فرهنگ و هنر

همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان گسترش یابد

همزمان با هفتصد و هجدهمین سالگرد عارف خواجه نظام الدین علیا، مرکز تحقیقات معاصر کاشمر وبیناری را با حضور جمعی از اندیشمندان و اندیشمندان ایرانی و هندی برگزار کرد.

به گزارش گیلونا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این برنامه مفتی فاروق حسین مصباحی کاشمر، محمد اقبال از دانشگاه دهلی، محمد معروف شاه از دانشگاه پنجاب، فداه حسین قاضی شاهد شیوخ صوفی خواجه با شخصیت و اندیشه نظام الدین اولیا سخنرانی کردند.

محمدعلی ربانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی در این برنامه با اشاره به جایگاه عرفا و صوفیه در سنت تاریخی و فرهنگی هندوستان گفت: یکی از طبقاتی که نامش همیشه در تاریخ ماندگار بوده است. هندوستان عرفای بزرگ مسلمانی بودند که توانستند علاوه بر ترویج اخلاق و معنویت، پیوندی بین همه ادیان از جمله هندوئیسم و ​​اسلام شوند و بستری برای همزیستی با محوریت اشتراکات اخلاقی فراهم کنند.

وی افزود: راز ماندگاری جامعه هند و توجه به شخصیت های بزرگی چون خواجه معین الدین چشتی، علی بن عثمان هجویری، صاحب کشف المحجوب، خواجه اشرف جهانگیر سمنانی، صاحب لطیف اشرفیه و خواجه نظام الدینلیا و عرفای نامدار هندی مانند. بابا فرید گنج شکر در میان بزرگان عرفای دین، پس از ایمان به خدا، خدمت به مردم بوده است که همواره در مطالب آنها مشهود بوده و رمز ماندگاری آنها در طول تاریخ بوده است.

ربانی افزود: خواجه نظام الدین اولیا کتاب های ارزشمندی را در حوزه به رشته تحریر درآورده است که از آن جمله می توان به فواد الفواد، رهاة المحبین، فضل الفواد و سیره الاولیاء اشاره کرد. کتاب فواد الفواد نوشته نظام الدین اولیا توسط عارف بزرگ امیر حسن سجزی که به سعدی هند نیز معروف است گردآوری شده است.

وی در ادامه گفت: امیرخسرو دهلوی شاگرد و شاگرد او که به طوطی هندی معروف است و آثار بی شماری نیز دارد، همیشه می گفت ای کاش همه آثارم از امیرحسن سجزی بود و تنها کتاب از محاسن او بود. من . این کتاب توسط خواجه حسن نظامی به اردو ترجمه شده است و یکی از کتابهای ارزشمندی است که به تألیفات خواجه نظام الدین اولیاء اختصاص دارد و اطلاعات مفصلی در مورد معرفی بزرگان چشتی ارائه می دهد.

رایزن فرهنگی ایران در دهلی افزود: کتاب فواد الفواد راه را به اهل سلوک نشان می دهد، شخصیتی مانند خواجه نظام الدین اولیا که سلاطین به دیدار او آمده اند و علیرغم درخواست های مکرر از او دوری می کردند. با نزدیک شدن به آنها نسبت به خلق خدا بسیار متواضع شد». وی معتقد است در مسیر رفتاری که انسان می خواهد به خدا برسد، باید به سه نکته توجه کند که شامل صبر، رضایت خداوند متعال و توکل بر خداوند متعال است.

ربانی در پایان سخنان خود با اشاره به پیام نخست وزیر هند در مراسم عروسی خواجه نظام الدین اولیا و توجه وی به لزوم تطبیق آموزه ها و دستاوردهای عرفا در جامعه هند، خاطرنشان کرد: استفاده از میراث معنوی. عرفای بزرگی چون خواجه نظام الدین اولیا می تواند در حل این چالش ها به ویژه رشد اخلاق همزیستی در میان پیروان ادیان مفید باشد.

همچنین ششمین نشست بزرگداشت پروفسور عابدی با موضوع اسناد و مدارک، منابع تاریخی دوره مغولستان، چالش ها و چالش ها توسط انجمن یادبود پروفسور عابدی و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی برگزار شد. سازه های.

در این برنامه چاندرا شکر، نادم رضوی، شاهد مهدی، ناندینی چترجی و محمدعلی ربانی رایزن فرهنگی کشورمان در زمینه اشتراک اسناد مکتوب و میراث دوره مغول در تاریخ نگاری دوره اسلامی هند، زخم ها و مشکلات حفاظت از اسناد و مدارک خطی دوره مغولستان، فرصت ها و توانایی های این اسناد در مطالعات تاریخی دوره مغولی، جست و جوی نسخه های خطی در مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی هند، کتابخانه های شخصی و مهارت ها و چالش های آن ها در حفاظت و نگهداری بحث شده است. میراث مکتوب و نسخ خطی تاریخی

ربانی همچنین به تجربیات موجود در ایران در زمینه حفظ اسناد، موقوفات و همچنین تشکیل انجمن نویسندگان و نویسندگان میراث خطی به عنوان دو راهکار مهم برای حفظ و احیای اسناد خطی اشاره کرد و از در دسترس بودن آن برای تسهیل تعاملات بین مراکز علمی خبر داد. و سازمان های مردم نهاد بیش از پیش در حفظ و استفاده از این اسناد همکاری کنند.

انتهای پیام/