فرهنگ و هنر

نگرانی بیش از حد مجلس!

رضا اسماعیلی درباره طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی می گوید: نگرانی هایی که گاهی از سوی مجلس یا برخی نهادهای مختلف در این زمینه وجود دارد بسیار زیاد است. ما باید به مردم ایمان داشته باشیم.

این شاعر در گفت وگو با گیلونا ، از آسیب شناسی اجرای طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی برای حوزه فرهنگ و ادبیات صحبت کرد ، با توجه به اینکه در سال های اخیر ، با وجود انتشار ، بخش قابل توجهی از آثار نشر ادبی در فضای مجازی (شبکه اجتماعی) وی گفت: “در دو سال گذشته ، اکثر محافل ادبی به بسترهای مجازی منتقل شده اند و این روزها بسیاری از اهالی فرهنگ و ادبیات از فضای مجازی ، به ویژه بسترهای سنتی خارجی ، برای مشاغل خود استفاده می کنند.” “من فکر می کنم مردم ما به بلوغ فرهنگی رسیده اند. برخی از نگرانی هایی که گاهی توسط مجلس یا برخی نهادهای مختلف در مورد آن مطرح می شود بیش از حد است. جامعه ما یک جامعه فرهنگی است و انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و مردم ما نشان داده اند اینکه آنها به بلوغ فرهنگی و سیاسی رسیده اند و دانش و قدرت تشخیص این را دارند که هنگام ورود به فضای مجازی از چه چیزی استفاده کنند و چه چیزی اضافی است. آنها خودشان این تشخیص را دارند و ما نباید بیش از حد نگران این بخش باشیم و باید آزادی بدهیم اقدام در این زمینه برای مردم

وی سپس گفت: “تقریباً دو سال است که همه برنامه های فرهنگی ، شب های شعر ، جشنواره های ادبی ، کنگره ها ، کنفرانس های فرهنگی و غیره به دلیل کرونا تعطیل شده اند و این شرکت تازه متوجه شده است که فضای مجازی چقدر برکت می بخشد و حتی دولتمردان و مقامات ، ناگزیر به فضای مجازی روی آورده و از آن برای ارائه افکار و ایده های خود استفاده می کنند ، و از آن به عنوان نعمت یاد می شود.

اسماعیلی با اشاره به جنبه های مثبت فضای مجازی در گسترش مشاغل گفت: بسیاری از مردم به فضای مجازی نگاه می کنند ، یعنی زمینه کارآفرینی ایجاد شده و زندگی آنها به این شکل تامین می شود و آنها با فضای مجازی زندگی می کنند. این مشکلات باید در زمینه ادبیات نیز مورد توجه قرار گیرد. از آنجا که تنگناها در دنیای واقعی وجود دارد ، بسیاری از شاعران ، نویسندگان و نویسندگان در دنیای واقعی به هر دلیلی قادر به ارائه آثار خود نیستند و دست آنها از انتشارات ، جنگ های ادبی و رسانه ها کوتاه است.

این شاعر همچنین به عدالت فرهنگی ایجاد شده توسط فضای مجازی اشاره کرد و افزود: اما فضای مجازی این فرصت را برای همه فراهم کرده است که حتی اگر فردی در روستایی دور از پایتخت باشد ، اگر تنها یک تلفن همراه داشته باشد ، می تواند با جهان و جهان ارتباطات خود را ارائه می دهند و آثار خود را ارائه می دهند و نظر دیگران را در مورد آثار خود می دانند بنابراین فضای مجازی عدالت فرهنگی را در جامعه ترویج می کند و ما باید از چنین فضایی استقبال کنیم.

رضا اسماعیلی ادامه داد: نگرانی هایی وجود دارد ، برخی از مقامات فکر می کنند فضای مجازی آلوده است و ممکن است تهدیدی باشد ، اما من فکر می کنم ما نباید مردم خود را دست کم بگیریم. ما به مردم خود ایمان و اعتماد داریم ، همانطور که مردم را به مرحله انتخابات دعوت می کنیم و می گوییم مردم ما دارای دانش ، خرد و دانش هستند و می دانند چه کسی را انتخاب کنند ، باز هم باید به مردم ایمان داشته باشیم. و معتقد باشید که مردم به این بلوغ فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی رسیده اند و می توانند خود تصمیم بگیرند که از چه چیزی استفاده کنند و چگونه از آن استفاده کنند.

وی با ابراز امیدواری که طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی منجر به بسته شدن و مسدود شدن این فضا نشود ، گفت: در این شرایط پی ببرید. در حال حاضر ، بسیاری از مردم نمی توانند کار خود را در فضای واقعی ادامه دهند ، اما در فضای مجازی درآمد کسب می کنند و علاوه بر این ، خلاقیت بارور است و در نهایت منجر به نوعی نشاط و شادابی فرهنگی می شود ، که به هر حال به ایجاد یک روحیه نشاط کمک می کند. بیشتر در جامعه وجود خواهد داشت و افسردگی کمتری خواهد شد و مردم می توانند با آرامش خاطر زندگی کنند.

