فرهنگ و هنر

گردشگری سالمندان و لزوم توجه به آن در ایران

گیلونا/ خراسان رضوی رئیس انجمن علمی گردشگری ایران گفت: با توجه به افزایش چشمگیر جمعیت سالمندان در ایران در سال های آینده، لازم است سازمان ها و ارگان های مختلف ساختارها و بسترهای لازم را برای سالمندان ایجاد کنند.

فرید جواهرزاده در گفت وگو با گیلونا، درباره گردشگری سالمندان و لزوم توجه به این نوع گردشگری، اظهار کرد: بر اساس برآوردها و آمارها طی 20 سال آینده بیش از یک چهارم جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند. این نشان می دهد که طی 20 سال آینده تغییرات آماری در جمعیت سالمندان کشور رخ خواهد داد. به گونه ای که بخش قابل توجهی از شهروندان در سنین پیری قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: با افزایش تعداد سالمندان در یک جامعه، شرایط سنی این قشر نیز در کشور لحاظ می شود. در واقع بخشی از اقتصاد کشور تحت تأثیر چنین فضاها و شرایطی قرار خواهد گرفت. بنابراین، بدون شک ارتباط اقتصادی با وضعیت سالمندان وجود خواهد داشت. بنابراین تأثیرات متقابل سالمندان بر چرخه اقتصادی کشور، نیازها و لزوم انجام اقدامات لازم و توجه به این سن روشن و مشهود است.

رئیس انجمن علمی جهانگردی ایران گفت: هنگام در نظر گرفتن الزامات و نیازهای این عصر باید اولویت های آنها نیز مورد توجه قرار گیرد. در مرحله اول مشکلات بهداشتی، بهداشتی و پزشکی وجود دارد. یعنی بخشی از هزینه های سالمندان صرف مراقبت های بهداشتی می شود. بخش دوم مربوط به مضامین اوقات فراغت است. این شامل طیف گسترده ای از فعالیت ها است که می تواند نقش بسیار مهمی در این بخش گردشگری ایفا کند.

گردشگری برای سالمندان و نیاز به توجه به این نوع در ایران

جواهرزاده گفت: معتقدم گردشگری علاوه بر اوقات فراغت می تواند در حوزه سلامت نیز مفید باشد و سالمندان هر دو نیاز خود را تا حدودی از طریق گردشگری تامین کنند. به عبارت دیگر، این مشکل علاوه بر اوقات فراغت در روانسنجی و روان درمانی، به پیشگیری از بسیاری از بیماری ها نیز کمک می کند. با توجه به موارد فوق، مکان گردشگری برای سالمندان بسیار مهم است.

گردشگری برای سالمندان، گردشگری تخصصی است

وی بیان کرد: به طور کلی سالمندان در درجه اول با نیازها و محدودیت های جسمانی مواجه هستند. بنابراین گردشگری آنها نیز بین گردشگری خاص و تخصصی است. به گونه ای که نیازها و ساختارهای خاص وجود داشته باشد و همچنین الگوهای مصرف و خدمات ارائه شده به آنها متغیر باشد. به عبارت دیگر، افراد مسن اغلب بیشتر از سایر گروه های سنی می مانند و انعطاف پذیری بیشتری در انتخاب فصل سفر دارند. بنابراین می توان آنها را به فصول خلوت هدایت کرد. افراد مسن تر به احتمال زیاد ترجیح می دهند کمتر از پتانسیل کامل خود بروند.

رئیس انجمن گردشگری علمی ایران افزود: از سوی دیگر سالمندان خدمات بهتری را با دقت بیشتری مطالبه می کنند. مثلاً امکان ندارد غذای ناسالم بخورد. در نتیجه، غذای ارائه شده باید در چارچوب پیری باشد. بنابراین، عواملی هستند که باید در برنامه ریزی تورهای گردشگری سالمندان در نظر گرفته شوند. به طوری که عمدتاً تورهای سالمندان با قطار انجام می شود. به عبارت دیگر عبارت Slow Tourism ‎ low یکی از نیازهای گردشگری این گروه محسوب می شود.

