب الدین شیرازی رساله های موسیقی خود را با الهام از آثار وی نوشته اند. تأثیر صفی الدین ارموی در حفظ موسیقی این سرزمین و ماندگاری هنر خانیگری و آنچه که ما تا به امروز از این هنر به دست آورده ایم ، از دید کارشناسان پنهان نیست.

“اکنون برای خوانندگان ایرانی بسیار لذت بخش است که با نام صفی الدین ارموی ، ستاره موسیقی شرقی ، در 6 بهمن برای جشن گرفتن این روز فرخنده گرد هم آیند و به افتخار این روز ، مردم ایران با بزرگان بهتر. نوازندگان سرزمین خود “.

بر اساس این گزارش گیلونا ، پس از مرگ محمدرضا شجریان در 17 اکتبر سال گذشته ، حاشیه نامگذاری موسیقی یک روز بعد افزایش یافته است.

در سال 1999 ، خانه موسیقی گزارشی از عملکرد وی در عنوان یک روز به نام موسیقی منتشر کرد و اعلام کرد که اوایل اکتبر نامه ای به وزیر رانندگی ارسال کرده و درخواست کرده است که اول اکتبر ، مصادف با تولد محمدرضا شجریان ، به عنوان روز ملی اعلام شود. ضبط موسیقی ؛ البته این درخواست قبلاً در روز تولد فارابی از سوی اتحادیه مطرح شده بود که در نهایت به دلیل آنچه که خانه موسیقی “بی ادبی نسبت به مقامات دولتی آن زمان” نامیده بود در آن زمان مورد تأیید قرار نگرفت.

اما با مرگ محمدرضا شجریان ، گزینه های دیگری (تولد استاد خواننده ایرانی) برای نامگذاری روز موسیقی به اهالی هنر ارائه شد. این درخواست توسط متولیان خانه موسیقی در روز تشییع جنازه این هنرمند اعلام و خط کشیده شد.

با این حال ، نامه ای از گروهی از هنرمندان موسیقی ایرانی منتشر شد که پیشنهاد می کرد روز تزئین شده به نام “فارابی” به عنوان روز ملی موسیقی اعلام شود.

با این حال ، صرف نظر از اینکه چه فرصتی می تواند بهترین گزینه برای اختصاص دادن روزی به نام موسیقی تا انتها باشد ، واضح است که چنین اختلافاتی هیچ مزیتی جز تأخیر در ضبط روزی به نام موسیقی در کشور نداشته است. و اکنون با تصویب گزینه سوم به نام “صفی الدین ارموی” در شورای فرهنگ عمومی ، به نظر می رسد از این پس ما 6 بهمن را به عنوان روز “ترانه ها و ملودی های ایرانی” می شناسیم.

گیلونا قصد دارد برای روشن شدن این خبر با مسئولان شورای فرهنگ عمومی گفت وگو کند. این در حالی است که این خبرگزاری آماده شنیدن نظرات هنرمندان ، کارشناسان و فعالان حوزه موسیقی در این زمینه است.

انتهای پیام