فرهنگ و هنر

پرواز حاشیه بر فراز حوض گرانقیمت موزه هنرهای معاصر

شامگاه شنبه ۲۱ اسفندماه، موزه هنرهای معاصر تهران میزبان اجرای حاشیه ای بود که بر اساس تصاویر منتشر شده، زنگ خطر آسیب دیدن یکی از آثار هنری موزه هنرهای معاصر تهران را به صدا درآورد.

به گزارش خبرنگار تجسمی گیلونا، حاشیه به اجرای «گربه جاده ابریشم» برمی گردد. قسمت اصلی اجرای گروه، بازی در استخر معروف موزه هنرهای معاصر بود.

در زیر ویدئویی از این اجرا که باعث نشت مایع از اثر هنری شده و در فضای مجازی منتشر شده را مشاهده می کنید:

این حوض که در واقع یک اثر هنری ارزشمند است، سال‌ها در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود و توسط هنرمندی ژاپنی به نام نوریوکی هاراگوچی ساخته شده است. او تابستان گذشته، سه سال قبل از مرگش، زمانی که برای مرمت آثارش به ایران سفر کرد، درگذشت و با کمال تعجب متوجه شد که پس از 40 سال هنوز این اثر سالم است.

در سال 1977، موزه هنرهای معاصر “مواد و اندیشه” هاراگوچی را خریداری کرد، یک ظرف فولادی جوش داده شده مربعی پر از روغن سیاه. برخلاف روغن، آب ثابت می ماند و خاصیت بازتابی دارد، این اثر شبیه به یک آینه سیاه بزرگ روی زمین است.

حالا اتفاقی که با اجرای «ماده و اندیشه» افتاد، نگرانی برخی از هنرمندان و کارشناسان را در مورد سلامتی به همراه داشت.

منصوره بشیری پور، کارشناس اقتصاد در هنرهای تجسمی با انتشار این ویدئو در صفحه اینستاگرام خود نوشت: جا دارد از مسئولانی که گهگاه ما را با یک اتفاق فاجعه بار غافلگیر می کنند تشکر کنیم، جا دارد از همه دست اندرکاران این برنامه تشکر کنیم. که در اجرا و هماهنگی که (نباید اینطور بود و شد) عذرشان بدتر از گناه است و تشکر ویژه از همه فرهیختگان دعوت شده به این برنامه: «فقط بدون هیچ اعتراضی تماشا کردند. که بدون شک غم انگیزترین اتفاقی بود که افتاد.»

سعید باباوند، منتقد هنری نیز با بازنشر این ویدئو، انگشت اتهام را به سمت وزارت ارشاد و متولیان فرهنگی نشانه رفته است.

کاربری در فضای مجازی نیز نوشت: موزه را با چادر سیرک اشتباه گرفته اند، دوست دارم تاریخ موزه هنرهای معاصر تهران را بخوانند و گنجینه موجود در آن را کشف کنند. پنج گنج تهران».

به گزارش گیلونا، انتقادات از این اتفاق همچنان ادامه دارد و باید دید مسئولان چه واکنشی نشان خواهند داد یا چه واکنشی نشان خواهند داد. گیلونا آماده انتشار هرگونه پاسخ از سوی متولیان امر است.

انتهای پیام/