فرهنگ و هنر

چرا هنرمندان مشهور ظاهر عجیب و غریبی داشتند؟

در طول تاریخ، برخی از هنرمندان بدن خود را محلی برای بیان افکار و ایده های هنری خود می دانستند و به این ترتیب ظاهری خاص و گاه عجیب برای خود ایجاد می کردند.

به گزارش گیلونا، الجزیره اخیرا در مطلبی به ظاهر عجیب برخی از هنرمندان مطرح تاریخ پرداخته و دلیل تمایل آنها به داشتن شکل و شمایلی متفاوت و خاص را بررسی کرده است.

در طول چند دهه، هنرمندان زیادی با جنبه های مختلف در جامعه ظاهر شده اند. از سبیل های عجیب سالوادور دالی گرفته تا کلاه رنه ماگریت و لباس های خاص فریدا کالو. این هنرمندان با لباس‌های متفاوت خود نشان می‌دهند که تخیل گسترده‌تر و فراتر از مردم عادی دارند که گاهی باعث درد و رنج آنها می‌شود.

تحلیلگران در مورد اینکه چرا هنرمندان پوشش های خاص و متفاوتی را انتخاب می کنند دیدگاه های متفاوتی دارند، اما یک تفسیر منطقی از این موضوع می تواند این باشد که آنها بدن خود را مکانی برای ارائه یک اثر هنری می دانند.

گوستاو کلیمت

چرا هنرمندان مشهور عجیب به نظر می رسیدند؟

گوستاو کلیمت، نقاش اتریشی (1818-1918) شنل شبیه به لباسی که بیماران در بیمارستان های روانپزشکی آن زمان می پوشیدند، می پوشید. منتقدان پوشش را نمادین و نوعی مد هنری می دانستند. این نوع پوشش باعث شهرت نقاش شده بود و عکاسان را به سمت خود جذب کرده بود.

فریدا کالو

چرا هنرمندان مشهور عجیب به نظر می رسیدند؟

فریدا کالو، نقاش مکزیکی (1907-1954) یکی از هنرمندانی است که در طول زندگی هنری خود ظاهری عجیب و پوششی متفاوت برگزیده است.

کالو از فلج اطفال رنج می برد و کند حرکت می کرد و پس از یک تصادف کاملاً توانایی حرکت را از دست می داد. فریدا در نهایت توانست راه برود، اما تا پایان عمر از پا درد و بیماری های جسمی رنج می برد.

لباس های فریدا کالو انتخاب جسورانه ای از رنگ های گرم و الگوهای زیبا بود. شاید این هنرمند که در زندگی عاطفی خود چندان موفق و شاد نبود، سعی می کرد با این نوع انتخاب لباس به دنبال لذت و شادی در لباس و ظاهر خود باشد.

کالو که مخالف سیاست‌های امپریالیستی اروپا و ایالات متحده بود، در پی مخالفت با روند مدرن و پناه بردن به فرهنگ سنتی مکزیک بود. اما هنرمند مکزیکی مانند کسی بود که با یک سنگ به چند پرنده لگد می زند! پوشش کالو پر از رنگ، زنانگی و سنت گرایی بود.

رنه ماگریت

چرا هنرمندان مشهور عجیب به نظر می رسیدند؟

رنه ماگریت، نقاش سوررئالیست بلژیکی (1898-1967)، همیشه با کلاه سیاه ظاهر می شد. در بیشتر نقاشی های او این کلاه سیاه نیز وجود دارد که گاهی تمام صورت را می پوشاند. در مشهورترین اثر ماگریت، پسر انسان، مردی با همین کلاه با سیبی که صورتش را پوشانده است، به تصویر کشیده شده است. استفاده مکرر نقاش از این کلاه مشکی در آثارش نشان می دهد که کلاه سیاه برای او معنای سورئال خاصی داشته است. طبق معمول، در ذهن پیچیده هنرمند ساکن است.

چرا هنرمندان مشهور عجیب به نظر می رسیدند؟

پسر مرد

سالوادور دالی

چرا هنرمندان مشهور عجیب به نظر می رسیدند؟

نقاش اسپانیایی سالوادور دالی (1904-1989) نیز یکی از مشهورترین هنرمندان سوررئالیست قرن بیستم بود. سالوادور دالی به خاطر سبیل های بلند و خاصش معروف است. گفته می شود که او فردی خودشیفته و متکبر بود و سبیل بلند نمادین او نشان از خودشیفتگی شدید او داشت. برخی از منتقدان خصوصیات اخلاقی دالی را به اغماض بیش از حد مادرش نسبت به او نسبت می دهند. با این حال، رابطه دالی با پدرش رضایت بخش نبود. نقاش معروف برای ثابت نگه داشتن سبیل خود از موم استفاده کرد و حدود 30 سال توانست ظاهر خاص خود را به همین شکل حفظ کند.

شهرت سالوادور دالی چنان افزایش یافت که کتابی درباره تاریخچه سبیل خود نوشت. دالی در این کتاب داستان سبیل هایش را از ابتدای جوانی می نویسد تا اینکه سبیل هایش به برند تبدیل شد و به دلیل تبلیغات مورد حمله قرار گرفت. این کتاب کلمات کمی دارد و عمدتاً حاوی تصاویری است که توسط دوست سالوادور دالی، فیلیپ هالسمن گرفته شده است. این کتاب اولین بار در سال 1954 در نیویورک منتشر شد.

انتهای پیام