فرهنگ و هنر

پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی را اقوام لُر و ترکمن تمام کردند

تالار فخرالدین اسعد گرگانی شامگاه هفتم آبان در آخرین شب جشنواره موسیقی نواحی ایران میزبان جشن رنگارنگ مردم ایران در کنار همسایگان ترک و تاجیک بود.

به گزارش گیلونا به نقل از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، مجموعه اجراهای شب پایانی با نواختن ترومپت توسط هنرمندان چهارمحال بختیاری آغاز شد.

سبزعلی خجسته و رحمان خجسته دقایقی میزبان حاضران بودند و قطعات «چاپی»، «چوبازی»، «دستمال» و «غمنوازی» را اجرا کردند.

پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی به پایان رسید

بعدها نوبت به ترکمن ها و گروه «آرازینیا» رسید. عبدالمناف، آرمین و نوید ارازنیا با دوتار ترکمنی در سالن موسیقی اصیل ترکمن ها را نواختند و آهنگ های «صلیب»، «گشادی»، «کارارتا» و «سالب نیاز گرگ» یکی پس از دیگری پخش شد.

اجرای موسیقی تربت جام نیز از دیگر برنامه های این برنامه بود. علی درفشان (دوتار) و محسن کریمی (آواز و دوتار) دقایقی به تک نوازی پرداختند و ترانه های «مرز مادر»، «مقام چوببازی» و «چاربیتی» توسط این دو هنرمند اجرا شد. در ادامه جنگ عجم که معمولاً با ساز روایت می شود سرنا اولین بار توسط این نوازندگان اجرا شد.
یکی از پرطرفدارترین قطعات اجرای دیشب اجرای احمد جمال کیهان هنرمند پیشکسوت ترکیه بود که با ساز باغلاما روی صحنه رفت و قطعاتی از موسیقی عرفانی ترکی خواند.

نصرالله زرگر هنرمند پیشکسوت ایل زرگر به عنوان تنها فردی که در این ملت به زبان رومی می خواند و شعر می خواند با ساز چگور روی صحنه حاضر شد. این مجری در نقش های ‘شهریاری’ و ‘زرگری راسته’ اجرا کرد.

بخشی دیگر از این برنامه متنوع به اجرای موسیقی تاجیکی اختصاص داشت. دولت نظریف، مختار مبارک قدم، خوشبت نیاز اف و شهیده هاشموا اعضای این گروه بودند که اجرای آنها با استقبال تماشاگران مواجه شد. این گروه موسیقی نواحی تاجیکستان از خجند تا بدخشان را اجرا کرد. دولت نظریف به عنوان مدرس آواز چهارضراب نیز حاضران را به آواز خود دعوت کرد.
بخش دیگری از این برنامه نیز توسط گروه موسیقی صحرای خراسان جنوبی معروف به گروه خانواده سلام آبادی برگزار شد که با اجرای سرنا و دهل جشنواره را با شادی به پایان رساندند و آهنگ های اصیل خراسان جنوبی را اجرا کردند.

پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی به پایان رسید

پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری محمدعلی مراتی در دو بخش «جلسات پژوهشی» و «اجرای نمایشی» با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و اسلام با راهنمایی و همکاری انجمن موسیقی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان تا 27 آبان ماه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

انتهای پیام