اقتصادیکسب و کار ایرانی

چند راه درامد زایی دیجیتالی؟

ارزهای دیجیتال روش پرطرفداری برای کسب سود محسوب می‌شود. خبر خوش برای افرادی که به معامله‌گری علاقه چندانی ندارند، این است که راه‌های جذاب دیگری هم برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون ترید وجود دارد. توسعه جهان کریپتو روش‌های نوین و بی‌نظیری برای کسب درآمد از این حوزه پیش‌ پای کاربران گذاشته است که صرفاً به خرید‌و‌فروش ارزهای دیجیتال محدود نمی‌شود.

و ارزهای دیجیتال، خریدوفروش ، کسب درآمد از ، وام‌دهی و کشت سود، دریافت و ازجمله روش‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون ترید هستند. در‌ این مطلب، هر روش را با ذکر چند نمونه به‌اختصار توضیح می‌دهیم و به مزایا و معایب آن‌ها اشاره می‌کنیم. اگر شما هم قصد دارید از راهی به‌غیر از خرید‌و‌فروش ارزهای دیجیتال سود به‌دست آورید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

Multiple ways of digital monetization

استخراج ارزهای دیجیتال و راه‌اندازی فول نود

یکی از روش‌های قدیمی‌ کسب درآمد در کریپتو بدون نیاز به خرید‌و‌فروش ارزهای دیجیتال، دریافت پاداش ارز دیجیتال در قالب استخراج (Mining) در شبکه‌های مبتنی‌بر (PoW) است. در استخراج، ماینرها با حل‌کردن معماهای پیچیده ریاضی به‌‌کمک دستگاه‌های محاسباتی پیشرفته، تراکنش‌های شبکه را پردازش و بلاک جدید تولید می‌کنند. با هر بلاک جدید، توکن‌های جدیدی نیز استخراج می‌شود که به‌عنوان پاداش در‌اختیار ماینر قرار می‌گیرد.

برای استخراج چند روش مختلف وجود دارد. اگر بخواهید مستقیماً به ماینر تبدیل شوید و فول نود (Full Node) راه‌اندازی کنید، باید تجهیزات سخت‌افزاری ویژه‌ای تهیه و بخش اصلی داده‌های شبکه را بارگیری کنید. در‌عین‌حال، باید با سازوکار راه‌اندازی فول نود کاملاً آشنا باشید.

استخرهای استخراج

در روش دیگر، اگر به پرداخت هزینه زیادی تمایل ندارید، به (Mining Pool) می‌توانید بپیوندید. در این استخرها، با به‌اشتراک‌گذاری منابع محاسباتی خود، بختتان را برای دریافت پاداش افزایش می‌دهید.

روش دیگر برای مشارکت در استخراج، سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های (Cloud Mining) است. در استخر ابری، به‌جای به‌اشتراک‌گذاری منابع محاسباتی، فقط سرمایه خود را وارد شبکه می‌کنید و کار ماینینگ را به پلتفرم می‌سپارید. بدیهی است در روش‌های مشارکت در استخر استخراج یا استخراج ابری، پاداش دریافتی کمتر از زمانی است که خود زیرساخت استخراج را فراهم می‌کنید و به فول نود تبدیل می‌شوید.

پلتفرم‌هایی همچون ایکاس (Ecos) و کوپیوم پروتکل (Copium Protocol) و بی‌ماین (BeMine) برخی از پلتفرم‌هایی هستند که خدمات استخراج ارائه می‌دهند. ناگفته نماند این مدل از استخراج و کسب درآمد از ارزهای دیجیتال خطرهایی نیز در پی دارد و باید با بررسی دقیق و آگاهانه این کار را انجام دهید.

استخراج علاوه‌بر هزینه زیاد تجهیزات استخراج برای کاربر، با محیط‌زیست نیز سازگاری ندارد. الگوریتم اثبات کار با مصرف سرسام‌آور انرژی، باعث ایجاد نگرانی‌های زیست‌محیطی فراوانی شده است. برای رفع این نگرانی‌ها، الگوریتم‌های اثبات سهام وارد میدان شده‌اند و افرادی که به‌دلایل زیست‌محیطی به استخراج تمایلی ندارند، می‌توانند با سهام‌گذاری کسب درآمد کنند.

