فرهنگ و هنر

کارگاه فتوواک ویژه سومین جشنواره ملی مهدویت برگزار شد

گیلونا/ قم کارگاه Photovac سومین جشنواره ملی مهدویت عکاسان و دانشجویان معماری و عکاسی با نقد و بررسی عکس ها در مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

ابراهیم سلیمانی رئیس انجمن عکاسان قم در کارگاه تخصصی عکاسی سومین جشنواره ملی مهدویت که به همت جهاددانشگاهی استان و مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با بیان اینکه مهدویت موضوعی خاص است، گفت: مفاهیمی مانند زیارت و دیگر مسائل اجتماعی که در مقابل دید قرار دارند قابل طرح نیستند.

وی با تاکید بر اینکه عناصر نوشتاری از نظر عکاسی چهره ندارند، افزود: ممکن است در مسجد جمکران با عباراتی مرتبط با ظهور مواجه شوید، اما از نظر عکاسی، عناصر نوشتاری نمی توانند نقشی داشته باشند زیرا عناصر بصری. باید استفاده شود.»

سلیمانی با بیان اینکه موضوع باید ارتباط مخاطب را با مضمون مهدویت از منظر تصویر برقرار کند، گفت: بخشی از این مشکل در قالب فرم های معماری نهفته است و باید انسان را در این فضای مرتبط ببینیم.

وی یادآور شد: استفاده از عناصر معماری در عکس باید به گونه ای باشد که خطوط و نقش ها در کاشی ها و در نور ارتباط معنایی برقرار کند.

پس از پایان کارگاه عکاسی، شرکت کنندگان در صحن مسجد مقدس جمکران به عکاسی پرداختند و در جلسه ای دیگر به نقد و بررسی عکس های مهدوی می پردازد.

انتهای پیام/