فرهنگ و هنر

کار خاصی لازم نیست؛ گوش کنید و سفر بروید!

هر کجای ایران دنبال موسیقی بروید، آن را با رنگ و بویی دیگر خواهید یافت. رنگ و بویی که هر بار در نوع خود بی نظیر است و به اندازه یک دنیا برای گفتن دارد. موسیقی نواحی ایران به قدری جذاب و لذت بخش است که برای لذت بردن از آن نیازی به درک زبان نیست و تنها کافی است به آن گوش دهید.

به گزارش گیلونا، مراسم معرفی و معرفی ارکستر موسیقی نواحی ایران در قالب هفته بزرگداشت حکیم نظامی با نوای نظامی شب گذشته (15 اسفند) به سرپرستی پیمان بزرگ نیا در تالار وحدت برگزار شد.

ارکستر موسیقی نواحی ایران در چهار سال گذشته با نام گروه «سازینه» به تمرین و تحقیق پرداخته و بر اساس مهارت ها و تنظیم ها از بخش های موسیقی اقوام و نواحی ایرانی تشکیل شده است.

این ارکستر با حضور 10 خواننده، هفت محقق و پژوهشگر موسیقی از ایران و 45 نوازنده بین المللی به اجرای برنامه پرداخت.

بزرگ نیا پیش از اجرای این ارکستر گفت: ارکستری که روی صحنه است اعضای آن را نوازندگان و خوانندگان برجسته نواحی تشکیل می دهند. در این کنسرت می خواهیم بخش هایی از موسیقی ایرانی را تقدیم شما کنیم، امیدوارم بتوانیم سفری موسیقایی به قلب موسیقی نواحی کشور داشته باشیم.

اخیراً با توجه به شیوع گسترده Omicron در سراسر کشور، شاهد کاهش توانایی اجرای کنسرت در کشور بوده ایم که البته این بار رویدادهای فرهنگی به طور کامل لغو نشده است. با این حال، اکنون که شعله های انتقال ویروس در سراسر کشور فروکش کرده است، شهرها قرمز شده اند. روی هنر مورد علاقه خود بنشینید.

در شبی که ارکستر موسیقی نواحی روی صحنه رفت، تالار وحدت پس از مدت ها با تماشاگران زیادی روبرو شد و فضایی شبیه اجراهای قبل از تاج را دید.

برای این سفر کار خاصی انجام ندهید.  فقط گوش کن!

ارکستر موسیقی نواحی در ابتدا با اجرای قطعه “چمری” برای پروین بهمنی شروع به کار کرد، زیرا سفره ای از غذاهای رنگارنگ بود و هر غذا طعم و بوی متفاوتی داشت و هر بار غذاهای محله ای را به مردم عرضه می کرد. طعم آنها را بچشند از آنها استقبال کنید و تجربه ای خوش برای آنها داشته باشید.

این اجرا در عین حال مانند سفری جادویی بود که لحظه به لحظه شما را به نقاط مختلف ایران می برد. یک لحظه در مازندران بودی و لحظه دیگر در جنوب. گاهی در لرستان، گاهی در کردستان و گاهی در خراسان. خلاصه سفر کوتاه و ارزشمندی بود.

در این ارکستر البته عموم مردم را مردان تشکیل می دادند، زنان هم در کنار مردان آواز می خواندند و صدایشان در هم آمیخته بود. هر بار می توانستی صدای ارکستر متفاوتی را از محله ای متفاوت بشنوی که سازهای نواحی دیگر را همراهی می کرد. گاهی موسیقی شاد پخش می شد و گاهی موسیقی غمگین.

در این برنامه حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی ایران گفت: تشکیل چنین گروهی کار سختی است; زیرا هر کدام از این هنرمندان از نقاط مختلف کشور آمده اند. شکی نیست که هنرمندان مناطق ما مظلوم و بی بند و بار هستند و ما وظیفه داریم بستری برای ارائه هنر این هنرمندان فراهم کنیم. چون موسیقی ریشه موسیقی کشور ماست.

وی ادامه داد: در تمام این سال ها با فوت هنرمندان نواحی، جایگزینی برای آن ها وجود نداشت. بسیاری از آنها گوهرهای گرانبهایی بودند که با فرصت حضور در عرصه های بین المللی عنوان مرواریدهای اقیانوس را دریافت کردند، اما متأسفانه انتظار نمی رفت هنر آنها نهادینه شود و در نسل های آینده ادامه یابد که این یکی از معضلات و مشکلات است. رنج این چیزی است که دولت ها باید به طور جدی در مورد آن فکر کنند.

برای این سفر کار خاصی انجام ندهید.  فقط گوش کن!

این خواننده درباره شرایط سخت اجرای این گروه گفت: گروه سازینه به دلیل محدودیت امکانات همیشه در شرایط سختی برای اجرا قرار گرفته است تا جایی که فقط سه چهار روز برای تمرین فرصت داشتند اما همیشه فراهم می کردند. یک شاهکار”. این برنامه تنها در سه روز تهیه شد که جای تقدیر و تشکر دارد. باید از این گروه حمایت جدی کرد تا بتوانیم نمونه های دیگری داشته باشیم. چرا که ما در تمام مناطق کشور گنجینه های گرانبهایی داریم و با شناسایی هر یک از آنها می توانیم مخاطبان زیادی را جذب کنیم و وضعیت ذائقه موسیقی کشور را از این مصیبت که گرفتار آن است دور کنیم.

هنرمندانی چون قنبر راستگو، کوروش اسدپور، محمدرحیم باجلوند، تواق سعادتی، اشکان فخاری، ترانه صفری و… در این کنسرت حضور داشتند.

انتهای پیام/