سهام‌گذاری یا استیک‌کردن ارزهای دیجیتال

اعتبارسنج‌ها هدفی مشابه ماینرها دارند و در ازای کمک به پردازش تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید، پاداش به‌دست می‌آورند. مزیت شبکه‌های اثبات سهام کاهش چشمگیر مصرف انرژی شبکه و آلاینده‌های زیست‌محیطی است. درواقع، تفاوت ماینرها و اعتبارسنج‌ها در فرایند پردازش تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید است.ماینرها کار پردازش را با مصرف انرژی زیاد انجام می‌دهند و اعتبارسنج‌ها با وسط‌گذاشتن سهام و دارایی خود، تعهدشان را به شبکه اثبات می‌کنند. در ، با برخی از توکن‌های برتری آشنا می‌شوید که می‌توانید آن‌ها را سهام‌گذاری کنید.

استیکینگ بدون‌خطر نیست!

فراموش نکنید که استیک‌کردن نیز با خطرهای خاصی همراه است. به‌عنوان مثال، اگر اعتبارسنج به‌ هر دلیلی از‌جمله دسترسی‌نداشتن به اینترنت نتواند کار خود را به‌خوبی انجام دهد، مجبور است بخشی از سهامش را به‌عنوان جریمه پرداخت کند. همچنین، اعتبارسنج‌ها باید برای مدت‌زمانی مشخص ارزهای خود را در شبکه قفل کنند و معمولاً در این مدت، به دارایی‌شان دسترسی ندارند.

برای اینکه به اعتبارسنج تبدیل شوید، با راه‌اندازی فول نودها و زیرساخت‌های سهام‌گذاری در مدنظرتان باید آشنا باشید. همچنین، مبلغی حداقلی باید در شبکه سهام‌گذاری کنید که میزان آن به دستورالعمل‌های بلاک چین بستگی دارد. به‌عنوان مثال‌، برای اعتبارسنجی در شبکه اتریوم باید ۳۲ اتر در شبکه قفل کنید که در‌حال‌حاضر (زمستان۱۴۰۱)، برابر با بیش از ۲میلیارد تومان است.

بااین‌حال، نگران نباشید؛ چراکه هنوز راه‌های کم‌‌دردسرتری برای سهام‌گذاری وجود دارند. یکی از روش‌های پرکاربرد شرکت در سرویس‌های آنلاین مانند همچون کوکوین (Kucoin) است که خدمات سهام‌گذاری ارائه می‌کنند.

ساخت و خریدوفروش NFT

توکن‌ غیرمثلی (Non-fungible Token) یا به‌اختصار NFT به توکنی مبتنی‌بر بلاک چین گفته می‌شود که یگانه و منحصربه‌فرد است. بی‌همتا‌بودن این توکن‌ها که می‌توانند نمایانگر یک اثر هنری یا شیء فیزیکی یا آیتم درون‌ بازی باشند، باعث ارزشمندشدن آن‌ها می‌شود.به فرایند ساخت و ایجاد توکن غیرمثلی «مینتینگ» (Minting) گفته می‌شود. مینتینگ NFT چندان هزینه‌بَر نیست؛ اما گاهی قیمت برخی از NFTها یک‌شبه ره صدساله را می‌پیمایند و به ارزش هزاران دلاری می‌رسند.

بدین‌ترتیب در سال‌های اخیر، ساخت و خریدوفروش توکن‌های غیرمثلی به یکی از روش‌های جذاب و محبوب برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. در این روش، باید ابتدا کیف پولی تهیه کنید که با پلتفرم ایجاد NFT دلخواهتان سازگار است. سپس، آن را به پلتفرم مربوطه متصل و توکن مدنظرتان را ایجاد می‌کنید. درنهایت، توکن را در یکی از بازار‌های NFT فهرست می‌کنید و منتظر می‌مانید تا خریدار مناسبی برایش پیدا شود.

