فرهنگ و هنر

چه کسی رنگ سال را تعیین می‌کند؟ ۲۰۲۳ غرق در سرخی خلیج فارس

23 سال است که در آغاز سال نو یک رنگ به عنوان رنگ سال به علاقه مندان به مد معرفی شده است و امسال «قرمز ایرانی» به عنوان رنگ سال 2023 انتخاب شد. اما مرجع معرفی رنگ سال چه کسانی یا کدام افراد هستند؟

گیلونا پلاس: هر ساله موسسه آمریکایی “پنتون” نظرسنجی هایی را در میان برندها و طراحان معتبر پوشاک جهان انجام می دهد تا رنگی را انتخاب کند که در طول سال آینده محبوب خواهد بود. امسال غول های مد جهان بر روی رنگ قرمز ایرانی برگرفته از خاک سرخ خلیج فارس با کد رنگ 18-1750 به توافق رسیده اند.

پنتون کجاست؟

Pantone LLC یک شرکت شناخته شده برای تولید کنندگان و اپراتورها در زمینه های چاپ، طراحی گرافیک، مد و مد، دکوراسیون، طراحی محصول و غیره است که به عنوان سازمان اعلام کننده رنگ سال در جهان نیز شناخته می شود. و مقر آن در نیوجرسی است. لارنس هربرت، فارغ التحصیل شیمی از دانشگاه هافسترا، M&J Levin را از برادران لوین در سال 1963 خریداری کرد و آن را به نام موسسه پنتون ثبت کرد. پنتون به معنای “همه رنگ ها” است.

اگر بخواهیم پنتون و فعالیت های آن را به زبانی بسیار ساده توضیح دهیم، باید بگوییم که این شرکت دارای مهمترین سیستم تطبیق رنگ در جهان است. این غول رنگی یک نیروی محرکه عظیم برای صنعت تولید است و قدرت آن به قدری قوی است که به عنوان یک تطبیق رنگ استاندارد در جهان شناخته شده است.

سیستم تطبیق رنگ پنتون چگونه کار می کند؟

سیستم تطبیق رنگ پنتون عمدتاً یک سیستم بازتولید رنگ استاندارد است که تا سال 2019 دارای 2161 رنگ پیش فرض است. با استانداردسازی رنگ ها، سازندگان مختلف در مکان های مختلف می توانند به سیستم پنتون مراجعه کنند تا اطمینان حاصل کنند که رنگ ها کاملاً بدون تفاوت رنگ و تماس مستقیم با یکدیگر مطابقت دارند.

رنگ های پنتون با اعداد خاصی توصیف می شوند. به عنوان مثال، آبی نیلی با کد مخصوص 15-4020 شناخته می شود و به جای نام رنگ، همیشه از این اعداد و کدها در برندسازی استفاده می شود، تا جایی که به قوانین دولتی و استانداردهای نظامی راه پیدا کرده است. به عنوان مثال، برای رنگ پرچم های ملی و مهرهای نظامی. به عنوان مثال، در ژانویه 2003، پارلمان اسکاتلند اعلام کرد که رنگ آبی پرچم اسکاتلند باید به کد “Panton 300” اشاره کند. کشورهایی مانند کانادا، کره جنوبی و سازمان‌هایی مانند FIA نیز اعلام کرده‌اند که رنگ‌های خاص پنتون باید در تولید پرچم‌ها در نظر گرفته شود.

چه کسی رنگ سال را تعیین می کند؟  2023 غرق در سرخی خلیج فارس

“پنتون” و انتخاب رنگ سال

یکی از مهمترین اقداماتی که موسسه رنگ “پانتون” انجام داده و در دنیا پذیرفته است، انتخاب رنگ سال است که از سال 2000 آغاز شده است و هر ساله این شرکت دو جلسه محرمانه با نمایندگان گروه های استاندارد برگزار می کند. رنگ در سراسر جهان در یکی از مراکز کشورهای اروپایی که دو روز در مورد رنگ سال آینده بحث و مشورت می کنند.

پنتون در انتخاب رنگ سال مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و بهداشتی افراد را در نظر می گیرد و با توجه به حال و هوای دنیا و با توجه به نیاز مردم برای سال جدید، رنگ خاصی را انتخاب و اعلام می کند.

2023 و قرمز روشن!

در آستانه ورود به سال 2023، پنتون قرمز پررنگ را با نام تجاری «Persian Red» با نام تجاری «Persian Red» از خاک سرخ الهام گرفته از خلیج فارس به عنوان رنگ سال اعلام کرد. پنتون می‌گوید از آنجایی که مردم سراسر جهان در سال‌های اخیر با همه‌گیری کووید-19 دست و پنجه نرم کرده‌اند، این رنگ قدرت و سرزندگی لازم برای حرکت به سمت آینده‌ای مثبت را دارد.

موسسه رنگ پنتون همچنین اشاره کرد که این رنگ یک رنگ قوی و پررنگ است که چیزی زنده و واقعی را به دنیای فناوری می آورد. این

چه کسی رنگ سال را تعیین می کند؟  2023 غرق در سرخی خلیج فارس

Latrice Eisman (مدیر عامل پنتون) در مورد انتخاب رنگ سال توضیح داد: “ما این رنگ را انتخاب کردیم زیرا فکر می کردیم یک سایه غیر متعارف برای یک دوره خاص است؛ چیزی که می تواند دیدگاه جدیدی به ما بدهد. این رنگ قدرت را منتقل می کند، اما نه به شدت، اما قاطعانه!

آیسمن که رنگ سال را قرمزی تپنده و روان توصیف می کند، همچنین معتقد است: رنگ سال 2023 فرصتی است برای مرور، احترام و ارتباط مجدد با تاریخ با تصور آینده ای روشن، این رنگ پیوند عمیقی با گذشته دارد. و حال و رنگی است که همه را تشویق می کند تا در لحظه انتخابی جسورانه داشته باشند. نام رنگ خود به شما می گوید که این رنگی است که باید با آن جشن بگیرید؛ رنگی شاد که باعث خوش بینی و شادی می شود.

انتهای پیام