ورزشی

اعتراض به داوری به فوتبال ملی هم ضربه می‌زند/ باید درباره VAR فرهنگ‌سازی انجام شود

محمدجواد مداح: اعتراض به داوری به فوتبال ملی هم ضربه می‌زند/ باید درباره VAR فرهنگ‌سازی انجام شود

محمدجواد مداح در جدیدترین گفت‌وگوی خود درباره شرایط داوری در ایران به صحبت پرداخت.

محمدجواد مداح، کمک داور فوتبال ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری گیلونا اظهار داشت: ۱۳ سال است در لیگ برتر حضور دارم. آخرین بازی مهمی که قضاوت کردم دربی بود. اولین‌بار بود که در دربی حضور داشتم و کمک داور دوم بودم. بازی خوبی بود. سعی کردیم به تمام شرح وظایف عمل کنیم و تمام گروه همدل بودیم. دربی حاشیه‌های داوری زیادی نداشت و توانستیم به خوبی از پس آن بربیایم.

وی درباره دوره دانش‌افزایی عنوان کرد: یک تست از کمک داوران لیگ برتر درباره سرعت و آمادگی جسمانی گرفتند. بیشتر مباحث مطرح شده درباره ایرادات و مشکلات بود. ویدیو‌هایی در مورد مشکلات‌مان دیدیم. توضیخاتی ارائه داده شد. مدرس‌مان آقای مرادی و دانیال مرادی بودند. حاضرین هم کمک داوران و داوران لیگ بودند.

آیا نیازی به برگزاری بیشتر چنین دوره‌هایی نیست؟ پاسخ مداح این‌گونه بود: این کلاس‌ها با توجه به فشردگی لیگ توانایی بیشتر شدن ندارد. وبینارهایی در مورد اصلاحیات و اتفاقات برگزار می‌شود اما به طور کلی اگر وقت کافی باشد قطعا آموزش‌ها بیشتر خواهد شد.

کمک داور فوتبال ایران درباره حضور VAR در ایران تاکید کرد: درباره VAR آقای افشاریان اعلام کردند از ابتدای فصل آینده وارد کشور می‌شود. این طور که صحبت شد قرار است ۸ یا ۹ ورزشگاه در لیگ برتر به این تکنولوژی مجهز شود اما قبل از آن باید کلاس‌هایی برای داوران برگزار گردد تا مشکلات کم شود. باید فرهنگ‌ سازی هم انجام شود زیرا بدون این فرهنگ سازی مشکلات خواهیم داشت. در جام جهانی شاهد بودیم وقتی یک صحنه با نظر کمک داور ویدیویی برمی‌گردد کسی دیگر اعتراضی نمی‌کرد. ما هم نیاز به فرهنگ‌سازی داریم. این کلاس‌ها باید هم برای داوران، هم مربیان و هم مدیران برگزار شود تا مشکلاتی نباشد.

وی افزود: درباره بین‌المللی‌تر شدن داوران‌مان و افزایش سهمیه ما تصمیم‌گیرنده نیستیم و فیفا تصمیم می‌گیرد.  شاید با این تعداد از داوران، سهمیه ما کم باشد اما تصمیم‌گیرنده ما نیستیم.

مداح درباره کاهش یا افزایش اعتراضات به داوری با توجه به عدم حضور تماشاگران گفت:‌ امسال اعتراضات فرقی نکرده. مانند همیشه است و عدم حضور تماشاگران مانند همیشه است. اعتراضات کم نشده و باید فرهنگ‌سازی شود. باید در بلندمدت فرهنگ‌سازی شود زیرا اعتراض به داوری به فوتبال ملی‌مان هم ضربه می‌زند. همان  طور که قبلا هم این اتفاق افتاده است.

خبرنگار: علی شفیعی‌جم

انتهای پیام//


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف