فرهنگ و هنر

وقتی ایوان رنگ خون گرفت

شهر ایوان در دوران جنگ تحمیلی 8 بار مورد حمله قرار گرفت و 29 شهید و 96 مجروح برجای گذاشت.

به گزارش گیلونا، با شروع جنگ تحمیلی و سقوط سومار و قصرشیرین در استان کرمانشاه، شهر ایوان با استقبال از آوارگان و طوایف دلاور سومری از این شهر که در جبهه های نبرد حضور داشتند، نقش مهمی در حمایت از مردم ایفا کردند. رزمندگان جبهه سومار

شهر ایوان در پایان جنگ شاهد هجوم نیروهای زرهی دشمن از طریق جاده سومار به سمت ایوان و تنگه کوشک بود که با اقدام به موقع سربازان و عشایر دشمن مجبور به عقب نشینی از مناطق غربی شهر شدند. ایوان

ایوان از آنجایی که نقش مهمی در پشتیبانی از جبهه مرکزی جنگ به ویژه جبهه سومار داشت، بارها مورد حمله دشمن قرار گرفت و در طول جنگ 366 شهید و 1057 جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرد.

در ابتدای جنگ و در زمان اشغال سومار، جمعی از جوانان و فرهنگیان شهرستان ایوان به فرماندهی شهید «جوهر مرادی» مسئول ساخت جهاد ایوان با پشتیبانی توپخانه ارتش در آبان ماه شدند. در 19 1359 و در شب عاشورای حسینی، شجاعانه به مواضع دشمن در صراط سومار حمله کرد. حمله کردند و در این عملیات 7 نفر به شهادت رسیدند.

شهر ایوان در دوران جنگ تحمیلی 8 بار مورد حمله قرار گرفت و 29 شهید و 96 مجروح برجای گذاشت.

در خونین ترین این حملات، در 18 خرداد 1364، شهر ایوان مورد حمله وحشیانه سه فروند هواپیمای دشمن قرار گرفت که در نتیجه آن 150 نفر شهید و 700 نفر دیگر زخمی شدند و شنبه خونین ایوان رقم خورد.

با ادامه بمباران ایوان، زندگی عادی در شهر تا پایان جنگ متوقف شد.

در سال 93 دو شهید گمنام در پارک شهدای ایوان به خاک سپرده شدند.

مزرعه چهل مزرعه

پایگاه عملیات چهل زری در جاده ایوان سومار، نزدیک روستای چهل زری از توابع زرنه ایوان، در تنگه کوشک قرار دارد.

این پایگاه در سال 1359 با هدف هدایت و کنترل عملیات ارتش در غرب کشور فعال شد. پاسگاه ارتش در غرب کشور از سال 1361 برای تامین امنیت منطقه و جاده ایوان – سومار در حوالی روستای چهل زارعی که تا پایان جنگ فعال بود، راه اندازی شد.

درمانگاه صحرایی ارتش در سال 1360 در حوالی منطقه چهل زری به منظور ارائه خدمات به ساکنین منطقه جهت مراقبت های موقت و اعزام مجروحان جبهه سومار به بیمارستان های ایلام و کرمانشاه تأسیس شد. این قرارگاه در عملیات کربلای 6 در 23 دی ماه 1365 در سومار و نفت شهر مسئولیت عملیات را برعهده داشت و آیت الله هاشمی رفسنجانی در شب عملیات مخفیانه در قرارگاه شرکت کرد.

تنگه کوشک

تنگه کوشک در حدود 5 کیلومتر طول و 25 کیلومتر از شهر ایوان، بین ارتفاعات بنکول و شیره ذول و حاصل فرسایش آبی سرشاخه‌های رودخانه کنگیر در ارتفاعات زاگرس است.

تنگه کوشک محل قرارگاه عملیاتی ارتش در غرب کشور در دوران دفاع مقدس بود. در اواخر تیرماه 1367، پس از پذیرش قطعنامه 598 توسط ایران، ارتش عراق با هدف قطع ارتباط استان های ایلام و کرمانشاه، سومار را اشغال و از پل هفت دهنه و جاده سومار ایوان عبور کرد. و با تصرف شهر اوان وارد تنگه کوشک شد، اما مردم ایوان به همراه نیروهای سپاه و ژاندارمری با هدف قرار دادن ستون تانک های دشمن در ورودی باریک غرفه، حرکت آنها را در جاده سومار به سمت ایوان متوقف کردند. آنها را مجبور به عقب نشینی کرد.

در جریان مقاومت رزمندگان در تنگه کوشک، ضمن انهدام تعدادی تانک دشمن، 46 نفر از تانک ها و نیروهای دشمن به اسارت درآمدند. ابوالحسن خرم رودی فرمانده دلیر هنگ ژاندارمری مستقل و سیروس دوبرا و شیخ عباس فلاحی از نیروهای بسیج مردمی در جریان مقاومت مردمی به شهادت رسیدند.

یادمان و کتیبه این شهدا به یاد حد نهایی پیشروی دشمن در شمال استان ایلام و ایوان است.

انتهای پیام