فرهنگ و هنر

هخامنشیان چگونه نوروز را جشن می‌گرفتند؟

برخی گمان می کنند که کوروش هخامنشی نوروز را «تعطیلات ملی» اعلام کرده است.

به گزارش گیلونا، بنیاد فردوسی شعبه توس در گزارش های متعددی به آیین نوروز در دوره های تاریخی پرداخته است.

در بخش اول درباره نوروز و حکومت هخامنشیان آمده است:

برخی بر این باورند که کوروش هخامنشی نوروز (538 پیش از میلاد) را “عید ملی” اعلام کرده است.

وی در این روز برنامه هایی را برای: ارتقای سربازان، نظافت اماکن عمومی، نظافت منازل شخصی و عفو زندانیان اجرا کرد.

این آیین ها در زمان سایر پادشاهان هخامنشی نیز انجام می شد.

مردم در زمان هخامنشیان با جشن های نوروزی آشنا بودند و هخامنشیان نوروز را با شکوه و عظمت جشن می گرفتند.

ارنست هرتسفلد، که در دهه 1930 در تخت جمشید کاوش کرد، معتقد بود که «تخت جمشید فقط برای مراسم و مراسم خاص مورد استفاده قرار می گرفت، از جمله جشن نوروز در یکی از کاخ های تخت جمشید. [کاخ آپادانا] برگزار شد.

کاخ آپادانا یکی از قدیمی ترین کاخ های تخت جمشید بود که به دستور داریوش بزرگ ساخته شد.

شواهد نشان می دهد که داریوش اول هخامنشی به مناسبت نوروز سال 416 پیش از میلاد سکه ای طلا ضرب کرد که در یک طرف آن سربازی در حال تیراندازی نشان داده شده است.

بر اساس کتیبه های دوره هخامنشی، زمان آغاز سال نو زمان دقیق و دقیقی نداشته، اما متغیر بوده و دلایل آن بسیار پیچیده است. بر اساس اسناد به جا مانده، در دوره هخامنشیان، زمان آغاز سال نو از 12 مارس تا 29 آوریل (29 آوریل) متغیر بوده است.

در دوره هخامنشیان یازده روز اول فروردین (فرورتیشن) به نوروز اختصاص داشت.

شاه در اولین روز سال نو پذیرای روحانیون، بزرگان، مقامات دولتی، فرماندهان ارشد نظامی، دانشمندان و نمایندگان کشورهای دیگر بود و خداوند را شکر نعمت هایش کرد.

سپس شاه هدایایی دریافت کرد که نمونه هایی از آن را در نقش های تخت جمشید می توان دید.

سپس رژه ها و رژه ها برپا شد، افسرانی که در راه دفاع از وطن قهرمان شده بودند، ترفیع و پاداش گرفتند و مسئولان و قضات جدید معرفی شدند.

گیرشمن باستان شناس فرانسوی درباره مراسم نوروز در دربار هخامنشیان می نویسد: «همه چیز در تخت جمشید برای بزرگداشت این جشن ملی ساخته شد.

پیش از برگزاری مراسم نوروز، بزرگان حکومت شاهنشاهی و نمایندگان کشورها به تخت جمشید آمدند و در دشت وسیع مرودشت که رودخانه «پلوار» از آن می گذرد و در غرب تخت جمشید قرار دارد، هزاران خیمه برپا کردند. بیرون از پله های تخت جمشید مردم در مراسم نوروزی شرکت می کنند. در این نقش برجسته‌ها نمایندگان 23 ملت به دنبال امپراتوری ایران و درباریان ایرانی و مادی به همراه اسب‌ها و ارابه‌های پادشاهی و سربازان شوشی را می‌بینیم.

انتهای پیام/