فرهنگ و هنر

«چرا نمی‌توانیم منتظر بمانیم؟» – گیلونا

“چرا نمی توانیم صبر کنیم؟” نوشته مارتین لوتر کینگ و ترجمه عبدالکریم حسین زاده.

به گزارش گیلونا، این کتاب در 182 صفحه با شمارگان 1100 نسخه و قیمت 75 هزار تومان در نشر فرهان نو و با همکاری نشر آسیم راهی بازار کتاب شد.

در بخشی از پیشگفتار دوروتی کاتن بر این کتاب می خوانیم: تصمیم مارتین برای رفتن به زندان نقطه عطفی در مبارزه برای حقوق مدنی بود. اگرچه او در سلول انفرادی نگهداری می شد، اما زمانی که وکلایش در نهایت اجازه ملاقات با او را پیدا کردند، روحیه او بهتر شد. کلارنس جونز از این خبر خوشحال شد که هری بلافونته موفق شد پنجاه هزار دلار برای وثیقه زندانیان ترتیب دهد. آنهایی از ما که در جلسه اتاق 30 مسافرخانه گاستون شرکت کردیم، فهمیدیم که مارتین هم از نظر اخلاقی و هم از نظر استراتژیک تصمیم درستی گرفته است.
مارتین در زندان توانست بهترین توضیح را درباره استراتژی صلح آمیز و بدون خشونت ما بنویسد. نامه او که اکنون به عنوان “نامه از زندان بیرمنگام” شناخته می شود، پاسخی بود به گروهی از کشیش های سفیدپوست بیرمنگام که از او به عنوان یک خارجی فتنه گر انتقاد کرده بودند. دفاع مفصل مارتین را می توان در این عبارت شاعرانه خلاصه کرد: «بی عدالتی در همه جا تهدیدی برای عدالت در همه جا است».

در نوشته پشت جلد کتاب نیز می خوانیم: این کتاب داستان مبارزه شهروندان آمریکایی است که توسط یکی از قدرتمندترین، شیواترین و رساترین صداهای عدالت خواه عصر مدرن روایت می شود. اکنون، بیش از هر زمان دیگری، این کتاب سندی بی‌زمان و گواهی عمیقاً انسانی است بر دیدگاه اخلاقی، عاشقانه، صلح‌آمیز، در عین حال خردمندانه و شجاعانه مارتین لوتر کینگ، مردی که سختی‌های مرگباری را برای دنبال کردن آنچه معتقد بود تحمل کرد. رویای او بودن چه زمانی که زنی در اعتراض به دعواهای خیابانی او سینه‌اش را با چاقو شکست، چه زمانی که زندانی شد و چه زمانی که FB او را کمونیست خواند و ادگار هوور (مدیر FBI) ​​در مورد او گفت: “من از ظهور یک مسیحای سیاهپوست می ترسم” آن را بزرگترین خطر برای آمریکا و یک تحریک کننده نژادی در کشور خواند. در مبارزه با تبعیض، او منتظر منجی نبود و تا روز مرگ او به راه خود ادامه داد.

انتهای پیام