فرهنگ و هنر

پرونده نمایشگاه حضوری کتاب بسته شد

پرونده سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بسته شد اما نمایشگاه مجازی کتاب تا دو روز دیگر ادامه دارد.

به گزارش گیلونا، آخرین روز از ماراتن 10 روزه ناشران در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در مصلای تهران با همه کاستی ها، خوب و بد، به پایان رسید. نمایشگاه کتاب امسال پس از دو سال وقفه به دلیل گسترش تاج و همچنین در سایه تاج برگزار شد که البته از بین رفته است. تفاوت نمایشگاه امسال با سال های قبل در این بود که نمایشگاه مجازی همزمان با نمایشگاه حضوری برگزار شد: کمک های بلاعوض در قالب کوپن برای نویسندگان، دانشجویان، اساتید و اساتید مجازی شد.

ابراهیم رئیسی در اولین دوره حضور خود در نمایشگاه کتاب، آخرین روز و خلوت ترین ساعات را برای بازدید از نمایشگاه انتخاب کرد.

پرونده نمایشگاه کتاب بسته شد

پرونده نمایشگاه کتاب بسته شد

در آخرین روز نمایشگاه کتاب، برخی ناشران هنگام آماده شدن برای خروج، به مخاطبان خود پاسخ می دادند، در حالی که برخی دیگر وقت خود را صرف بسته بندی کتاب ها و بستن درهای غرفه خود کرده بودند. اما عده ای تا آخرین لحظه کتاب های خود را فروختند و از جمله کسانی بودند که اموالشان را به آتش کشیدند و کتاب ها را با تخفیف های غیرعادی در قالب حراج و فروش ویژه فروختند. در غرفه «شش کتاب 100 هزار تومانی» هم ببینید. این آخرین حراج کتاب را می توان در سال های گذشته دید، احتمالاً به این دلیل که ناشر می خواهد بار خود را کم کند و مجبور به پرداخت هزینه های ارسال اضافی نباشد و از طرف دیگر مقداری پول برای خود دارد. بخشی از مخاطبان نمایشگاه نیز از این فرصت حراج استفاده کرده و کتاب های مورد نیاز خود را با قیمت کمتری خریداری کردند. بخش اطفال تا چند ساعت گذشته همین وضعیت را داشت.

ناشران، غرفه داران و حتی عروسک های حیاط و مهدکودک ها و غرفه های کودکان و نوجوانان همگی از شلوغی 10 روزه خسته شده بودند و بسیاری برای پایان ساعت شماری می کردند.

در بخش بین الملل، برخی از کشورها چند روز پیش چمدان های خود را بسته و راهی کشور خود شدند، اما به استثنای غرفه افغانستان که همچنان مورد بازدید مردم قرار داشت، تا ظهر تنها ماندند و وسایل خود را جمع آوری کردند.

امسال اتفاق غیرمنتظره ای که در نمایشگاه رخ داد، تعطیلی یک روزه به دلیل آلودگی هوا و استراحت اجباری ناشران بود، اما این اتفاق باعث شد که نمایشگاه در قسمت مجازی دو روز تمدید شود و علیرغم اینکه خود نمایشگاه استفاده را به پایان رساند. سامانه ketab.ir

پرونده نمایشگاه کتاب بسته شد

ناشران بزرگی مانند نی، مرکز، ققنوس، معین، خوارزمی و نیلوفر از غایبان بزرگ نمایشگاه امسال بودند که جای بسیاری از مخاطبان جدی سریال و کتاب خالی بود، اما در عوض تعداد زیادی ویراستار کپی وجود داشت و می‌توانستید دریافت کنید. چندین و برخی از ترجمه ها، ترجمه های مترجمان ناشناس را پیدا می کنند.

پرونده نمایشگاه کتاب بسته شد

پرونده نمایشگاه کتاب بسته شد

پایان رویداد همیشه این سوال را ایجاد می کند که آیا بازه زمانی نمایشگاه نمی تواند کوتاهتر باشد یا بهترین ناشران می توانند وارد نمایشگاه شوند؟ آیا تعداد کتاب ها نباید ملاک حضور ناشری باشد که نسخه ای از کتاب را در نمایشگاهی که خوانندگان احتمالی به آن دسترسی دارند افتتاح نمی کند؟ امکان برگزاری نمایشگاه پیچیده تر وجود ندارد. به عنوان مثال، آیا ناشران کودک یا ناشران دانشگاهی نمایش ویژه خود را در فصول دیگر سال دارند؟ یا باید ناشران آموزشی و وسایل کمک آموزشی در برنامه حضور داشته باشند و سهم آنها از کتاب و فرهنگ مطالعه و کتابخوانی چقدر است؟

کمبود کاغذ، کپی برداری و قاچاق کتاب، سیستم توزیع، نقض کپی رایت، کمبود کتابخانه های عمومی و کتابفروشی ها در سراسر کشور شبکه درهم تنیده ای است که مانند موریانه مرده است. اگر حق چاپ داشتیم آیا این همه کتاب با همین عنوان می دیدیم؟ اگر سیستم توزیع کتاب درست بود، آیا فروشگاهی بودن نمایشگاه توجیهی داشت؟ اما و اگر زیاد.

نمایشگاه کتاب و نفس داشتن نمایشگاهی که کتاب را پویا می کند خوب است، اما نمایشگاه ما نیاز به جراحی بزرگ دارد. از دفتر دائمی تا دفتر دائمی برای نظارت و برنامه ریزی رویدادها و حضور ناشران برای تغییر برخی مقررات. به نظر می رسد ما نباید غرق اعداد شویم.

در نهایت این کتاب داستان همچنان باقی است

پرونده نمایشگاه کتاب بسته شد

عکس ندا ولی پور

انتهای پیام