فرهنگ و هنر

پرونده ثبت جهانی “تاق‌بستان” تا پایان سال تدوین می‌شود

گیلونا/کرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از تکمیل پرونده ثبت جهانی «طاقبستان» و «اسب کرد» در سطح بین المللی تا پایان سال جاری خبر داد.

محمدرضا سهیلی امروز (24 آذرماه) در نشست خبری که به مناسبت نود و یکمین سالگرد ثبت ملی طاق بستان برگزار شد، با اشاره به ظرفیت های منحصر به فرد کرمانشاه در حوزه گردشگری، گفت: گردشگری می تواند اولویت اول توسعه باشد. استان است، اما این مستلزم آن است که سایر دستگاه های اجرایی در کنار ما باشند.

وی ادامه داد: هدف اصلی ما کسب اشتغال مناسب در حوزه گردشگری است و در این راه برنامه هایی را تدارک دیده ایم که شامل ثبت جهانی طاق بستان و اسب کرد است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان بابیان اینکه گام های مهمی برای ثبت جهانی طاق بستان برداشته شده است، گفت: از آنجایی که هر کشوری هر ساله امکان ثبت جهانی یک اثر را دارد بنابراین لازم است ثبت جهانی طاق بستان متحول شود. در یک سوال عمومی و از طرف دیگر روش صحیح ثبت جهانی آن را اتخاذ می کنیم.

وی تصریح کرد: در این راستا پیگیر ثبت جهانی قوس بستان از معبد آناهیتا کنگاور تا شهرهای مدائن عراق به عنوان یک مورد مشترک بین المللی هستیم و هماهنگی های اولیه برای ثبت جهانی این محور با کشور عراق انجام شده است. طاق بستان است.

سهیلی درباره مانعی به نام طناب زنی در مقابل ثبت جهانی طاق بستان نیز گفت: تیم کارشناسی تشکیل داده ایم تا در این زمینه کار کارشناسی انجام دهیم که آیا احداث این طناب در محل فعلی مانعی برای ثبت جهانی خواهد شد. از طاق بستان یا کمتر. البته اولویت اول ما ثبت جهانی طاق بستان خواهد بود زیرا موضوعی که باعث جذب گردشگران خارجی به کرمانشاه می شود، ثبت جهانی طاق بستان است نه تله کابین.

وی در ادامه با بیان اینکه به دنبال ثبت جهانی اسب کرد نیز هستیم، یادآور شد: اقداماتی در این راستا انجام شده است تا بتوانیم طاق بستان و اسب کرد را برای سال آینده به یونسکو ارسال کنیم. خارج از فهرست ثبت جهانی کشورمان. .

به گفته این مسئول، اسب کُرد 28 دی ماه سال جاری با عنوان «ثبت ملی آیین های سنتی اسب کُرد» در فهرست ملی به ثبت می رسد و پرونده ثبت جهانی آن تا پایان سال جاری تکمیل می شود.

وی ادامه داد: جشنواره بین المللی اسب کرد را برای ارائه بیشتر در اوایل اسفندماه برگزار می کنیم.

به گزارش گیلونا، مدیر کل میراث فرهنگی استان در بخشی دیگر از سخنان خود بر افزایش میزان اعتبارات در حوزه گردشگری استان تاکید کرد و افزود: رویکرد ما به حوزه گردشگری، ایجاد اشتغال و ایجاد اشتغال است. برای تحقق این امر باید اعتبارات کافی داشته باشیم اما مجموع اعتبارات ملی و استانی ما در سال گذشته حدود 20 میلیارد تومان بوده که با مذاکره و رایزنی 10 برابر شده و از سوی دیگر اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان. که حدود 130 میلیارد تومان بود با رایزنی به 200 میلیارد تومان افزایش یافت.

وی تاکید کرد: اگرچه این اعتبارات افزایش چشمگیری داشته است، اما همچنان این اعتبارات کافی نیست و نمی توان کارهای بزرگی انجام داد، بنابراین باید سرمایه گذاران بخش خصوصی را پای کار آورد.

سهیلی با بیان اینکه حجم سرمایه گذاری بخش خصوصی در گردشگری استان در سال گذشته حدود 20 میلیارد تومان بوده است، گفت: امسال حدود پنج هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های گردشگری استان خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه بیستون اولین سایت بین المللی کشور است که بخش خصوصی برای راه اندازی پروژه های زیرساختی گردشگری وارد کار شده است، گفت: بخش خصوصی در نظر دارد حدود 100 میلیارد تومان برای تبدیل این سایت بین المللی به مجموعه گردشگری هزینه کند. گردشگران بیشتری را در این مجموعه ببینید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان افزود: در منطقه حفاظت شده بیستون به ویژه چلابه، سرمایه گذاران بخش خصوصی برای 120 هکتار از این منطقه کار کرده اند و خوشبختانه محیط زیست استان در این زمینه همکاری خوبی با ما داشته است. رشته .

این مسئول ابراز امیدواری کرد که برای سال 1402 شاهد تحولات بزرگ و بزرگی در دو مجموعه بیستون و طاقبستان باشیم.

وی همچنین سد داریان را از دیگر جاذبه های گردشگری استان اعلام کرد که سرمایه گذار بخش خصوصی برای کار روی آن آمده است و در این باره توضیح داد: اولین پل معلق آبی خاورمیانه توسط بخش خصوصی ساخته می شود. رودخانه داریان در دهه فجر آغاز شد

سهیلی با بیان اینکه اقداماتی برای احیای شهربازی کرمانشاه در دستور کار است، گفت: در سال های اخیر شهرداری کرمانشاه برای احیای این مجموعه تفریحی از سرمایه گذاران دعوت به همکاری کرده است که متاسفانه نتیجه ای حاصل نشده است، در این زمینه رایزنی هایی صورت گرفته است. با وزارت میراث فرهنگی برگزار شد و موفق شدیم اعتباراتی را که به شهرداری اعطا شده بود را اخذ کنیم تا بتواند این مجموعه تفریحی را احیا کند.

به گفته این مسئول، موافقت اصولی بازسازی شهربازی کرمانشاه تا یک ماه آینده از سوی پایگاه میراث فرهنگی استان صادر می شود.

وی با بیان اینکه ساخت یک شهربازی دیگر در منطقه گردشگری سراب قنبر در دستور کار قرار دارد، گفت: این شهربازی تحت پوشش قرار می گیرد و طرح آن ارائه شده و در حال صدور موافقت اصولی آن هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ساماندهی منطقه گردشگری و آبشار پیران، افتتاح مراکز خرید، گردشگری سلامت و راه اندازی صنایع دستی در استان را از دیگر برنامه های مهمی اعلام کرد که این مدیر کل بر آن متمرکز است.

وی همچنین با اشاره به اینکه نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران در بهمن ماه سال جاری برگزار می شود، گفت: نمایشگاه امسال با رویکرد سرمایه گذاری برگزار می شود و در این راستا برای اولین بار تمامی نهادهای ذیربط در حوزه گردشگری در استان از جمله از ادارات منطقه، شهرداری، راه و شهرسازی خواستیم بسته های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری را برای ارائه در این نمایشگاه آماده کنند.

به گفته این مقام مسئول، بیش از 30 نقطه بالقوه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری در استان شناسایی شده است که برای جذب سرمایه گذار در نمایشگاه بین المللی تهران ارائه می شود.

انتهای پیام