فرهنگ و هنر

پایان نزاع «ایلان ماسک» با خبرنگاران

پس از انتقادهای جهانی از تعلیق حساب های چند خبرنگار آمریکایی و برگزاری همه پرسی در توییتر، ایلان ماسک سرانجام اعلام کرد که حساب های روزنامه نگاران تعلیق شده را باز می گرداند.

به گزارش گیلونا و به نقل از گاردین، ایلان ماسک روز پنجشنبه حساب توییتر گروهی از خبرنگاران حوزه فناوری در رسانه هایی مانند CNN، واشنگتن پست و نیویورک تایمز را به حالت تعلیق درآورد. به گفته ماسک، این گروه از روزنامه نگاران قوانین جدید توییتر در مورد حفظ اطلاعات مکان را نقض کرده اند.

با این حال، «ماسک» پس از نتیجه همه پرسی که در توییتر برگزار کرد، حساب این روزنامه نگاران را به حالت اولیه بازگرداند. حدود 3.7 میلیون نفر در این همه پرسی دو گزینه ای شرکت کردند و 57 درصد از کاربران به لغو سریع تعلیق حساب این خبرنگاران رای دادند. پس از رای گیری، ماسک در توییتی اعلام کرد که اکنون حساب های کسانی که پست خود را منتشر کرده اند لغو می کند.

تعلیق حساب‌های این روزنامه‌نگاران در حالی لغو شد که استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، قبلاً اعلام کرده بود که سازمان ملل از تعلیق حساب‌های روزنامه‌نگاران برجسته سازمان‌های خبری که مطالبی درباره ایلان ماسک و شرکت او منتشر کرده بودند، بسیار ناراضی است.

«دوجاریک» با تاکید بر اینکه صدای اصحاب رسانه نباید در تریبونی که مدعی آزادی بیان است خاموش شود، گفت: در شرایطی که روزنامه نگاران در سراسر جهان با سانسور، تهدید و مشکلات بیش از پیش تاسف بار است، این «اقدم» (توئیتر) عواقب خطرناکی خواهد داشت.”

دولت آلمان در واکنش به اقدام اخیر توییتر اعلام کرد که آزادی رسانه ها نباید با تصمیمات فوری خاموش و روشن شود و دولت انگلیس نیز از تعلیق حساب های این روزنامه نگاران ابراز نگرانی کرده است. سخنگوی رسمی ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، گفت که شرکت های فناوری باید بین حفاظت از کاربران خود و حفظ آزادی بیان تعادلی ایجاد کنند.

نایب رئیس کمیسیون اروپا نیز با انتشار توییتی به نمایندگی از اتحادیه اروپا در واکنش به تعلیق حساب کاربری این خبرنگاران نوشت: خبر تعلیق خودسرانه خبرنگاران در توییتر نگران کننده است.

بیشتر بخوانید:

ایلان ماسک حساب های توییتری روزنامه نگاران منتقد خود را به حالت تعلیق درآورده است

دیروز توییتر به طور ناگهانی حساب های بیش از شش روزنامه نگار از ایالات متحده آمریکا را به حالت تعلیق درآورد. این تعلیق که بدون اخطار در اواخر عصر پنجشنبه انجام شد، در حالی انجام شد که ماسک خبرنگاران را به نقض یکی از قوانین جدید توییتر متهم کرد که یک روز قبل از تعلیق معرفی شده بود و کاربران را از افشای مکان افراد باز می دارد.

این گروه از روزنامه‌نگاران اخیراً مطالبی در مورد تعلیق حساب کاربری توییتر منتشر کرده‌اند که اطلاعاتی در مورد حرکت جت شخصی ماسک منتشر کرده بود. حساب توییتر توسط ماسک پس از به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی که عموم می توانستند به آن دسترسی داشته باشند، تعلیق شد. در اخبار منتشر شده از سوی خبرنگاران، هیچ اطلاعی از محل اختفای فعلی و یا محل اختفای هیچ یک از اعضای خانواده «ماسک» وجود نداشت.

انتهای پیام