فرهنگ و هنر

وقتی “میگ ۲۵” زانو زد

عملیات طریق القدس در جریان بود، قاسم سلیمانی را دیدم، گفت: نمی خواهی فکری به حال سازمان ما کنی؟ او ضدهوایی نداشت، اما برعکس احمد کاظمی که فرمانده «لشکر هشتم نجف اشرف» اصفهان شد، ضدهوایی زیادی داشت. چهار قبضه اسلحه از احمد کاظمی گرفتم و به حاج قاسم سلیمانی قرض دادم تا «لشکر چهل و یکم ثارالله» ضد هوایی داشته باشد.

به گزارش گیلونا، دفاع از حریم هوایی کشور یکی از وظایف پدافند هوایی کشور است. پدافند هوایی سپاه با تمرکز بر دانش و تجربه بومی و با تکیه بر جوانان موفق به حفاظت از حریم هوایی کشور شده است. این موفقیت مرهون تجربیات به دست آمده در هشت سال دفاع مقدس است. در دوران دفاع مقدس، یگان پدافند هوایی سپاه به همراه پدافند هوایی ارتش، پدافند هوایی کشور را برای حفاظت از هر دو جنگنده در عملیات پشتیبانی هوایی و از مناطق حساس و حیاتی کشور تلفیق کردند.داخل کشور از جمله فرودگاه ها، صنایع، پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و سدها. .

دریادار دوم محمدعلی احمدی دشتی از بنیانگذاران یگان پدافند هوایی سپاه است. در 11 فروردین 1330 در بویین و میاندشت از توابع استان اصفهان به دنیا آمد. در دو سالگی به همراه خانواده به تهران آمد و در شهر ری ساکن شد. تحصیلات ابتدایی و عالی را در این شهر گذراند و در سال 1377 وارد نیروی هوایی شد و در مدت حضور در نیروی هوایی با پدافند هوایی و انواع سلاح ها آشنا شد. در سال 1355 نیروی هوایی را ترک کرد و همراه با مردم به جنبش انقلابی اسامی پیوست.

پس از ورود به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت خود را در زمینه آموزش نیروهای بسیجی و تشکیل ارتش 20 میلیونی آغاز کرد. در سال 1358 به عنوان فرمانده گردان از پادگان توحید شهر به کردستان رفت. در این مأموریت با رحیم صفوی، صیاد شیرازی و شهید پیچک آشنا شد.

در سال 1359 مسئولیت آموزش و سازماندهی پدافند هوایی در پادگان امام حسین (ع) به او محول شد. پس از آموزش 75 نفر به عنوان سرمایه انسانی اولیه و پس از تشکیل اولین گردان پدافند هوایی در پادگان ولیعصر به مقر سپاه (قرارگاه کربلا) منتقل شد. وی در چهار عملیات آزادسازی سرزمین های جنوب کشور با سازماندهی غنائم به دست آمده، گردان های توپخانه و پدافند هوایی را در یگان های رزمی سازماندهی و تثبیت کرد.

امیر دریادار دوم احمدی پس از دستور امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل سه نیرو به نیروی هوافضای سپاه منتقل شد. با تشکیل اولین فرماندهی پدافند هوایی، نیروی هوافضای سپاه سامانه های موشکی ارتفاع بالا را در مرکز استان های تهران، اصفهان و قم مستقر کرد و به این ترتیب اولین جنگنده میگ 25 دشمن بعثی در اصفهان سرنگون شد. .

در سال 1365 برای مقابله با تهدیدات هوایی در منطقه خلیج فارس به نیروی دریایی سپاه منتقل شد و تا پایان جنگ در آن نیرو باقی ماند.

* نحوه انهدام اولین «میگ 25» عراقی پدافند هوایی سپاه

* ماجرای شکار ابدی میگ 25 در آسمان ایران

پس از پایان جنگ به دانشکده فرماندهی و ستاد نهاجا (نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران) رفت. در سال 69 مفتخر به دریافت نشان «فتح 2» از مبارک فرمانده کل قوا شد. پس از پایان دوره، دافوس به وزارت دفاع منتقل شد. وی در دوران خدمت در وزارت دفاع در مشاغل مختلف ایفای نقش کرد و سرانجام در سال 1385 افتخار بازنشستگی را کسب کرد.

