فرهنگ و هنر

کاریکاتورهای کامبیز شعار نیست شعر است

در نوزدهمین جشنواره تصویر سال، مراسم تشییع پیکر کامبیز درمبخش از اعضای ثابت بخش کاریکاتور جشنواره برگزار شد.

به گزارش گیلونا، در نوزدهمین جشن تصویر سال، فضایی به آثار این هنرمند که در هجده دوره گذشته خود را به تصویر سال رسانده بود، به پاس گرامیداشت یاد و خاطره دربخش در گالری ممیز .

سیف الله صمدیان دبیر جشنواره تصویر سال و فیلم تصویر در شب کامبیز دربخش که سه شنبه 10 اسفند 93 در تالار شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد، در بخشی از سخنان خود گفت: تصویری که گرفتیم این بود. عزیز کامبیز؛ پس این دیدار به یاد اوست.

کاریکاتور کامبیز شعار نیست، شعر است

مجید رجبی، مدیرعامل خانه هنرمندان نیز خاطرنشان کرد: در ابتدا باید از سیف الله صمدیان تشکر کرد. نمی توان تصور کرد که جشنواره ای به این بزرگی و این همه ثروت با دست خالی برگزار شود.

کاریکاتور کامبیز شعار نیست، شعر است

احمد مسجد جامعی نیز در سخنانی برای کامبیز به چهار ویژگی مهم اشاره کرد و اظهار داشت: آثار او سرشار از تنهایی است. یکی دیگر از ویژگی های آن سادگی است. در آثار خطوط اضافی و درشت کمتر دیده می شود. کامبیز با بازگشت به وطن راه را برای پیوند نسل گذشته و جدید هموار کرد و اجازه گسست نسلی را نداد. در دوران دانشجویی استاد شفیعی کدکنی شعرهایی را خواند و گفت: اینها شبیه شعر هستند اما شعاری هستند. شعار ساده است و اثر ماندگاری ندارد. اما شعر قابل تفسیر است. آثار بسیاری از کاریکاتوریست ها شعاری است، اما آثار کامبیز به شعر نزدیک است.

کاریکاتور کامبیز شعار نیست، شعر است

محمود کلاری عکاس و فیلمبردار کشورمان با بیان خاطره ای از دربخش گفت: عکس هایم زیبا و جالب بودند و هنوز حرفه ای نشده بودم تا اینکه دربخش دستم را گرفت و به روزنامه آیندگان برد و من را تقدیم کاوه کرد. گلستان.
وی ادامه داد: کامبیز در لحظه زندگی می کرد و به فکر ذخیره چیزی برای آینده نبود. او حتی خانه و ماشین شخصی نداشت. یک بار به او گفتم اگر روزی شغلت را از دست بدهی یا نبینی چه کار می کنی؟ گفتم شاتر را پایین می‌آورم و یک تکه کاغذ وصل می‌کنم که تا اطلاع ثانوی بسته می‌شود. گفتم یعنی فکر می کنی یکی دیگه هم هست. با همان آرامش و خونسردی گفت: کی میدونه شاید یه دکه دیگه پیدا کردم و یه کار جدید راه انداختم.

جواد آتشباری کارگردان فیلم سینمایی «سینما کاغذی» نیز در این مراسم گفت: روزی که اولین شماره مجله تصویر منتشر شد، نوجوان تبریزی بودم که به سختی توانستم مجله را تهیه کنم. از آقای صمدیان تشکر می کنم که با انتشار مجله فضایی برای رشد ما ایجاد کردند و امروز فیلم من با این همه احترام در جشنواره تصویر نمایش داده می شود.
کامبیز عزیز خیلی منظم بود و ازش یاد گرفتم. او را دایی صدا کردم، اما وقتی شنیدم برایم مثل یک پدر بود.

کاریکاتور کامبیز شعار نیست، شعر است

اکران فیلم هشدار ساخته کیومرث دربخش (برادر کامبیز دربخش) و نماهنگ نقش مقصودلو به بهانه انتشار کتاب سیاه مینیاتور با اجرای سمانه رستمی از دیگر بخش های مراسم شب کامبیز بود. دربخش.

کاریکاتور کامبیز شعار نیست، شعر است

* تصاویر این گزارش توسط لیلا ابراهیمی گرفته شده است.

این گزارش تکمیل شده است.