فرهنگ و هنر

کاروانسرای شاه‌عباسی فک پلمب می‌شود؟

کاروانسرای شاه عباسی که مدت هاست به دلیل استفاده نادرست پلمب شده و به گفته مدیرکل میراث فرهنگی البرز اقدام موثری بر وضعیت آن انجام نشده است، با پیگیری های مدیرعامل جدید صندوق حفاظت و مرمت بناهای تاریخی مورخان.

کاروانسرای شاه عباسی بازمانده از دوران صفویه از جمله آثار تاریخی ثبت شده در فهرست میراث ملی است. این مجموعه تاریخی در دهه های اخیر مرمت شده و حتی به بهره برداری رسیده است اما چند سالی است که به دلیل استفاده نادرست وضعیت نامناسبی داشته و درهای آن با حکم قضایی پلمب شده است.

فریدون محمدی – مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز – درباره آخرین وضعیت این مجموعه تاریخی به گیلونا گفت: متأسفانه کاروانسرای شاه عباسی به دلیل واگذاری چند مرحله ای از تصمیم دادگاه پلمب شد. علت پلمب این مجموعه گلایه و اعتراض همسایگان به فعالیت این مجموعه تاریخی و جریمه ۲۱ میلیاردی شهرداری برای ایجاد سازه در کاروانسرا بوده است.

وی افزود: مدیریت قبلی صندوق حفاظت و احیای بناهای تاریخی علیرغم پیگیری های متعدد ما نتوانست این مشکل را جمع بندی و حل کند اما با تغییر مدیریت صندوق اقداماتی برای رفع این مشکل در حال انجام است. و اخیرا نیز تصمیم به رفع مشکلات این کاروانسرا گرفته اند و بر این اساس امید است به زودی مشکل برگزاری کاروانسرای شاه عباسی برطرف و درهای آن باز شود.

محمدی همچنین گفت: به توافق رسیدیم که این کاروانسرا به مرکز و خانه هنرهای سنتی و صنایع دستی البرز تبدیل شود.

مدیر کل بنی فرهنگی البرز خردادماه سال گذشته درباره وضعیت پلمب کاروانسرای شاه عباسی گفت: سه سال از قرارداد چهار ساله منعقد شده با بهره بردار جا مانده است اما درخواست فسخ به وزارت میراث فرهنگی ارسال شده است. قرارداد . همچنین جلسه ای با شهرداری، بهره بردار و نماینده دستگاه قضایی برای مذاکره درباره بخشودگی جریمه میلیاردی و تعطیلی این مجتمع برگزار می شود.

هادی میرزایی، مدیرعامل سابق صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی نیز در خرداد 1401 درباره وضعیت این کاروانسرا گفت: پلمپ کاروانسرای شاه عباسی کار غیرحرفه ای است; باید به متخلف رسیدگی شود نه ساختمان. انتظار داشتیم دادستان محترم به عنوان دادستان در تاریخ ثبت شود و به دلیل بهره برداری غیرمجاز از سرمایه گذار، مصادره و بر اساس کاربری مورد بهره برداری قرار گیرد.

کاروانسرای سرای شاه عباسی متعلق به صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی است که این مجموعه را به مرکز اتومبیلرانی و جهانگردی واگذار کرد و این مرکز نیز این مجموعه را به شخص حقیقی اجاره داد. در پی این حادثه، شخصی که این کاروانسرا را اجاره کرده بود، قسمت مهمی از این مجموعه را به رستوران تبدیل کرد و در قسمت غربی کاروانسرا، سازه ای به شکل آشپزخانه ایجاد کرد. شهرداری کرج بهره بردار را مکلف به پرداخت 20 میلیارد تومان برای ساخت این تاسیسات در کمیسیون ماده 100 کرد.

این کاروانسرا تاریخی از سال 1399 تاکنون پلمب شده و با وجود اینکه قول هایی برای رفع این مشکل و تعیین وضعیت آن داده شده است، اما همچنان درهای آن به روی عموم بسته است.

انتهای پیام