سه بخش پدافند هوایی

امیر دریادار دوم محمدعلی احمدی با اشاره به سه مرحله تشکیل پدافند هوایی سپاه توضیح می دهد: مرحله اول از 10 شهریور 59 یعنی از ابتدای جنگ تحمیلی تا تشکیل نیروی هوافضای سپاه ادامه دارد. به دستور امام خمینی (ره) سه نیرو در سپاه تشکیل شد و یکی از این نیروها نیروی هوایی بود. بنابراین دوره اول شامل شهریور 1359 تا خرداد 1364 است. در مرحله دوم نیروی هوایی سپاه شوغلرف; یعنی خرداد 1364 تا پایان جنگ تحمیلی. و مرحله سوم مربوط به دوران پس از جنگ است.

تجربیات جنگ باعث شده در حوزه پدافند هوایی بپریم و پیش برویم. ما یک سری تجربیات در جنگ به دست آورده ایم، وقتی جنگ تمام شد از خود می پرسیدیم چه کار کردیم؟ مشکلات ما کجاست؟ موانع ما کجاست؟ کجا باید برویم؟ کجا باید برویم؟ چرا باید برسیم؟ چگونه باید به آنجا برسیم؟ همه این سوالات را از خود پرسیدیم و بعد رفتیم تا پدافند هوایی را در کشور ساماندهی کنیم.

مهمترین سازمان نظامی کشور پدافند هوایی است. چون نوک پیکان حمله دشمنان ایران است یعنی اگر پدافند هوایی بتواند در مقابل ضربه اول مقاومت کند و دشمن را متوقف کند امنیت کشور برقرار است اما اگر برعکس شود اینطور نیست. سی میدونه چی میشه تمام تلاش ما بر این بوده است تا با افزایش توانمندی های خود در حوزه پدافند هوایی و افزایش برد موشک ها و همچنین واکنش سریع به حوادث، ضریب ایمنی را برای کشور افزایش دهیم.

خاطره ای از شهید حاج قاسم سلیمانی

عملیات «طریق قدس» تقریباً در حال انجام بود، قاسم سلیمانی را دیدم، گفت: نمی خواهید به فکر سازمان ما باشید؟ او ضدهوایی نداشت، اما برعکس احمد کاظمی که فرمانده لشکر هشتم نجف اشرف اصفهان شد، ضدهوایی زیادی داشت. بعد از اتمام عملیات طریق القدس، الحمدلله رب العالمین، 70 قبضه ضدهوایی از عراقی ها گرفتیم و وضعیت ما خیلی خیلی خوب شد. تعداد زیادی از این اسلحه‌های اسیر شده به لشکر 41 ثارالله قاسم سلیمانی رسید و یگان پدافند هوایی ارتش نیز مستقر شد.

امیر دریادار دوم محمدعلی احمدی دشتی که اولین فرمانده پدافند هوایی سپاه است در گفت وگویی اظهار داشت: در ابتدای جنگ تحمیلی وقتی با شهید «علی قربانی» تماس گرفتم، از من درباره سوابق خدمتم پرسید. نیروی هوایی، و توضیحات من منجر به شروع کسب و کارم به عنوان افسر ایجاد و آموزش پدافند هوایی سپاه شد.

به این ترتیب اولین آتش پدافند هوایی شامل 6 قبضه توپ ضدهوایی را به تعدادی از پاسداران میدان تیر «علی آباد» قم آموزش دادم و در واقع اولین خدمه «تفنگ 23 میلی متری» شدند. سپاه

پدافند نیروی هوافضای سپاه برای اولین بار با 6 قبضه ضدهوایی فعالیت خود را آغاز کرد. دومین رگبار پدافند هوایی سپاه را در غرب کشور با غنیمت گرفتن از عراقی ها تشکیل دادیم. البته پدافند هوایی سپاه در شرایطی شکل گرفت که کشورهای دیگر بدترین و کم اثرترین تسلیحات را به ایران عرضه کرده اند.

استفاده از تفنگ های 23 میلی متری فقط از نظر روانی بحث برانگیز بود. یعنی شلیک می کردند تا مردم احساس کنند در برابر حملات هوایی دشمن به خاطر سر و صدای این سلاح ها از آنها دفاع می کنند.

انتهای پیام