اجتماعیکسب و کار ایرانی

علائم جسمانی اعتیاد نوجوانان

این علامت ها به علاوه نشانه های دیگر اهمیت زیادی دارند. چون می توانند علامت گرفتاری یک نوجوان به اعتیاد باشند. پس پدر و مادرها باید خیلی مراقب باشند و به نشانه ها و علائم اعتیاد توجه کنند. همچنین خود نوجوان هم باید با مواد مخدر و اثرات آن آشنا باشد تا درگیر این مسئله نشود.

به مجموعه ای از نشانه های رفتاری، شناختی و فیزیولوژیکی گفته می شود. وابستگی به مواد مخدر در فرد حداقل سه نشانه دارد، اولین نشانه تحمل فرد است دومین نشانه رفتاری است که بعد از ترک کردن در کمپ ترک اعتیاد اجباری از خود نشان میدهد و سومین نشانه وقتیست که بیش از اندازه مصرف کند و این که فرد نتواند خودش را در اندازه ای که مصرف می کند و یا قطع می کند کنترل کند. در ادامه این اتفاق ارتباطش با دوستان و اقوام و جامعه کم می شود و بروز چنین نشانه هایی بیانگر مصرف مواد مخدر است. به کمک مرکز ترک اعتیاد در رباط کریم  به نوجوانان کمک کنیم . ولی باید به این نکته اشاره کرد با این که نوجوان خود می داند مصرف این ماده او را در ارتباط با دیگران دچار مشکل می کند ولی باز هم این عادت اشتباه را ترک نمی کند

 نوجوانی دوره مهمی هست و یکی از خصوصیات این دوره اینه که نوجوان ها دوست دارند چیزهای جدید رو تجربه کنند، کشف کنند و ممکنه کارهایی رو انجام بدهند که خطرناک هستند و به سمت افرادی بروند که اون ها رو به سمت اعتیاد بکشانند و آن ها را درگیر اعتیاد در نوجوانان بکنند. و همین طور باید توجه کنیم که در دنیای امروز متاسفانه نوجوان ها دسترسی راحتی به مواد مخدر دارند! قبل از این که به دلایل اعتیاد در نوجوانان بپردازیم،بیاییم اصطلاحات رو مقداری دقیق تر بخونیم:

مواد مخدر ترکیباتی شیمیایی هستند که در عملکرد مغز و هوشیاری افراد تغییراتی ایجاد می کنند. این تغییرات می تونند طولانی مدت و مخرب باشند و باعث اعتیاد نوجوانان و رفتارهای آسیب زننده شوند. و در نهایت باعث آسیب های اجتماعی اعتیاد در نوجوانان می شوند.

اعتیاد در واقع مانند یک بیماری است. اعتیاد یک بیماری مغزی پیش رونده و عود کننده است که ساختار مغز و عملکرد اون رو تغییر میده و باعث میشه که فرد معتاد باز هم برای به دست آوردن و مصرف مواد مخدر خودش رو به هر دری بزنه. حتی با وجود این که می دونه چه آسیبی بهش وارد میشه. البته توجه به این نکته هم ضروریه که اعتیاد در نوجوانان فقط شامل اعتیاد به مواد مخدر نمی شود. اعتیاد رفتاری نیز نوع دیگری از اعتیاده که ما در مقاله درباره نشانه ها و انواعش صحبت کردیم.

توجه داشته باشید که هر ماده مخدری علامت های خودش رو داره.  اما برخی ویژگی ها در بین افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، مشترک است ؛ این علایم در واقع آسیب های اعتیاد در نوجوانان استکه ما بهشون می پردازیم:

غیبت های مکرر از مدرسه، دیر اومدن به کلاس، افت تحصیلی ، انجام رفتارهای بزهکارانه و ضد اجتماعی در مدرسه از آسیب های اعتیاد در نوجوانان هستش.

