فرهنگ و هنر

پیام تسلیت مدیرکل دفتر موسیقی برای درگذشت اسفندیار قره باغی

محمد الیاری مدیرکل دفتر موسیقی در پیامی درگذشت اسفندیار قره باغی هنرمند پیشکسوت را تسلیت گفت.

به گزارش گیلونا، به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی، مدیرکل دفتر موسیقی در این پیام نوشت: خبر درگذشت خالق سرودهای حماسی و انقلابی، درگذشت استاد اسفندیار قره باغی به پایان رسید. فرهنگ و هنر جامعه ایران اسلامی در سوگ.

نام استاد اسفندیار قره باغی در نیم قرن فعالیت هنری او با هنر جهادی گره خورده است و آنچه را که در اخلاص داشت برای انقلاب تقدیم کرد و «خواننده انقلاب» نامیده شد.

مرحوم قره باغی در راستای خواست مردم و همگام با آرمان های انقلاب از زبان هنر، آثار قابل توجه و تاثیرگذاری خلق کرد که بخشی از آنها در اذهان و خاطرات مردم در عرصه هنر باقی مانده است. هنر و پیروان راه روشن انقلاب فرهنگی ایران اسلامی.

اینجانب درگذشت هنرمند متعهد استاد قره باغی را به جامعه هنری، دوستان و خانواده محترم تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای چهره ماندگار کشور رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسالت دارم.

اسفندیار قره باغی معروف به «صدای انقلاب» اول بهمن 1322 در تبریز به دنیا آمد و در سن 79 سالگی بر اثر بیماری در تبریز درگذشت.

در اواخر سال 1347 قره باغی به تهران منتقل شد و به گروه اپرای تهران پیوست و همزمان با خوانندگی در گروه کر اپرای تهران، پس از تکمیل مطالعات لازم و بازگشت از ایتالیا، به عنوان سولیست باس گروه کر اپرای تهران را به عهده گرفت. اپرای تهران، نقش های زیادی در اجراهای مختلف ایفا کرده است

وی علاوه بر تأسیس گروه های سرود مدارس و چندین گروه در دانشگاه، در گروه کر محبوب رادیو و تلویزیون و گروه کر ملی به سرپرستی خانم اولین باغچه بان بسیار فعال بوده است. قره باغی در دوران پس از انقلاب با واحد موسیقی سازمان صدا و سیما همکاری داشت و در زمینه ترانه سرایی به ویژه سرودهای دفاع مقدس فعال بود و از اساتید تاثیرگذار در عرصه موسیقی انقلاب بود.

انتهای پیام