ورزشی

همزمانی ماه رمضان و نوروز انرژی انسان‌ها را زیادتر می‌کند

حجت‌الاسلام سبحانی‌نسب در گفت‌وگو با آنا:

همزمانی ماه رمضان و نوروز انرژی انسان‌ها را زیادتر می‌کند

نویسنده کودک و مدیر انتشارات جمال گفت: تقارن نوروز و ماه رمضان می‌تواند انرژی انسان‌ها را زیادتر کند؛ هم برای کسانی که می‌خواهند ابتدای سال را با برنامه‌ریزی و انرژی جدید شروع کنند و هم کسانی که شروع سال خودسازی و تربیت نفسشان است.

حجت الاسلام علیرضا سبحانی نسب، نویسنده و مدیر انتشارات جمال در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا درباره تقارن ماه مبارک رمضان و عید نوروز گفت: عید نوروز در حقیقت نو شدن سالی است که بچه‌ها دوست دارند که در آن لباس نو بپوشند و با دید و بازدید و دیدن هم سن و سالن خودشان شادی کنند. بزرگ‌تر‌ها هم احساس می‌کنند که یک سال کهنه را پشت سر گذاشتند و سال نویی را پیش رو دارند که باید با انرژی و توان و تلاش بیشتر برای رسیدن به آرزو‌های تازه‌شان پیش بروند؛ لذا گویا هر سال جدید یک نو شدن برنامه‌ها و آرزو‌ها و دعا‌ها و درخواست‌ها و تلاش‌هاست و این جذاب است و خیلی وقت‌ها برای انسان‌ها ایجاد انگیزه جدید می‌کند.

وی افزود: رمضان، شروع سال مردان خداست برای خودسازی. رمضان شروع خویشتن را در یک برنامه جامع جدید ساختن است. یعنی ماه رمضان شروع تمرین برای خویشتنداری، کنترل نفس، کنترل امیال و خواسته‌ها و پرورش تاب آوری و صبر و بردباری است. در ماه مبارک رمضان، انسان‌های آگاه و هوشمند و حواس جمع برنامه ریزی یک سال آینده‌شان را انجام می‌دهند.

این نویسنده گفت: روزه انسان را شبیه‌تر به خدا می‌کند. چون خدا نمی‌خورد و نمی‌آشامد و انسان در ماه روزه نمی‌خورد و نمی‌آشامد و در این ایام امساک شبیه‌تر می‌شود به صفات الهی و به همین جهت خداوند ویژگی‌هایی را برای ماه رمضان قرار داده است. او یک نسیم رحمت و یک نسیم بخشش و یک زمان تحولی در این ماه قرار داده است و دست و پای شیطان به طور طبیعی در ماه مبارک رمضان بسته می‌شود و همه اینها برای این است که به انسانی که دلش می‌خواهد به تربیت نفس بپردازد، کمک کند تا نفسش قوی‌تر شود.

سبحانی نسب اظهار داشت: وقتی که ماه رمضان که شروع سال خودسازی است تقارنش با نوروزی می‌شود که بهار و طبیعت دارد و از خواب زمستانی خودش بیدار می‌شود، آدم‌ها هم با پشت سر گذاشتن چهار فصل که کمی براشون کهنه شده و با یک عدد جدیدی از سال روبر رو می‌شوند که گویا کل سال مجدد شروع شده است و همه‌ی رفتار‌ها و کردارهایشان از الان حساب و نوشته می‌شود و این حس خوبی است که وقتی نوروز می‌شود به همه‌ی انسان‌ها دست می‌دهد که ما زمستان سرد را پشت سر گذاشتیم و بهار خوش آب و رنگ را پیش رو داریم.

وی افزود: این تقارن می‌تواند انرژی انسان‌ها را زیادتر کند هم برای کسانی که ابتدای سال تمام کارهایشان را در یک سررسید جدید، با برنامه ریزی جدید و با انرژی جدید می‌خواهند شروع کنند و هم کسانی که شروع سال خودسازی‌شان هست و می‌خواهند به تربیت نفس، به تغییر عادت‌ها و به تثبیت عادت‌های خوب و دور شدن از عادت‌های بد بپردازند و این تقارن کمک مضاعفی به آن‌ها می‌دهد.

مدیر انتشارات جمال گفت: به هر حال هر سی و پنج-شش سال یک بار نوروز و رمضان با هم تقارن پیدا می‌کنند و دو سه سالی همراه هم هستند. در خاطرات قدیم خودمان هم هست که هم حرمت ماه رمضان را به خوبی حفظ کنیم و هم به آیین‌های جذاب عید بپردازیم و دید و بازدید‌ها را بگذاریم برای افطار و بعد از افطار و در حقیقت هم عید را پاس بداریم هم حرمت رمضان را نگه داریم.

سبحانی نسب درباره برنامه‌های حوزه متبوع خود هم بیان کرد:  برای سال ۱۴۰۳ برنامه جامعی داریم؛ برای رشد خودمان، برای توسعه‌ی فردی خودمان و برای بهتر شدن عادات و صفاتی که ما مرتب آنها را باید به کمال نزدیک کنیم و بهتر شویم. از سوی دیگر برای رشد کارمندان و برای رشد مجموعه و فرایند‌ها و محصولات و محتوایمان فکر کردیم که انشاالله با برنامه ریزی مدون و حساب شده و هدفمند بدانیم که قرار است چه گل‌هایی در سال ۱۴۰۳ بزنیم؛ چه از حیث اقتصادی چه از حیث محتوایی و چه از حیث رشد انسانی.

گروه تحریریه مقالات ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با انگیزه‌ای برای به اشتراک گذاری آگاهی خود از دنیای ورزش. با استفاده از تحلیل‌های دقیق و روند داستان‌سازی شیوا، من سعی می‌کنم خوانندگان را در دنیای ورزشی همراهی کنم و آن‌ها را به سمت تجربه‌ی هیجان‌انگیز ورزش ببرم.