جواهرزاده تاکید کرد: همچنین در ایمنی سالمندان، ایمنی، آرامش و نیاز به مسکن مناسب و گردشگری سلامت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. علاوه بر این، گاهی اوقات لازم است که وسایلی مانند ویلچر، عصا و غیره در تورها موجود باشد. معمولا در تورهای سالمندان پزشکان و پرستاران برای بررسی لیست داروهای مسافران سالمند و یا بررسی برخی بیماری ها یا سوابق پزشکی گردشگران حضور دارند تا در نهایت تعامل قطعی و حداکثری بین این دو گروه ایجاد شود.

گردشگری برای سالمندان و نیاز به توجه به این نوع در ایران

وی افزود: حس آرامش و گفتگوی گروهی برای سالمندان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین انتخاب نیمکره ها باید با دقت انجام شود. در این نوع گردشگری باید فعالیت بدنی را به حداقل رساند و از پیاده روی طولانی دوری کرد و به آنها فرصت استراحت در طول سفر داد.

رئیس انجمن علمی جهانگردی ایران با اشاره به مزایای گردشگری سالمندان گفت: گردشگری سالمندان فواید زیادی دارد که از آن جمله می توان به بهبود حس ناتوانی، ایجاد حس رفاه و تعلق خاطر و امید به زندگی در سالمندان اشاره کرد. علاوه بر سلامت جسمانی بر سلامت روانی آنها نیز تأثیر می گذارد.

جواهرزاده گفت: طبق آمار مشخص است که هزینه رفت و آمد سالمندان بیشتر است. علاوه بر این، متوسط ​​درآمد سالمندان به طور کلی بیشتر از افراد جوان است و از نظر مالی تا حدودی توانایی بیشتری دارند. در حال حاضر سازمان های گردشگری دنیا برنامه هایی را در دستور کار خود دارند که بر اساس آن طرح ویژه ای برای سالمندان تهیه می شود که فرصت سفر را برای این قشر فراهم می کند. در واقع بخشی از هزینه این سفرها از طریق یارانه و از طریق دولت تامین می شود زیرا معتقدند در صورت سفر سالمندان از بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و پزشکی پیشگیری می شود. بنابراین هزینه های دارو و درمان به سمت هزینه های سفر هدایت می شود تا سطح هزینه ها کاهش یابد.

وی ادامه داد: از این رو با توجه به رشد جمعیت سالمندان در کشور، توسعه فعالیت های گردشگری برای سالمندان با کمک ارگان های دولتی، صندوق های بازنشستگی و سازمان ها و اقتصاد این نوع گردشگری ضروری است. می تواند بسیار سازنده باشد، او ارتقا یافت.

رئیس انجمن علمی جهانگردی ایران افزود: بهترین نوع گردشگری طبیعت گردی و طبیعت گردی برای سالمندان است زیرا مزایای طبیعت گردی برای همه اقشار جامعه به ویژه برای سالمندان به نمایش گذاشته شده است. در اکثر خانواده ها به دلیل شلوغی زندگی، پاسخگویی به نیازها و دغدغه های سالمندان برای گردشگری امکان پذیر نیست. بنابراین اکثر آنها در تورهای گردشگری به ویژه اکوتوریسم به ویژه سالمندان ثبت نام می کنند.

گردشگری برای سالمندان و نیاز به توجه به این نوع در ایران

جواهرزاده افزود: بر اساس آمارها و تحقیقات مختلف، تاثیر گردشگری و طبیعت گردی بر سلامت جسمی و روحی سالمندان به حدی است که پس از برگزاری تورهای گردشگری، نگاه آنها به زندگی متفاوت و بهتر می شود و تا حدودی حس، انگیزه و اعتماد به وجودشان بسیار بالاست.» پیوند طبیعت گردی و سالمندی مترادف با انرژی، نشاط، رشد زیبایی های زندگی و ارتقای تأثیر آگاهانه و ناخودآگاه سالمندان بر شرایط زندگی است و دید وسیع تری از زندگی و مدیریت را به آنها ارائه می دهد.

انتهای پیام/