فرهنگ و هنر

«کاغذ تو، کتاب نو» از قطع بیش از ۵۱ درخت جلوگیری کرد

گیلونا/ همدان کتابدار کتابخانه ملایر علامه مجلسی و صاحب طرح «کاغذ تو، کتاب نو» گفت: تاکنون حدود 3.5 تن ضایعات و کاغذهای باطله و مقوا جمع‌آوری شده و با عواید حاصل از فروش آن به مراکز بازیافت، 240 جلد کتاب تولید شده است. خرید کتاب برای کتابخانه های علامه مجلسی، دانشجو و شهید بهشتی ملایر.

سامیه قربانی روز دوشنبه 14 دی ماه در جمع خبرنگاران با اشاره به سابقه 15 ساله خود در زمینه کتابداری گفت: از سال 1366 کتابدار شدم و تا سال 1371 در یک کتابخانه روستایی کار کردم و پس از آن در کتابخانه های شهید بهشتی ولایت. و هو به عنوان دانشجو کار می کرد.

قربانی نیمی از عمر کاری خود را حدود هفت سال در کتابخانه علامه مجلسی سپری کرد و گفت: در این مدت اعضای کتابخانه به کتاب های زیادی که ما در کتابخانه نداشتیم دسترسی داشتند.

وی ادامه داد: در سال 1388 با یک کتاب 100 هزار تومانی که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به ما داده بود تعدادی کتاب که جزو فهرست کتاب های درخواستی اعضا بود و در کتابخانه موجود نبود خریدم. حدود 600000 تومان هزینه داشت و مابقی را به دلیل علاقه به کتاب و کتابخوانی پرداخت کردم.

کتابدار کتابخانه علامه مجلسی ملایر با اشاره به استقبال و بازخورد مناسب اعضای کتابخانه از کتاب های خریداری شده، گفت: در آن زمان بود که کاغذهای باطله را برای بازیافت جمع آوری می کردیم.

وی با بیان اینکه ایده طرح «کاغذ تو، کتاب جدید» از همان لحظه به ذهنم خطور کرد، گفت: در همان لحظه این جرقه به ذهنم خطور کرد تا از اعضا برای تامین هزینه خرید کتاب های درخواستی کمک بگیرم. اعضا و برای انجام این کار با هزینه بازیافت کاغذ باطله

خرید بالای 35 میلیون تومان کتاب برای کتابخانه ها

وی با اشاره به اینکه این طرح پس از مشورت با رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان از اسفندماه سال 97 آغاز شد، افزود: در ابتدا به دلیل شروع طرح همزمان با شیوع ویروس کرونا، برنامه ای نداشتیم. مخاطبان زیادی داشتند، اما به تدریج با تبلیغات شفاهی و توضیح طرح برای همه اعضای کتابخانه، بازخوردها بهتر شد و من برای اجرای طرح مصمم تر شدم.

قربانی با تاکید بر اینکه از پاییز 1400 کار را با جدیت بیشتری آغاز کردیم، ادامه داد: این کتاب ها با هزینه ای بیش از 35 میلیون تومان خریداری شد. تمام کتاب های خریداری شده جزو کتاب هایی است که اعضا درخواست کرده اند که ما در کتابخانه نداریم.

به جای کتاب، کاغذ اهدا می کنند

قربانی مثنوی معنوی و شاهنامه را از جمله کتاب‌های خریداری شده با هزینه بازیافت کاغذهای باطله برشمرد و گفت: این کتاب‌ها در فهرست کتاب‌های اهدایی قرار می‌گیرند، یعنی اعضا به جای اهدای کتاب، کاغذ هزینه بازیافت را اهدا می‌کنند و کتاب می‌خرند.

این کتابدار از مشارکت 70 تا 80 خانواده در این طرح که برخی از آنها حتی عضو کتابخانه هم نبودند خبر داد و افزود: هر یک از اعضای شرکت کننده این طرح را متعلق به خود می دانند و به دلیل مشارکت در این طرح. با خرید کتاب، آنها بیشتر از آن احساس مالکیت هستند.

قربانی با تاکید بر اینکه میزان کاغذ باطله اهدایی اصلا اهمیتی ندارد، گفت: کاغذها تا زمانی که به مراکز بازیافت منتقل شوند در حیاط کتابخانه نگهداری می شوند.

کتاب های خریداری شده در بالای کتاب های امانتی قرار دارند

وی با بیان اینکه یک تن کاغذ از قطع شدن 17 درخت جلوگیری می کند، افزود: به این ترتیب کتابی می خرید که می تواند زندگی انسان را تغییر دهد و همچنین از قطع درختان جلوگیری می کنید.

قربانی ادامه داد: یک چیز کاملاً بیهوده می تواند اتفاق بسیار خوبی را رقم بزند، از طرفی چون مردم نتیجه را می بینند، با آن احساس ارتباط می کنند.

این کتابدار با اشاره به اینکه در این طرح کتاب‌های مورد تقاضا بر اساس نیاز مخاطب خریداری می‌شود، گفت: این کتاب‌ها با توجه به مخاطبان زیاد در صدر کتاب‌های امانت قرار دارند.

قربانی با بیان اینکه کتاب های خریداری شده کتاب های اهدایی اعضا اما به صورت غیرمستقیم است، گفت: به طور متوسط ​​هر 40 روز یک بار با هزینه بازیافت این کاغذهای باطله برای کتابخانه کتاب خریداری می کنیم.

وی بیان کرد: همه همکاران ما با این چالش مواجه هستند که کتاب های تهیه شده توسط مجموعه مناسب نیاز مردم نیست، استقلال مالی به ما داده است.

این کتابدار از مشارکت پولی در این طرح خبر داد و یادآور شد: افرادی که کاغذ و مقوا باطله نداشتند به این طرح کمک کردند.

چنین طرح هایی آنطور که باید ارزش گذاری نمی شوند

این کتابدار با بیان اینکه متأسفانه قدر این گونه پروژه ها را آن طور که شایسته است نمی دانند، گفت: با جان و دل انجام می دهم، خودم دستکش می پوشم و کارتن و ورق جدا می کنم.

با اجرای گسترده این طرح، کتابخانه ها نیازی به خرید کتاب نخواهند داشت

وی با بیان اینکه تا دو هفته آینده از لوگوی این پروژه رونمایی می شود، گفت: هزینه طراحی لوگوی طرح نیز از محل درآمد حاصل از بازیافت این کاغذ باطله تامین می شود. اجرای این پروژه با این جزئیات و طراحی لوگو برای اولین بار در کشور است.

قربانی ادامه داد: در راستای این طرح مقاله ای با عنوان مشارکت داوطلبانه اعضا در فرآیند تهیه کتاب های جدید از طریق اهدای کاغذ بازیافتی در اولین همایش بین المللی فعالیت های داوطلبانه، فرصتی برای انرژی بخشیدن و توسعه خدمات در کتابخانه ها، موزه ها و مراکز بایگانی فرستادم که پذیرفته شد.

وی با تاکید بر اینکه اگر این طرح به صورت گسترده اجرا شود، می تواند نیاز کتابخانه ها را به خرید کتاب بی نیاز کند، گفت: احتمالا قسمت نظرسنجی برای جلب نظر اعضا برای خرید کتاب یا گسترش طرح به طرح اضافه می شود. .

انتهای پیام