سرماخوردگی زیاد و خون دماغ شدن، کاهش وزن و اشتها، گشادی مردمک چشم، قرمز شدن چشم ها، خشک شدن دهان، سیاه شدن دور چشم ها، عوض شدن رنگ صورت، فعالیت زیاد و بیش فعالی در مورد برخی مواد اعتیاد آور

کاهش ارتباط با اعضای خانواده و دعوا و درگیری با اون ها، درخواست پول به دفعات از پدر و مادر، زیاد بیمار شدن، پرحرفی یا گوشه گیری، عوض شدن خلق و خو، تحریک پذیری، دروغگویی زیاد، اضطراب، درگیر شدن با علائم افسردگی، تغییر دادن دوستان، رابطه با افراد دچار اعتیاد ، بی نظمی در ساعات ورود و خروج به خانه از جمله موارد آسیب های اجتماعی اعتیاد در نوجوانان می باشد

نوجوان هایی بیشتر به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند که مهارت های اجتماعی یا به طور کلی مهارت های زندگی را بلد نیستند و چون اعتماد به نفس کافی و قدرت نه گفتن ندارند یعنی در اصل از مهارت جراتمندی برخوردار نیستند پس برای این که در جمع با سایرین همرنگ بشوند به مصرف مواد مخدر رو می آورند. به طور کلی می توان نتیجه گرفت  نوجوان هایی که به مصرف مواد مخدر رو میاورند در مهارت های اجتماعی و ارتباطی نقص دارند و در گروه های همسالان خود محبوب نیستن.به طور دقیق آماری مبنی بر این که نوجوان ها چند درصد دچار مصرف مواد می شوند وجود ندارد ولی شواهد نشان داده است که پسر ها بیشتر از دختر ها دچار این موضوع می شوند و متاسفانه مصرف مواد در نوجوانی هرسال رو به افزایش است. عوامل مختلفی باعث می شود که نوجوان ها به مصرف مواد مخدر روی بیارند که یکی از آن ها عوامل زیستی ودیگری عوامل اجتماعی است.یکی از عواملی که باعث میشود نوجوان به مواد مخدر روی بیاورد رها شدن از اضطراب است. حالا این رفتارها با توجه به عواملی که خود نوجوان دارد باعث این میل مصرف در مواد مخدر میشود برای مثال:عوامل اجتماعی، ژنتیک ، یا تجربه ی سابقه ی دارویی و حتی رفتاری .مثلا وقتی نوجوان ما به دلایلی اضطراب زیادی را تحمل نمی کند، می تواند با توجه به همسال ها باشد و یا تفکراتش، حالا نوجوان ما از قبل سابقه ی این که دارو به مدت زیاد مصرف کند را دارد و در خانواده هم افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند هم هستند. تمام این مسایل زمینه ای میشود که نوجوان ما بیشتر به سمت مواد مخدر برود

زمانی که مواد مخدر وارد بدن ما میشن ماموریتشون رو شروع می کنند؛ تغییر آرایش شیمیایی مغز ما. این مواد شیمیایی می تونند به دو صورت بر مغز ما تاثیر بگذارند؛ 1. مواد مخدر می تونند از مواد شیمیایی طبیعی در مغز تقلید کنند و بدن رو هدایت کنند. مثلا اگه این مواد از سرتونین که در بدن ما وجود داره تقلید کنند، باعث عکس العمل خوشحالی در بدن ما می شوند. 2. این مواد می تونند بخشی از مغز رو تحریک کنند که تحریک اون بخش به صورت طبیعی باعث احساس خوب در ما میشه. پس اگه ما از چنین موادی استفاده کنیم، دوست داریم که بازم این کار رو انجام بدیم که در نهایت باعث اعتیاد به مواد مخدر در نوجوان می شود.

