فرهنگ و هنر

کتاب «جهاد نظامی بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» منتشر شد

کتاب «جهاد نظامی بر اساس معارف قرآن و اهل بیت» نوشته عباس کوثری در 97 صفحه منتشر شد.

به گزارش گیلونا، کتاب «جهاد نظامی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» نوشته عباس کوثری است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشکده علوم اسلامی تهیه شده است. علوم و فرهنگ و در 97 صفحه زیر نظر این پژوهشکده منتشر شده است.

پژوهشکده مذکور با پژوهشگران فرهیخته و با بهره گیری از معارف نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگ لغت، سعی در ارائه کاربردی ترین اطلاعات در زمینه های مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیطی داشته است. سبک زندگی .

از میان مدخل های این فرهنگ لغت، برخی از موضوعات دارای ویژگی های فرهنگی خاصی هستند و به طور گسترده توسط عموم مردم پوشش داده می شود. لذا مناسب است به منظور ترویج و تقویت سبک زندگی اسلامی، آموزه های دینی مرتبط با این موضوعات، علاوه بر ارائه در فرهنگ لغت، در قالب بروشورهای مستقل نیز در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

بر این اساس در کار بعدی شاخص های مربوط به جهاد نظامی در معارف قرآن و اهل بیت(ع) تهیه و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

ساختار کار

در این اثر پس از مفهوم سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی و مفهوم، اهمیت و انواع جهاد تبیین شد.

نویسنده در ادامه این اثر ضمن تشریح فریضه جهاد، از افراد معاف از جهاد (غیر اجبار، معلولین و زنان) یاد کرده و اهداف جهاد (حکومت توحید، دفاع، ترویج عدالت) را بیان کرده است. نجات مستضعفان).

سپس با اشاره به اهمیت سازماندهی و تشکیلات، الزامات قبل از جهاد (یادگیری احکام جهاد و آمادگی نظامی) تبیین و تاکید شد.

«آداب در دوران جهاد» از دیگر مضامین این اثر است که در آن به نماز و دعا، عدم استفاده از سلاح های زهرآگین، حمایت و عدم غافلگیری دشمن توصیه شده است.

در این اثر فرماندهی و سیره آن بر اساس معارف قرآن و اهل بیت(ع) به تفصیل بیان شده و سپس راه های مقابله با دشمن مطرح شده است.

نویسنده در پایان این اثر به «آداب بعد از جهاد بر اساس معارف قرآن و اهل بیت(ع)» می پردازد که شامل مراقبت و هوشمندی، رسیدگی به مجروحان و خانواده شهدا، رعایت شئونات است. حقوق زندانیان، خوراک و پوشاک زندانیان و رعایت وضعیت رفاهی زندانیان، پرهیز از مثله کردن و ذکر فراوان خداوند و استغفار.

بخشی از کار

* راه های مقابله با دشمن بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)

یکی از موضوعات ضروری در جهاد نظامی نحوه برخورد با دشمن است که در این زمینه در قرآن و در بیانات ائمه اطهار علیهم السلام توصیه هایی وجود دارد که در این زمینه می توان آن را تکمیل کرد. بحث عدم شروع جنگ و پرهیز از اسارت اول، بر پیروزی و کفایت فرماندهی با موقعیت نظامی تأکید داشت.

* رعایت حقوق زندانیان در قرآن و کلام ائمه (ع)

کشتن کافر اسیر در صورتی که صغیر باشد جایز نیست و مرد بالغی که بعد از پایان جنگ اسیر شود کشته نمی شود ولی امام یا نایب او در ازای دریافت پول یا بدون دریافت پول آزادش می کنند. و یا به بردگی گرفتن او خیرخواهانه است و اگر در جنگ اسیر شود کشته می شود، مگر اینکه اسلام را انتخاب کند.

در جنگ ها معمولاً عده ای اسیر می شوند و این یک نتیجه طبیعی است. اما آنچه مهم است اهداف جنگ و کیفیت رفتار اسیران و نظام حقوقی حاکم بر آنهاست. در جاهیت هدف غارت و افزایش بی رحمانه مال بود، اما در اسلام هدف اصلاح و تربیت و در نهایت آزادسازی آنان است. به گونه ای که برای آزادی بردگان سهمیه زکات تعیین کرد; اسلام حقوقی را برای زندانیان مقرر داشته و زیباترین بیان انسانی را از آن ترسیم کرده است که از جمله این حقوق می توان به تامین خوراک و پوشاک زندانیان و احترام به منزلت اجتماعی زندانیان اشاره کرد.

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به آدرس http://shop.isca.ac.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام