فرهنگ و هنر

چند پیشنهاد برای نجات صنایع دستی

حجت الله مرادخانی پژوهشگر حوزه صنایع دستی با اشاره به اهمیت اجرای «قانون حمایت از هنرمندان» گفت: با توجه به شرایط کنونی کشور، واقعاً چه چیزی می تواند زمینه توسعه صنایع دستی را فراهم کند. 1401 قانون حمایت از هنرمندان است و فعالان صنایع دستی وارد فاز اجرایی شوند.

به گزارش گیلونا، مدتی از آغاز سال جدید می گذرد و مدیران بخش های مختلف از اقتصادی گرفته تا فرهنگی و سیاسی در حال برنامه ریزی برای بهبود وضعیت هستند. از سوی دیگر رسانه ها انتظار دارند با نقد رویکردهای جدید از نتایج رویکردهای جدید مطلع شوند.

در همین راستا و برای بررسی این سوال که این بخش برای بازکردن معضلات اقتصادی صنایع دستی از نظر فروش در سال جدید به چه برنامه هایی نیاز دارد، با حجت الله مرادخانی پژوهشگر و مدرس دانشگاه گفت و گو کرده ایم. برای این رابطه

الزامات صنعتگری در 1401

مرادخانی در پاسخ به این سوال که صنعتگری برای بهبود وضعیت اقتصادی در فروش به چه رویکردی نیاز دارد، به خبرنگار گیلونا گفت: معتقدم قانون حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی باید وارد فاز اجرایی شود و وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان متولی 14 ماده این قانون باید اجرای آن را پیگیری کند.

وی ادامه داد: در قالب این قانون موانع زیادی بر سر راه توسعه بازار صنایع دستی وجود داشته اما بیش از چهار سال است که از بین رفته و مراحل اجرایی آن از اواخر دهه 1400 آغاز شده است که در قلب قانون قرار دارد. همچنین بحث های تبلیغاتی، تبلیغات، صدور مجوز و تسهیل موانع صادراتی؛ بنابراین در صورت ابلاغ و اجرای موثر این قانون، با توجه به رکود مطلق در دوران شیوع ویروس کرونا، بستر مناسبی برای بهبود بازار صنایع دستی در سال جدید ایجاد خواهد شد. .

مرادخانی همچنین بر اهمیت خرده فروشان صنایع دستی تاکید کرد و گفت: اگر بخواهم بیشتر بگویم، البته ایجاد بسترهای خرده فروشی صنایع دستی است که در قالب بازارچه، نمایشگاه های ویژه و رویدادهای مختلف در سطوح مختلف استانی و استانی برگزار می شود. شهروندان، به احیای خرده فروشی کمک خواهند کرد.” در نتیجه کارگاه ها می توانند به سمت احیاء حرکت کنند.»

چند نکته برای نجات تجارت

هنرمندان چقدر توانستند این هنر را به کار گیرند؟

کاربرد صنایع دستی یکی از موضوعاتی است که امروزه توسط کارشناسان و هنرمندان مطرح می شود و اغلب به عنوان راهی برای نجات صنایع دستی از رکود آن یاد می شود. مرادخانی در مورد میزان خلاقیت هنرمندان صنعتگر کشور و اینکه تا چه حد توانسته اند این هنر را به کار گیرند؟ وی گفت: پاسخ به این سوال از دو منظر قابل بررسی است. اساساً یکی این است که خلاقیت به آن مربوط می شود. به طور خلاصه، در دنیای امروز، بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، خلاقیت را یکی از موتورها و موتورهای توسعه اقتصادی و اجتماعی کل جهان در قرن بیست و یکم می دانند. بنابراین اهمیت این مفهوم و توسعه آن در دنیای امروز به یکی از راهبردهای اصلی بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تبدیل شده است. بنابراین اهمیت خلاقیت در همه زمینه ها به ویژه در صنایع خلاق یک واقعیت است که هر چه بیشتر آن را توسعه دهیم کمتر و اهمیت آن بیشتر می شود.»
وی ادامه داد: از سوی دیگر باید گفت که برخی از هنرمندان جوان به دلیل تغییر در سبک زندگی روزمره مردم آمده اند و بر اساس سبک زندگی جدید محصولاتی تولید کرده اند. به عنوان مثال نقش نقوش قدیمی و سنتی را در قالب تزیینات سنتی ترکیب کردند و به نتایج خوبی دست یافتند. البته با توجه به تغییر جهان بینی انسان های امروزی و سبک زندگی هر ساعت، روز و لحظه تغییر می کند، قطعا زنده ماندن صنایع دستی برای خلاقیت حیاتی و بسیار مهم است.
مرادخانی افزود: البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این خلاقیت هیچ‌گاه با حفظ سنت‌های تولیدی و سنت‌های هنری منافاتی ندارد، اما با حفظ سنت‌های هنری و اصالت هنری‌مان می‌توان در قالب آثار نوآوری ایجاد کرد.

چند نکته برای نجات تجارت

اهمیت آموزش کاردستی در مدارس

یکی از مشاغلی که اخیراً توسط مسئولان مورد بحث قرار گرفته، آموزش کاردستی در مدارس و دانش آموزان است. مرادخانی در این خصوص درباره ضرورت این امر گفت: این یک موضوع بسیار راهبردی است که متأسفانه در کشور ما بیشتر در کلام وجود دارد. در دنیای امروز، کلیشه ای که در سال های اخیر بسیار در مورد آن صحبت می شود، ارتقای مهارت های هنری کودکان و نوجوانان است.

وی ادامه داد: یعنی علاوه بر آموزش مهندسی، ریاضی، علوم و غیره، مهارت‌های هنری در مدارس با این هدف که کودکان در جوامع بتوانند با ذهنی منعطف‌تر در مورد رویاها و آرزوهای خود فکر کنند تا عواقب آن افراد تاب‌آورتر باشد. و توانایی رعایت تفاوت‌های فرهنگی؛ بنابراین اهمیت این موضوع بسیار بالاست و آنچه در سال‌های اخیر ما را به شکافی بین فرهنگ و هنر و نسل‌هایمان سوق داده است، این است که اصول آموزش اولیه ما در آموزش و پرورش از آن بسیار بی بهره است. هنر، و این یک نقطه ضعف بسیار بزرگ است.”

مرادخانی در پایان پیشنهاد کرد: «اگر آموزش مهارت‌های صنایع دستی و همچنین آشنایی با هنر آمد و در سطح ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان باشد، شک نکنید هم از نظر انسجام فرهنگی و هم از نظر هویت فرهنگ ایرانی. و از نظر خلقت “پیوند بین نسل های جدید تغییر خواهد کرد که امیدوارم این اتفاق بیفتد.”

انتهای پیام