توکن‌های غیرمثلی را می‌توان اجاره کرد

علاوه‌بر‌این، امکان اجاره‌دادن و کسب سود بدون نیاز به فروش NFT نیز در پلتفرم‌هایی همچون (NFTfi) و (Nexo) وجود دارد.از‌آن‌جا‌که فرایند ساخت و فروش NFT تقریباً آسان و کم‌هزینه است، میلیون‌ها توکن‌ غیرمثلی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها ارزش خاصی ندارند. تنها درصورتی می‌توانید به افزایش قیمت و فروش سودآور توکن خود امیدوار باشید که کمپین تبلیغاتی خاصی برایش در شبکه‌های اجتماعی به‌راه بیندازید یا ارزش NFT خود را به یکی از دارایی‌های فیزیکی یا اثر هنری ویژه گره بزنید.

همچنین، می‌توانید ظرفیت‌های مجموعه‌های برتر و توکن‌های NFT را زودهنگام شناسایی کنید. به‌این‌ترتیب، پیش از افزایش قیمت، آن‌ها را می‌خرید و منتظر رشد ارزش توکن‌های خود می‌مانید. باوجوداین، فراموش نکنید که تضمینی برای افزایش یا حتی ثبات قیمت دارایی‌های دیجیتال وجود ندارد. مانند سایر دارایی‌های بلاک چینی، خریدوفروش توکن‌های غیرمثلی هم همواره با خطرهای متعدد و احتمال سقوط قیمت همراه است.صنعت دیگری که از توکن‌های غیرمثلی استفاده می‌کند، «» و «بازی‌ برای کسب درآمد» است که درادامه، با آن بیشتر آشنا می‌شویم.

مشارکت در بازی‌های بلاک چینی و کسب درآمد از بازی (P۲E)

«بازی برای کسب درآمد» یکی از مفاهیم جدیدی است که نه‌تنها علاقه‌مندان به کریپتو، بلکه گیمرهای سنتی‌تر را هم به خود جذب کرده است. به‌طورخلاصه، در بازی‌های درآمدزای مبتنی‌بر بلاک چین علاوه‌بر بازی‌کردن و سرگرم‌شدن، می‌توانید به کسب درآمد از ارزهای دیجیتال نیز مشغول شوید. در این بازی‌ها، اشیاء و آیتم‌های کمیاب و ارزشمند درون‌ بازی اغلب در قالب توکن‌های غیرمثلی ارائه می‌شوند که با ایجاد و معامله و فروش آن‌ها می‌توانید سود به‌دست آورید.

روش کسب درآمد از NFTهای درون بازی

شایان ذکر است که همچون سایر حوزه‌های مبتنی‌بر ارزهای دیجیتال، در بازی‌های درآمدزا هم خطرهایی وجود دارد. به‌عنوان مثال، ممکن است NFT ایجادشده شما در بازی به‌اندازه‌ای قدرتمند نباشد که خریدار مناسبی به خود جلب کند یا حتی توسعه‌دهندگان ارائه و پشتیبانی از بازی را متوقف کنند و توکن‌های درون‌ بازی شما هم بی‌ارزش شوند.

وام‌دهی و کشت سود

کاربرانی که در پلتفرم‌های تجمیع‌کننده سود مشارکت می‌کنند، بدون نیاز به تحلیل و انتخاب بهترین پلتفرم برای درآمدزایی، کار سرمایه‌گذاری توکن‌هایشان را به پلتفرم واگذار می‌کنند. پلتفرم نیز درازای دریافت درصد مشخصی کارمزد، بهترین سود ممکن از سرمایه‌گذاری (ROI) دارایی‌های کاربران را به آنها پرداخت می‌کند.

مانند هر روش دیگری برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، فارمینگ و وام‌دهی هم با خطرهایی همچون نوسان‌های قیمت دارایی و نوسان‌های درصد سود روبه‌رو است. علاوه‌بر‌این، پیچیدگی نسبی دادوستد در این پلتفرم‌ها درکنار دانش ناکافی برخی کاربران موجب شده است تا بسیاری از پروژه‌های وام‌دهی و تأمین نقدینگی جعلی و کلاه‌برداری از آب دربیایند.

