فرهنگ و هنر

پنجم تیر و یک عملیات خاص

پنجم تیرماه سالروز اجرای عملیات ظفر 2 است که در سال 1364 با هدف پاسخگویی به شرارت های رژیم بعث عراق در استان کرکوک طراحی و ساخته شد.

به گزارش گیلونا، عملیات “ظفر2” از 14 تیرماه 1366 با رمز مبارک “لبیک یا حسین(ع)” در منطقه عملیاتی “کفری” استان کرکوک آغاز شد. هدف از این عملیات پاسخگویی به جنایات رژیم بعث در بمباران شیمیایی و تخریب روستاهای کردنشین در استان های شمالی عراق با انگیزه تخریب ساختارهای نظامی و اقتصادی صدام بود.

در ساعات اولیه عملیات، رزمندگان اسلام در فرماندهی «قرارگاه رمضان» متشکل از نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «لشکر 9 بدر»، تعدادی از ارتفاعات مهم «حرارت کفار» را پس از آن به کنترل درآوردند. انهدام نیروهای دشمن

رزمندگان لشکر 9 بدر با مانور شدید پس از وارد کردن تلفات و خسارات سنگین، پایگاه های دشمن را به تصرف خود درآوردند و مقدار قابل توجهی سلاح را غارت کردند و بدین ترتیب زمینه را برای انهدام امکانات شهر کفری فراهم کردند. . دشمن پس از تحمل 300 تلفات سعی در جلوگیری از پیشروی نیروهای اسلام داشت که با حمله نیروهای اسلام ناکام ماند و پایگاه ها و پاسگاه های پلیس در اطراف شهر کفری به کنترل رزمندگان مسلمان درآمد.

در ادامه این عملیات، رزمندگان اسلام کنترل کامل جاده های مهم کفری – بغداد و کرکوک – خانقین – تکریت را به دست گرفتند که منجر به ورود آنها به شهر شد.

با سرکوب باقیمانده نیروهای دشمن، تأسیسات نظامی و اقتصادی شهر از جمله ساختمان سازمان امنیت، ساختمان حزب بعث عراق و نیروگاه به آتش کشیده شد و ساختمان فرمانداری در غوغا تخریب شد. نبرد دست پریتو با ادامه عملیات و ادامه پاکسازی مراکز مهم شهر، تعدادی از نیروهای مسلح و امنیتی شهر کشته و زخمی شدند و تعدادی نیز از مرگ فرار کردند.

در نتیجه این عملیات 20 سنگر اجتماعی و فردی، 5 موضع توپخانه و 12 زاغه مهمات دشمن منهدم و تعداد زیادی مهمات و سلاح های سبک و سنگین توسط نیروهای ایرانی به غنیمت گرفته شد. همچنین تمامی پایگاه‌های دشمن در ارتفاعات گرم کفری، ساختمان‌های سازمان امنیت، ۲ فرمانداری، بعثه، شهرداری، پست و تلگراف، شعبه بانک رافدین، ۲ نیروگاه، ۱. کارخانه، پادگان نظامی جیش الشعبی و پمپ بنزین کفری عراق از جمله سازه های تخریب شده دشمن در این عملیات بود.

انتهای پیام/