فرهنگ و هنر

همچنان آماده مبادله زندانیان با “آمریکا” هستیم/”روسیه” نقش بازدارنده در روند احیای برجام ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه با یا بدون برجام آماده تبادل اسرا بین ایران و آمریکا هستیم، گفت: در رابطه با این موضوع مذاکرات به طرق مختلف انجام شد و طرفین توافقات را ضروری کردند. و اکنون این تصمیم دولت آمریکاست که به این توافق پایبند باشد یا خیر.

ناصر کنعانی وی در جریان بازدید از گیلونا، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران استقلال سیاسی خود را فدای روابط با هیچ کشوری نخواهد کرد، اظهار کرد: استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران به قدری مهم است که نمی توان آن را از هیچ نقطه ای نقاب زد و تحت تاثیر قرار داد. دیدگاه ما طرف دیگری قرار نمی دهیم.
بخش دوم گفت و گوی گیلونا با سخنگوی وزارت امور خارجه به شرح زیر است:

وزارت امور خارجه روند صدور ویزا برای گردشگران خارجی را ساده و آسان کرده است

* اخیراً برخی از مدیران آژانس های گردشگری به گیلونا گفته اند که روند صدور روادید برای گردشگران کشورهایی مانند انگلیس، آمریکا و کانادا برای سفر به ایران با توجه به مسائلی که وجود دارد به طور کلی طولانی است، اما این طولانی شدن روند صدور روادید باعث شده است. به گردشگران دیگر کشورهای اروپایی نیز رسید و همین امر باعث می شود تا بسیاری از گردشگران به دلیل تاخیر در صدور ویزا سفر خود را به ایران لغو کنند. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد هشدارهای ایمنی دولت‌های انگلیس، فرانسه و سوئد به شهروندان خود در خصوص سفر به ایران بر عدم مراجعه برخی گردشگران خارجی به ایران افزوده است. با توجه به این موارد، وزارت امور خارجه چه برنامه ای برای تسهیل صدور ویزا برای گردشگران دارد؟

صدور روادید توسط نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به صورت الکترونیکی و بدون کاغذ انجام می شود و گردشگران به سادگی با دریافت کد به فرودگاه مراجعه می کنند. در واقع، وزارت امور خارجه روند صدور ویزا را ساده و ساده کرده است.

در مقطعی پروتکل های بهداشتی و قرنطینه ای کشورهای جهان به دلیل شیوع اپیدمی کرونا باعث رکود صنعت گردشگری جهانی شد در حالی که خود گردشگران تمایلی به انجام سفرهای گردشگری مانند گذشته نداشتند اما اکنون این مشکل ایجاد شده است. تا حد زیادی حل شده است. . بعد از بهبود شرایط بهداشتی و فروپاشی کرونا، فضا باز شده و تا جایی که من می دانم، مراحل صدور روادید در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران مانند گذشته انجام می شود.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه از خبرگزاری ایسنا بازدید کرد
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه از خبرگزاری گیلونا بازدید کرد

همانطور که می دانید در حوزه گردشگری، وزارت امور خارجه در صدور روادید و اطلاع رسانی به علاقه مندان از توانمندی های گردشگری جمهوری اسلامی ایران ایفای نقش می کند و در این زمینه تلاش می کند تا از عهده این مسئولیت ها برآید. به نحو مقتضی عمل شود، بخشی دیگر به سیاست های کلی دولت در این زمینه اشاره دارد که سیاست دولت برای افزایش جاذبه گردشگری است.


در خصوص هشدارهای کشورهایی مانند فرانسه، سوئد و انگلیس به شهروندان خود در خصوص سفر به ایران، این هشدارها ماهیت سیاسی دارند و نمی توانند تاثیر ملموسی بر وضعیت گردشگری داشته باشند.

* چرا روند انتخاب سفرای جدید ایران در کشورهای مهمی مانند انگلیس و فرانسه طولانی شد و حتی پس از گذشت چندین ماه، سفرای ایران در این کشورها مشخص نشد؟

روند انتخاب سفرای ایران در فرانسه و انگلیس در حال انجام است و سفرای جدید معرفی خواهند شد.