دریافت ایردراپ‌های ارزهای دیجیتال

درمجموع، می‌توانیم بگوییم کسب سود به‌واسطه ایردراپ آسان‌ترین روش کسب درآمد در این فهرست است و به حداقلِ دانش فنی احتیاج دارد. با‌این‌همه، زمان دریافت ایردراپ در کنترل کاربر نیست و به‌طور‌کلی نمی‌توان روی ایردراپ‌ها به‌عنوان منبع درآمدی ثابت و همیشگی حساب باز کرد.گفتنی است که گاهی کیف پول‌ها و صرافی‌های جدید هم برای جذب کاربر بیشتر و معرفی توکن بومی خود برنامه‌های ایردراپ طراحی می‌کنند.

خرید ارزهای دیجیتال و هودل‌کردن (HODL)

تقریباً از ابتدای تاریخ ارزهای دیجیتال به‌عنوان راه کسب درآمد شناخته شده است. «هودل» با یک غلط املایی و جابه‌جایی حروف «D» و «L» به همان واژه انگلیسی «هولد» (hold) به‌معنای «نگه‌داری» اشاره می‌کند و به نگه‌داری بلندمدت دارایی‌های دیجیتال به امید بازار صعودی بلندمدت و کسب سود از افزایش قیمت گفته می‌شود.

درواقع، هودل همان سرمایه‌گذاری بلندمدت است که اغلب برای جلوگیری از ضرر ناشی از نوسان‌های کوتاه‌مدت استفاده می‌شود و روش سودبخشی برای پس‌اندازکردن می‌تواند تلقی شود. «هودلر» (Hodler) یا نگه‌دارنده بلندمدت دارایی می‌تواند بدون دردسر تحلیل بازار در کوتاه‌مدت و ورود مداوم به موقعیت‌های خریدوفروش، سود نسبتاً زیادی به‌دست آورَد.

علاوه‌بر‌این، هودلر باید صبور باشد و تا مدت‌زمانی نسبتاً طولانی سراغ دارایی‌های خود نرود. همچنین، هودل‌کردن می‌تواند نقدینگی دارایی‌های هودلر و نقدینگی بازار را کاهش دهد که در بلندمدت ممکن است به تورم دارایی منجر شود. شما نیز اگر در افق زمانی کوتاه‌مدت به سرمایه خود احتیاج دارید، احتمالاً هودل‌کردن نمی‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد.به‌عنوان مثال، به‌جای اینکه اول سال ۱۲میلیون تومان پول نقدتان را وارد شبکه بیت کوین کنید و دچار کمبود بودجه شوید، هرماه ۱میلیون تومان بیت کوین می‌خرید تا در پایان سال ۱۲میلیون تومان بیت کوین داشته باشید.

شرکت های مختلفی در زمینه طراحی سایت فروشگاهی اصفهان فعال هستند که بسیاری از آن ها شرکت های معتبر و خوبی هستند . شرکت عصر آسیا که به عنوان یک شرکت طراحی سایت در اصفهان فعالیت می کند بیش از 10 سال است که در اصفهان کار طراحی سایت را به صورت حرفه ای انجام می دهد. اگر با سرچ کلمه طراحی سایت حرفه ای اصفهان به این وبسایت آمده اید خود گواه این مدعای ماست . از جمله نکاتی که پیش از اقدام به طراحی سایت باید انجام دهید انتخاب شرکت معتبر در زمینه طراحی سایت میباشد . کار شما پس از طراحی و تحویل سایت تمام نمیشود ، پس در انتخاب شرکت معتبر طراحی سایت دقت لازم را بفرمایید. در طراحی سایت دو عامل کیفیت و قیمت بسیار مهم هستند. طراحی سایت اصفهان ضمن انجام کار با بالاترین کیفیت، از آخرین متد  و روشها در طراحی سایت ، از قوی ترین مجریان طراحی وبسایت در اصفهان میباشد.