فرهنگ و هنر

پرواز اشکال حجیم بر فراز کارخانه قند کهریزک!

«تباه شده» نام نمایشگاه جدید پویا آریان پور است که شنبه 7 خردادماه میزبان جمعی از اصحاب رسانه، برخی دانشجویان و شخصیت های فرهنگی و هنری بود.

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی گیلونا، پویا آریان پور از جمله هنرمندانی است که تجربه برگزاری نمایشگاه های متعدد خارج از فضای گالری را در مستندات هنری خود دارد.
او این بار کارخانه قند کهریزک را برای این نمایشگاه انتخاب کرد که بار دیگر آثارش را بیرون از گالری به نمایش گذاشت.

بیشتر بخوانید:

تصاویر گم شده؛ نمایشگاه جلد پویا آریان پور

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه هنری آمده است: «این نمایش روایتی شخصی و خودنگاره ای در بیانی بصری است که با مخاطب تصویری از آنچه راضی و ناراضی و آرزوها ساخته و گمشده در سیال است به اشتراک می گذارد. مسیر زندگی». آنچه می بینید بیان خلاقانه تجربه زیسته نسلی است که تغییر را تحمل کرده، در جغرافیای خود ماندن را انتخاب کرده، عشق به بودن را به دست آورده و مسیری مساوی با تحقق آرمان های فردی و اجتماعی خود بسازد. و در این مورد خاص “تخیل خود را مانند همیشه با بیانی منحصر به فرد نشان داد که در همان جهت تثبیت شد”.

پرواز اشکال بزرگ بر فراز کارخانه قند کهریزک!

نمایشگاه انفرادی «هدر رفته» شامل سه بخش «آویزان در باد»، «شیء باقی مانده» و گزیده ای از طرح ها و منابع الهام پویا آریان پور است که فضای قدیمی و بزرگ کارخانه قند کهریزک را به خود اختصاص داده است.

پرواز اشکال بزرگ بر فراز کارخانه قند کهریزک!

مكان محور بودن نمايشگاه، به معناي تهي نگاه هنرمند از منافع اقتصادي، در واقع سرمايه گذاري منحصراً بر اراده خالق است. با توجه به حجم زیاد آثار، ظاهراً نه امکان نمایش آن در فضای دیگری وجود دارد و نه به دلیل شرایط سخت حفاظت از آثار، امکان خرید آن وجود دارد.

پرواز اشکال بزرگ بر فراز کارخانه قند کهریزک!

پرواز اشکال بزرگ بر فراز کارخانه قند کهریزک!

در بیانیه این نمایشگاه انفرادی آمده است: «ویژگی‌های تاریخی، جغرافیایی و محتوایی فضا، مانند کارخانه قند کهریزک که در آن نمایشگاه برگزار می‌شود و زمانی در حال توسعه مناسب بوده، اما به مرور زمان یا به نوعی شکست خورده است». او مجبور شد بمیرد، او همچنین منبع مهمی از الهام بود.”

پرواز اشکال بزرگ بر فراز کارخانه قند کهریزک!

نمایشگاه شخصی «تخریب شده» به نمایشگاه آثار پویا آریان پور در کارخانه قند کهریزک تهران. کهریزک. جاده قدیم تهران – قم. بعد از مترو کهریزک. حدفاصل خیابان کشاورز تا شهدای مخابرات ادامه دارد و تا 10 خرداد ادامه دارد.

مریم مجد، کیوریتور نمایشگاه در گفت و گو با رسانه ها از احتمال عدم تمدید نمایشگاه خبر داد.

پرواز اشکال بزرگ بر فراز کارخانه قند کهریزک!

انتهای پیام/