فرهنگ و هنر

کتاب «تعامل با دوستان بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» منتشر شد

کتاب «تعامل با دوستان بر اساس معارف قرآن و اهل بیت» نوشته سید علی سادات فخر در 65 صفحه منتشر شد.

به گزارش گیلونا، کتاب «تعامل با دوستان بر اساس معارف قرآن و اهل بیت(ع)» اثر سید علی سادات فخر است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشکده «پژوهشگاه» تهیه شده است. به کوشش این پژوهشکده در 65 صفحه منتشر شد.

پژوهشکده مذکور با پژوهشگران فرهیخته و با بهره گیری از معارف نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگ لغت سبک کوشید تا کاربردی ترین اطلاعات را در زمینه های مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیطی ارائه دهد. از زندگی .

از میان مدخل های این فرهنگ لغت، برخی دارای موضوعات فرهنگی خاص هستند و عموم مردم به طور گسترده به آن می پردازند. لذا مناسب است به منظور ترویج و تقویت سبک زندگی اسلامی، آموزه های دینی مرتبط با این موضوعات، علاوه بر ارائه در فرهنگ لغت، در قالب بروشورهای مستقل نیز در اختیار علاقه مندان قرار گیرد. بر این اساس در کار بعدی شاخص های مربوط به تعامل با دوستان در معارف قرآن و اهل بیت(ع) تهیه و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

ساختار کار

در این اثر پس از مفهوم سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی، اهمیت همکاری با دوستان و مفهوم دوست مورد بررسی قرار گرفت و معیار انتخاب دوست توضیح داده شد.

نویسنده در ادامه این اثر به بیان آگاهی از اعتقادات دوست و اصل اساسی برخورد با دوستان پرداخته و بر رعایت قاعده طلایی تاکید کرده است.

از این رو عوامل حفظ دوستی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) تبیین شده است که از جمله این رفتارها می توان به عشق، ایمان به خدا، ارتباط نسبی و سببی و انصاف اشاره کرد.

«اهداف تعامل با دوستان» از دیگر موضوعات این اثر است که در این راستا بر همدلی و شفقت، نیازهای اقتصادی و نیازهای روحی و روانی بر اساس معارف قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) توصیه شده است. ) .

در این اثر به تبیین «آثار معاشرت با دوستان» پرداخته شد، در این راستا رفع کدورت و دشمنی، تحکیم پایه های ایمان و افزایش فضایل اخلاقی و انسانی تبیین شد.

در پایان «راه ارتباط با دوستان» مورد بحث و بررسی قرار گرفت که از جمله این راه‌ها می‌توان به مهربانی در گفتار، مشورت، ادب در گوش دادن، رازداری، اعتماد، حسن نیت، ایجاد امید، مهربانی، وفای به عهد، هدیه دادن، رعایت عدالت، ترک دوستان با دشمنان و بخشش خطاها.

بخشی از کار

* اثرات تعامل با دوستان

1- رفع کسالت و دشمنی: ایجاد ارتباط، برقراری دوستی و تعامل دوستانه در رفع کسالت و دشمنی تأثیر مستقیم دارد. یکی از مهمترین هنرهای بشری تبدیل دشمن به دوست است. در قرآن به او دستور داده شده است که با دشمن به بهترین شکل تعامل کند تا دوست شود.

2- تحکیم مبانی ایمان: پایه های ایمان در تعامل با دوستان مسلمان مستحکم می شود. همچنین با پاسداشت محبت و صفا نسبت به اهل بیت، تعامل دوستداران اهل بیت(ع) تقویت می شود.

3- افزایش مهربانی اخلاقی و انسانی: یکی از آثار مشهود روابط انسانی، تأثیرپذیری از رفتار و گفتار دیگری است. به همین دلیل تأکید شده است که انسان باید آگاهانه دوست انتخاب کند. زیرا اگر دوست بد و بدی انتخاب کند با مشکل مواجه می شود و سالم نمی ماند. البته نکته مهم این است که انسان باید آنقدر قدرتمند و تأثیرگذار باشد که بتواند در تعامل با دوستان، رفتار و گفتار خود را در جهت درست تغییر دهد. اگر او احساس می کند که نمی تواند موثر باشد، باید به رابطه پایان دهد.

انتهای پیام