فرهنگ و هنر

چند قسمت از زندگی یک سرباز گمنام

با اوج گیری نهضت انقلاب اسلامی، او تمام وقت خود را صرف مبارزه کرد. در نتیجه دو بار توسط پلیس آمریکا دستگیر شد و کاظمی نقش موثری در جلب و اطلاع جوانانی که برای ادامه تحصیل به آمریکا می آمدند داشت. به پاس تعهد صمیمانه و همیشگی ایشان به عنوان نائب رئیس انجمن اسلامی استان محل سکونت خود انتخاب و مسئولیت این انجمن به عهده او گذاشته شد.

به گزارش گیلونا، سید کاظم کاظمی در سال 1336 در منطقه آرادان شهرستان گرمسار به دنیا آمد. پس از گذراندن دوران کودکی در زادگاهش در سن 6 سالگی به همراه خانواده به شهر گرگان نقل مکان کرد. پدر سید کاظم با توجه به اینکه به کار کشاورزی اشتغال داشت، از همان ابتدای زندگی، گرفتاری ها و گرفتاری های روزگار را می دانست و به خانواده کمک می کرد.

تأسیس کتابخانه حر

کاظمی علاقه زیادی به مطالعه کتب دینی داشت و از 16 سالگی مجلاتی از سوی قم برای وی ارسال می شد. وی با ایجاد کتابخانه کوچکی به نام «حر»، بسیاری از کتب دینی ممنوعه نظام شاهنشاهی مانند کتاب حکومت اسلامی امام خمینی(ره) و رساله ایشان را جمع آوری کرد و در اختیار جوانان قرار داد.

* «سرباز گمنام» به گفته همسرش
*اصطلاح “سرباز گمنام” از کجا آمده است؟

در این مدت ماموران ساواک به او مشکوک شده و با نفوذ به منزلش وی را دستگیر کردند و در سال 1373 موفق به اخذ مدرک ریاضی شد و سپس برای کار و آمادگی برای ورود به دانشگاه راهی تهران شد. ابتدا دوره کوتاه مدت طراحی ساختمان را گذراند، سپس در سازمان تربیت بدنی استخدام شد.

در این مدت از طریق یکی از دوستانش با تعدادی از دانشجویان فعال ارتباط داشت و در فعالیت های محرمانه دانشجویی شرکت می کرد تا اینکه برای دومین بار توسط ساواک دستگیر شد و به مدت 10 روز در کمیته ضد براندازی زندانی شد و مورد شکنجه قرار گرفت. .

با همه سختی ها در سال 55 موفق به قبولی در کنکور شد اما به دلیل سابقه در سازمان حراست از ادامه تحصیل باز ماند.

فعالیت های انقلابی در آمریکا

پس از مدتی با کمک و تشویق پدر برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و موفق به ادامه تحصیل در رشته مکانیک شد.

با اوج گیری نهضت انقلاب اسلامی، او تمام وقت خود را صرف مبارزه کرد. در نتیجه دو بار توسط پلیس آمریکا دستگیر شد و کاظمی نقش موثری در جلب و اطلاع جوانانی که برای ادامه تحصیل به آمریکا می آمدند داشت. به پاس تعهد صمیمانه و همیشگی ایشان به عنوان نائب رئیس انجمن اسلامی استان محل سکونت خود انتخاب و مسئولیت این انجمن به عهده او گذاشته شد.

وی در نامه ای از آمریکا خطاب به برادران و خواهران خود نوشت: مواظب گروه ها باشید، زانو نزنید، با تمام قوا از امام خمینی پیروی کنید، زیرا اسلام واقعی در این مرد خدا نهفته است.

به وطن خود برگردد و به خدمت سربازی برود

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در 21 اسفند 1357 تحصیل در خارج از کشور را رها کرد و به میهن اسلامی بازگشت. در فروردین 1358 سید کاظم پس از گذراندن دوره آموزشی عمومی سپاه در پادگان امام علی (ع) به عضویت سپاه درآمد. (ع) و پس از پایان دوره با توجه به اینکه کردستان در هرج و مرج ضد انقلاب بود به نقده اعزام شد.

بنیاد واحد اطلاعات سپاه

کاظمی پس از بازگشت از ماموریت در کردستان، واحد اطلاعات را با تشکیلاتی منطبق با برخی از برادران معتقد به انقلاب و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأسیس کرد که در آن زمان مسئولیت گروه های چپ به او سپرده شد و توانست اعتماد کند. خدایا راههای جدید این منحرفین را بشناسد، سرمستی و انحراف افکار جوانان را بشناسد. با آشکار ساختن باطن واقعی آنها، افکار فریب خورده آنها را کاملاً آگاه کرد و آنها را به آغوش اسلام عزیز بازگرداند.

فرمانده وقت سپاه در این خصوص می گوید: شهید کاظمی از برادران قدیمی و مخلص سپاه و از افرادی است که در تشکیل سازمان اطلاعات کشور نقش بسزایی داشته است.

ماموریت سیستان و بلوچستان

وی پس از گذراندن مراحل مختلف مسئولیت در واحد اطلاعات سپاه و کاهش تهدیدات خودی به درخواست استانداری سیستان و بلوچستان و تایید فرمانده سپاه به این استان سفر کرد و به عنوان معاون سیاسی امنیتی استانداری انجام وظیفه کرد. سیستان کاظمی در این استان و در مبارزه با جنایتکاران و قاچاقچیان مواد مخدر تلاش همه جانبه داشته است.

بازگشت به بدن

پس از پایان ماموریت در این استان، وزارت کشور و جهاد سازندگی از وی درخواست همکاری کردند، اما وی این پیشنهادات را نپذیرفت و به سپاه بازگشت و به عنوان رئیس یگان اطلاعات و اطلاعات 24 ساعته به کار خود ادامه داد. عضو شورای عالی سپاه

در خط مقدم باشید

سید کاظم علاقه خاصی به جبهه و رزمندگان داشت. در لحظات لازم به خصوص در عملیات حضور فعال داشت و برای شناخت موقعیت و خطوط دفاعی رزمندگان در خط مقدم و در مقابل برادران حاضر می شد که می گفتند: نیازی نیست به آنجا برسی. به خط گفت: «آنچه را که انسان می‌تواند انجام دهد، با چشمانش می‌تواند تصمیم بهتری بگیرد که روی کاغذ برایش توضیح داده شده است».

همه ما فدای لبخند امام هستیم

یکی از اصحاب می گوید: هرگاه کاری به ایشان محول می شد و می خواستیم از انجام آن مطمئن شویم، می گفتیم که این مأموریت دل امام را شاد می کند و وقتی خبر به حضرتش می رسید لبخند می زد. خندید و گفت: همه ما فدای یک لبخند امام می شویم و تا آخر عمر صبر می کنیم و آن کار را انجام می دهیم.

شهادت

در سحرگاه دومین روز از شهریور ماه سال 64 و همزمان با شهادت امام و جد بزرگوارش حضرت محمد باقر علیه السلام به همراه تعدادی از برادران رزمنده جهت بازدید از خطوط مقدم جبهه جنوب در در منطقه طلائیه با قایق در آب در حال حرکت بودند که مورد اصابت ترکش قرار گرفتند که به شدت مجروح و شهید شدند.

سجده شکر در شب شهادت

وقتی ترکش داخل قایق به سر شهید کاظمی اصابت کرد، او برخاست و دستانش را به سوی آسمان بلند کرد و از خدای خود التماس کرد و لحظه ای بعد به پهلوی قایق تعظیم کرد و سپس به شهادت رسید.

انتهای پیام