ما استقلال سیاسی خود را فدای روابط با هیچ کشوری نخواهیم کرد

* در یک مقطعی در رابطه با برجام که توافق انجام شد، این بحث مطرح شد که روسیه سنگ اندازی کرد و مانع از توافق شد که هم ایران و هم روسیه آن را تکذیب کردند. در حال حاضر حتی گاهی اوقات این تحلیل وجود دارد و آیا این احتمال وجود دارد که روسیه از ایران بخواهد دستیابی به توافق را تا رسیدن زمستان به تعویق بیندازد؟

جمهوری اسلامی ایران استقلال سیاسی خود را فدای روابط با هیچ کشوری نخواهد کرد. همین رویکرد در روند لغو تحریم های مذاکره وجود دارد. روسیه یکی از اعضای توافق برجام است و طبیعتا همیشه حضور داشته، در روند مذاکرات شرکت کرده و اظهار نظر کرده است.

اتهامات مربوط به نقش بازدارنده روسیه در دستیابی به توافق، یک بحث انحرافی است

همه کشورهای عضو مذاکره کننده همواره دیدگاه ها و نظرات خود را ارائه می دهند و ادعای نقش روسیه به عنوان مانعی برای دستیابی به توافق، بحث انحرافی است. در روند مذاکرات وین، طرف اصلی که باید مسئولیت بپذیرد و به ثمربخشی مذاکرات کمک کند، طرف آمریکایی است و این که آمریکا هر از چند گاهی در مورد جمهوری اسلامی ایران یا نقش روسیه ادعا می کند. در مذاکرات یک فرافکنی است
همانطور که قبلا اشاره کردیم، دولت آمریکا نقش بسته شدن مذاکرات را بر عهده دارد و اروپا نیز در این زمینه پشت سر دولت آمریکا قرار دارد.
به عبارت دیگر، اگر دولت آمریکا واقعاً مسئول باشد، نتیجه مذاکرات را به عنوان یک توافق بپذیرد و آماده انعقاد باشد، هیچ اروپا، روسیه و چین در این مسیر نقشی نخواهند داشت.


روسیه و چین به روند مذاکرات کمک کرده و دارند

روسیه و چین از جمله کشورهایی بوده و هستند که به روند مذاکرات کمک کردند، مواضع رسمی این کشورها حمایت کامل از روند مذاکرات است و مواضع جمهوری اسلامی ایران و دولت آمریکا طرفی است که از مذاکرات خارج شده است. روند مذاکره و هنوز در مرحله توافق و نتیجه گیری است، بهانه می آورد.
بار دیگر تاکید می کنم که استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران به قدری مهم است که تحت تأثیر بینش سیاسی هیچ کشور دیگری قرار نخواهد گرفت.

با یا بدون برجام، ما آماده ایم موضوع تبادل زندانیان را به عنوان یک موضوع بشردوستانه حل کنیم


* یکی از موضوعاتی که در حاشیه مذاکرات احیای برجام مطرح شد، تبادل اسرا بین ایران و آمریکا است. از آنجایی که به نظر می رسد امیدها برای راه اندازی مجدد برجام تا حدودی کمرنگ شده است، در مورد تبادل زندانیان بین ایران و ایالات متحده چطور؟ آیا این مشکل منتفی شده است؟

وقتی ما اعلام کردیم که بحث تبادل زندانیان ربطی به روند برجام ندارد، یعنی با برجام یا بدون برجام، حاضریم بحث تبادل زندانیان را به عنوان یک موضوع بشردوستانه حل کنیم.

اکنون این بر عهده دولت ایالات متحده است که تصمیم بگیرد این تجارت را انجام دهد یا خیر

ما قبلاً تمایل خود را برای تبادل زندانیان اعلام کرده ایم و هنوز هم این تمایل را داریم. در رابطه با این موضوع مذاکرات به طرق مختلف انجام شده و طرفین توافقات لازم را انجام داده اند و اکنون تصمیم گیری در مورد انعقاد یا عدم انعقاد این توافق بر عهده دولت آمریکاست. ما آماده هستیم تا به این توافقنامه عمل کنیم.

هنوز برای تبادل زندانی با "آمریکا" من هستم/"روسیه" نقش بازدارنده ای در روند احیای برجام ندارد
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه از خبرگزاری گیلونا بازدید کرد

دولت عربستان سعودی باید در خصوص آزادی زائر ایرانی به عنوان یک موضوع بشردوستانه اقدامات جدی انجام دهد

* آیا اتفاق جدیدی در خصوص آزادی خلیل درماند، زائر ایرانی بازداشت شده در عربستان افتاده است؟

متاسفانه هنوز خبری در این مورد نداریم. ما از دولت عربستان سعودی انتظار داریم که به عنوان یک موضوع بشردوستانه در این زمینه اقدام جدی انجام دهد و شهروند ایرانی که مهمان خانه خدا بود را هر چه زودتر آزاد کنید.

انتهای پیام