فرهنگ و هنر

کروز ایران چرا از جام جهانی جا ماند؟

بر اساس وعده وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کشتی بزرگ ایرانی قرار بود از هفته آینده حمل مسافران جام جهانی را به قطر آغاز کند اما بر اساس گزارش جدید آن، احتمال پهلوگیری این کشتی در بنادر این کشور وجود دارد. قطر برای میزبانی مسابقات جام جهانی 2022 حذف شد، اما چرا؟

به گزارش گیلونا، عزت الله ضرغامی – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – از لغو حرکت کشتی‌های ایرانی به قطر در روز پنجشنبه 28 آبان ماه در سفری به استان هرمزگان از کشتی “سانی” خبر داد. کروز ایران نام داشت. او قرار بود در جام جهانی 2022 قطر مسئولیت حمل و نقل و اسکان مسافران را بر عهده بگیرد.

این کشتی مسافربری از مرداد ماه در حال تعمیر است. ضرغامی اکنون اعلام کرده است که این کشتی آماده خدمت رسانی به گردشگران است، اما دولت قطر به دلیل مشکلات داخلی، توانایی پهلوگیری کشتی ها و کشتی های ایرانی را ندارد و مقامات قطری نیز با توجه به این شرایط و اینکه آنها نمی توانند گردشگران دریایی را جذب کنند، آنها عذرخواهی کردند.

پیشتر مهدی فراهانی فراهانی – سرپرست اداره کل دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی – از واگذاری بندر دوحه به تعدادی از کشتی‌های تفریحی که در این بندر پهلو می‌گیرند، توسط قطر خبر داده بود. 12000 تخت در این کشتی ها تا مسافران تماشاگر بازی ها در این هتل های ساحلی پذیرفته شوند.کشتی های ما با توجه به فاصله ای که از بندر دوحه دارند، باید به بنادر «الرویس» و «الحمد» بروند. رویس حدود 150 کیلومتر و حمد حدود 25 کیلومتر با محل برگزاری مسابقات فاصله دارند.این بنادر نمی توانند وسیله نقلیه ای برای انتقال مسافران به دوحه فراهم کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در رابطه با این اتفاق گفت: طرف قطری مشکل مسکن جدی دارد و تنها تعداد محدودی کشتی بسیار بزرگ که به عنوان هتل فعالیت می کنند در آنجا پهلو می گیرند و مشکل اسکان تماشاگران را حل می کنند. در دو هفته گذشته علیرغم توافقات قبلی، آنها (قطری ها) اعلام کرده اند که نمی توانند در این بخش همکاری کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکید می کند: البته آنچه در این بخش انجام داده ایم مربوط به جام جهانی قطر نیست و توسعه طرح ها در حوزه گردشگری دریایی به شدت ادامه دارد و ساختارهای جمهوری اسلامی ایران نیز ادامه دارد. ایران آماده سفرهای دریایی به قطر است و این ظرفیت نه تنها برای قطر بلکه برای سایر کشورها و حتی جزایر داخلی و خارجی منطقه نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بخوانید در مورد:

آیا کشتی کروز ایران به جام جهانی می رسد؟

اگرچه مسئولان وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان بنادر اعلام کردند که تجهیز تاسیسات انتقال آب مسافری جام جهانی از اوایل امسال آغاز شد و مذاکراتی در این راستا با طرف قطری انجام شد، اما پیگیری گیلونا از معاونت -رئیس سازمان گردشگری و ادارات زیر حضور کشتی‌های ایرانی در جام جهانی قطر حاکی از آن است که تاخیر در آماده‌سازی کشتی‌های مسافربری و مشکلاتی که در تامین سوخت یارانه‌ای وجود دارد و برخی ناهماهنگی‌ها همراه با آن است. محدودیت های قطر، منجر به اتلاف وقت و فرصت لذت بردن از جام جهانی 2022 می شود.جام جهانی 2022 منجر به ایران شد.

هدف ایران از استفاده از کشتی‌های مسافربری ضمن برقراری ارتباط دریایی بین دو کشور، ایجاد شرایط برای سفر ارزان‌تر به جام جهانی قطر بود که گران‌ترین جام جهانی فوتبال نامیده می‌شود. هرچند عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بازدید از کشتی «سانی» که قرار بود بخشی از مسافران جام جهانی را جابجا کند، گفت: مشکل سوخت کشتی های مسافربری به دلیل آن است. به دستور رئیس جمهور و تصویب هیات مدیره دولت رایزنی کرده و با توجه به اختصاص سوخت یارانه ای، بهره برداری از این شناورها صرفه اقتصادی دارد، اما پیگیری ها نشان می دهد که “سانی” همچنان با مشکل مواجه است. مشکل تامین سوخت یارانه ای و مذاکرات با وزارت نفت ادامه داشت و یکی از چالش های این کشتی برای صعود به جام جهانی تامین سوخت یارانه ای بود که باید با سفر ضرغامی به هرمزگان برای سال 2022 حل می شد. جام جهانی بالاخره اعلام شد که انتقال کشتی به قطر برای جام جهانی قطعی شده است یا لغو شد.

بخوانید در مورد:

مقایسه دو کشتی هتل بزرگ جام جهانی در قطر

انتهای پیام