رضا اسماعیلی سپس اظهار داشت: “حتی دیدگاه مدیریت نیز چنین نیست ، یعنی وقتی در مورد مسائل فرهنگی صحبت می کنند ، می بینیم که آنها بسیار آشکارا صحبت می کنند”. از شاعران به عنوان فروغ ، اخوان و منزوی نام برده می شود و ما گاهی در دیدارهای مقام معظم رهبری با شاعران هوشنگ ابتهاج ، سخنان مستقیم و غیرمستقیم شنیده ایم. اتفاقاً ، رهبری دید بازتری به این مسائل دارد. کسانی که این مشکل را طراحی کرده اند ، حتی اگر بخواهند از رهبری پیروی کنند ، باید بسیار بازتر به این مشکل نگاه کنند و نگرانی ها و حساسیت های جامعه را در نظر بگیرند و اتفاقاً سعی کنند این فضا را به نحو مطلوبی گسترش دهند. . در عین حال ، آگاهی و آگاهی لازم از تهدیدها باید در جامعه ایجاد شود.

وی در ادامه با انتقاد از محدودیت فضای مجازی گفت: اگر نگران تهدیدات باشیم ، این امر به آموزش نیاز دارد نه محدودیت ها و ممنوعیت ها. با این دوره های آموزشی می توان از تهدیدها جلوگیری کرد. نظر من ایجاد ممنوعیت و محدودیت نیست. به خصوص در این شرایط که جامعه در شرایطی است که ما باید از این فضا استفاده کنیم و همه برنامه های فرهنگی در این فضا اجرا می شود و فضای مجازی به جامعه کمک کرده است روحیه خود را حفظ کرده و در پیله افسردگی نیفتد. بنابراین ، اگر کسانی که این بحث را دنبال می کنند به این دغدغه ها توجه کنند ، مطمئناً تجدید نظر کرده و به دنبال بازبینی این طرح و اجرای مطلوب تر و مناسب تر آن هستند.

رضا اسماعیلی با اشاره به امکاناتی که فضای مجازی ایجاد کرده است ، گفت: هنرمندان یا نویسندگان زیادی در شهرها و حتی روستاها هستند که ما نام آنها را نشنیده ایم که تا کنون مورد ظلم واقع شده اند ، زیرا دست آنها از ساختارهای فرهنگی مانند به عنوان رسانه و متأسفانه صدا و آثار آنها. ” نه شنیده می شود و نه دیده می شود ، اما فضای مجازی این امکان را برای فرد فراهم کرده است که یک تلفن همراه داشته باشد تا آثار خود را با این تلفن همراه منتشر کند ، در واقع رسانه ای برای شنیدن صدای او و دیدن آثار او برای دیگران ایجاد کرده است. این نعمتی است که این امر را بدون هیچ هزینه ای و بدون هیچ گونه بار بر دوش دولت ممکن ساخته است ، و ما باید از این فرصت سپاسگزار باشیم.

سرانجام ، این شاعر درباره نگرانی های موجود در مورد فضای مجازی گفت: وقتی به تاریخ نگاه می کنیم ، می بینیم که برای مثال ، وقتی تلفن همراه به ایران رسید ، همه نگران بودند که این تلفن آشوب فرهنگی را گسترش ندهد و مزاحمت اخلاقی ایجاد نکند. اینها نگرانی هایی در مورد ویدئو و حتی سینما بود. اما خدا را شکر که جامعه ما اکنون به بلوغی رسیده است که نحوه استفاده از این فضا را درک می کند و اگر سعی کنیم با آرامش بیشتری به این موضوعات نزدیک شویم و به معرفی تهدیدها برای جامعه کمک کنیم ، جامعه قادر خواهد بود از این فضا استفاده بهینه کند.

طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی ، که تاکنون واکنش ها و مخالفت های زیادی را برانگیخته است ، اگرچه در 4 اوت 1400 از دستور کار مجلس حذف شد ، اما در 6 اوت در جلسه غیرعلنی پارلمان به درخواست بعضي از نمايندگان تصميم گرفته شد كه در نهايت با 121 رأي اين درخواست را پذيرفتند. بر اساس اصل 85 قانون اساسی ، با موافقت نمایندگان به این درخواست ، طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی به جای تجدید نظر در مجلس ، توسط کمیسیون مختلط و ویژه بررسی و ارسال می شود. در صورت تایید قطعی به شورای نگهبان

پیش از این ، سه شاعر دیگر ، عبدالجبار کاکایی ، اسماعیل امینی و کریم رجب زاده نیز در بیانیه ای به گیلونا و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان از این طرح انتقاد کردند.

انتهای پیام