فرهنگ و هنر

«کتابگردی» وزیر ارشاد چگونه گذشت؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از کتابفروشی های تهران که مصادف با سومین روز از «هفته کتاب» بود، گفت: امسال نهضت کتابخوانی در سراسر کشور به صورت ویژه برگزار می شود. دستور کار به عنوان محور اصلی برنامه های «هفته کتاب» است.

به گزارش گیلونا و به نقل از ستاد خبری بیستمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران، محمد مهدی اسماعیلی در این بازدید که در قالب طرح «کتاب گردی» به مناسبت « هفته کتاب» گفت: به طور جدی با دید گسترده و همکاری کامل ملی می تواند سرانه مطالعه کتاب در سراسر کشور را افزایش دهد.

وی افزود: نهضت کتابخوانی و فرهنگ سازی فقط کار یک نهاد تصمیم گیر و تصمیم ساز به این معنا نیست و برای این مهم همه اقشار اعم از رسانه ها و نهادهای مورد اعتماد مردم هستند. ، باید فعال باشد و کمک کند.”

اسماعیلی ادامه داد: در حال حاضر 26 هزار فرهنگسرا در مساجد و بیش از 10 هزار کانون دارای کتابخانه هستیم که باید ظرفیت های همه این مجموعه ها با هم تلفیق شود و بتوانیم به طور مستمر بر عرضه و استقبال از کتابخوانی بیافزاییم.

رئیس حوزه هنری برنامه «کتاب گردی» را تجلیل از اهالی فرهنگ در عرصه نشر و چاپ کتاب خواند تا از مشکلات و مسائل اهالی انتشارات مطلع شود. مهمترین عنصری که ناشران را با تمام موانعی که امروز وجود دارد، علاقه مند به ادامه این تجارت کرده است، عشق و علاقه آنها به فرهنگ ایرانی است و امیدواریم در آینده نزدیک بتوان پایه های بیشتری برای حمایت از ناشران و کتابفروشان ایجاد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موضوع کمبود کاغذ نیز اظهار داشت: موضوع تهیه منشور تحریریه به عنوان کارگروه ویژه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیگیری است و به تبع آن امروز به موضوعات رسیدگی می شود.کاستی های موجود. رئیس جمهور و معاون اول، من رئیس جمهور را دنبال کردم.

وی افزود: برای رفع نواقص در حوزه کاغذ اقدامات عاجل انجام شده است. البته در حوزه کتاب وضعیت بهتری داریم و با همکاری قوه قضائیه توانسته ایم حدود 2000 تن کاغذ وارد بازار کنیم که توانسته نیاز بخشی از بازار را تامین کند. هم اکنون کمبود کاغذ در حوزه نشریات و روزنامه وجود دارد که امیدواریم در چند روز آینده این مشکل برطرف شود. همچنین اقدامات بلندمدت برای حل موضوع منشور از جمله تشکیل کارگروه مشترک با مسئولیت معاون اول رئیس جمهور و حضور وزرای فرهنگ و جهت گیری اسلامی و صمت در دستور کار قرار دارد. در نظر داریم ظرفیت های موجود برای تولید کاغذ را احیا کنیم و در عین حال ظرفیت های جدیدی ایجاد کنیم تا بتوانیم نیازهای نشر کشور را تا یک سال و نیم تا دو سال دیگر تامین کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با اشاره به اجرای طرح «پاییز کتاب 1400» در «هفته کتاب»، تصریح کرد: همه مردم ایران با شماره ملی خود می توانند 300 هزار تومان از کتابفروشی های پاییز خریداری کنند و دریافت کنند. 20 درصد تخفیف.»

بر اساس این خبر، یاسر احمدوند (معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و علی رمضانی (مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر بیستمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را همراهی کرد. .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این بازدید همچنین با غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در یکی از کتابفروشی ها دیدار کرد.

بیستمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران از چهارم مهرماه با شعار «جای خالی کتاب خوب را پر کنید» تا اول آذرماه در سراسر کشور آغاز شده است.

انتهای پیام/