فرهنگ و هنر

چرا سفر عراق از کیش و استانبول گران‌تر است؟

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در اعتراض به گرانی سفرهای هوایی به عراق، این سوال را مطرح کرد که چرا سفر به عراق باید از کیش و استانبول گرانتر باشد در حالی که سفر هوایی کوتاه است؟

حرمت الله رفیعی در گفت وگو با گیلونا، درباره سفر به عراق که این روزها بحث قیمت آن بسیار مطرح است، گفت: در نوروز امسال هزینه سفر به ترکیه نسبت به برخی از شهرهای ایران ارزان تر بود. “. بارها در مورد آن صحبت شده است، اما عجیب است که هزینه سفر هوایی به عراق (نجف) از این همه مسیر; از کیش تا مشهد، اهواز و استانبول گرانتر است. در جلساتی که با رئیس سازمان حج و زیارت داشتم به قیمت بلیط هواپیما تهران-نجف اعتراض کردم.

وی ادامه داد: طبق آنچه در جلسات شرکت های هواپیمایی شنیده ایم هزینه هر پرواز حدود 20 دلار است که اگر این عدد را 30 دلار در نظر بگیریم فاصله هوایی تهران تا نجف کمتر از دو ساعت است، حدود یک ساعت طول می کشد. و نیم. حالا می توان سه ساعت از این مسافت چشم پوشی کرد، بنابراین هزینه سفر از تهران به نجف باید 90 دلار باشد که حتی اگر با 30 هزار تومان هم محاسبه شود، قیمت بلیت باید دو میلیون و 700 هزار تومان باشد نه پنج میلیون. 10 میلیون تومان! چرا باید هزینه سفر به عراق از کیش و استانبول گرانتر باشد در حالی که فاصله هوایی آن با ایران کمتر از کیش و استانبول است!؟ به نظر می رسد عواملی در کار هستند که اجازه نمی دهند این سفر ارزان باشد.

رفیعی یادآور شد: اگر سفر هوایی به عراق را نسبت به کیش و استانبول گران‌تر می‌دانیم دلیلش این است که هزینه سفر به این دو مقصد را مناسب ارزیابی کرده‌ایم و در اهواز معترض هستیم و آن‌ها را گران می‌دانیم، در نوروز. بلیت تهران به کیش به دو میلیون تومان رسید.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ادامه داد: برخی از ایرلاین ها در پاسخ به اعتراضات ما در خصوص گرانی حمل و نقل هوایی بهانه می کنند که زیانده و بدهکار هستند. خطوط هوایی جدید در سالهای اخیر ظهور کرده اند و برخی منتظر مجوز هستند؟کدام کشور به اندازه ایران ایرلاین دارد؟آیا ترکیه به اندازه ما با 50 میلیون گردشگر ایرلاین دارد؟

رفیعی گفت: شرایط هتل ها مشابه ایرلاین هاست فقط کیفیت، خدمات و قیمت آنها را با دنیا مقایسه کنید. با این شرایط روی مردم شرط می‌بندیم که سفر ارزان‌تر باشد و ارزان‌تر شود و چاره کار به مردم وام می‌دهیم که سود آن‌ها باید چهار درصد باشد، اما وقتی پرداخت شد، سود وام باید باعث سفر شود. راحت تر برای مردم، که به آرامی بیش از 20٪ است.

به گزارش گیلونا، از ابتدای سفر به عراق در آبان 1400 که به دلیل شیوع این ویروس قطع شد، اعتراضات زیادی به گرانی سفرهای هوایی به این کشور صورت گرفت. اخیراً نماینده عالی ارشاد در امور حج و زیارت نیز خواستار تلاش همگانی برای کاهش هزینه سفر به عتبات عالیات عراق شده است. هزینه سفر هوایی به عراق در حال حاضر از 9 تا حدود سیزده و نیم میلیون تومان است.

سید صادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت که قیمت بلیط هواپیما و هتل را دلیل اصلی گرانی سفر به عراق می داند، گفت: فلات ها تغییر می کند و در عوض مردم به سفرهای سیاحتی در کشورهای همسایه می پردازند. .

رئیس سازمان حج و زیارت ضمن اینکه فرودگاه نجف را یکی از گران‌ترین فرودگاه‌ها می‌داند، درباره دیگر عوامل این افزایش می‌گوید: در بسیاری از سفرهای گردشگری که در کشورهای دیگر انجام می‌شود، پروازها «چارتر» یا اجاره هتل به صورت خصوصی است. که قیمت ها را می کشد و کاهش می دهد در حالی که ما در سفر به عتبات عالیات عراق این شرایط را نداریم و پرواز چارتر نداریم.

حسینی پیش از این گفته بود در صورت چارتر و اجاره هتل توسط بخش خصوصی هزینه سفر بین 20 تا 25 درصد و در صورت بازگشایی مرزهای زمینی تا 50 درصد هزینه سفر کاهش می یابد.

انتهای پیام/