به همین دلیل مغز ما زمانی که متوجه میشه که این مواد احساس خوبی در ما ایجاد می کنند، یاد می گیره که بیشتر از این مواد بخواد. میزان مصرفی قبلی دیگه به همون اندازه احساس خوب به فرد نمیده و مصرف به مرور زمان بیشتر و بیشتر میشه. مغز در هنگام سوء مصرف مواد دچار تغییرات بلند مدت میشه و قدرت تصمیم گیری، حافظه، توانایی یادگیری و قدرت قضاوت فرد مبتلا به اعتیاد از شرایط و افراد رو مختل می کنه. همچنین مواد مخدر بدن رو نابود می کنه. از جمله آسیب های جسمانی ناشی از اعتیاد نوجوانان می توان به: آسیب به کبد، حمله قلبی، بیماری های کلیوی، مشکلات ریوی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و حتی به کما رفتن اشاره کرد.

این آسیب ها فقط شامل جسم ما نمیشه؛ بلکه ذهن و روان ما رو هم درگیر می کنه. علائمی مانند افسردگی، بی قراری، اضطراب ، تنش، تحریک پذیری عصبانیت و… طبیعیه که روابط اجتماعی، روند زندگی و دستاورد های فرد مبتلا به اعتیاد هم دچار آسیب می شوند. پس لازمه که مسئله اعتیاد در نوجوانان جدی گرفته بشه.

 که در این حالت نوجوان ما بیش از اندازه از مواد مصرف می کند. در این حالت گفته می شود نوجوان دچار مسمومیت با مواد شده است. گاهی این مسمومیت ها غیر قابل جبران هستند و حتی منجر به مرگ نیز می شوند.

همیشه گفتن ، پیشگیری بهتر از درمانه. پس ما باید حواسمون باشه که قبل از درگیر شدن فرزندانمون با اعتیاد به فکر باشیم و جلوی وابستگی اونها به هر نوع ماده مخدری رو بگیریم.

باید اطلاعات جامع و کاملی در اختیار نوجوانان قرار بگیره. گفتیم که عدم داشتن اطلاعات باعث اعتیاد در نوجوانان میشه. بسیاری از نوجوانان فکر می کنند که ماده مخدر گل یا همون ماری جوانا اعتیاد نمیاره و یا تریاک فقط خاصیت دارویی داره. در صورتی که از عوارض جبران ناپذیر این مواد مخدر اطلاعی ندارند. هم چنین به عنوان یک کار موثر، نوجوانان باید نتیجه اوضاع افراد مبتلا به اعتیاد مواد مخدر  رو ببینند تا خطرات ناشی از مصرف مواد رو بیشتر و جدی تر درک کنند.

با درست رفتار کردن با نوجوانان و آموزش مهارت هایی برای افزایش اعتماد به نفس در اون ها می توان خطر ابتلا به اعتیاد نوجوانان رو کاهش داد. نقش والدین در این دوره بسیار مهم است. والدین باید برای رفتار مناسب با نوجوان آموزش ببینند و رفتار های خودشون رو طبق اصول انتخاب کنند.

اگه به نوجوان مسئولیت هایی مناسب با شرایطش بدیم و او رو مسئولیت پذیر کنیم، می تونه بفهمه که هر کاری نتیجه ای داره. هم چنین این مسئولیت ها باعث می شوند زندگی نوجوان یکنواخت نباشه تا برای تغییر زندگی به سمت مواد مخدر بره و در نهایت باعث اعتیاد نوجوان بشه.

ارتباط درست و نزدیک بین والدین و نوجوانان ، اون ها رو از بسیاری از مشکلات دور می کنه. حمایت های خانواده و آموزش مهارت ها و رفتارهای مناسب به نوجوانان باعث میشه که اون ها در هنگام رو به رو شدن با مشکل به مواد مخدر رو نبرند.

در این مقاله سعی شد اعتیاد به مصرف مواد در نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد به مصرف مواد در نوجوانان بررسی بشه. امیدوارم تونسته باشیم مطالب رو به درستی انتقال داده باشیم و مانعی برای اعتیاد در نوجوانان شده باشیم. برای این که ما را در این راه کمک بکنید حتما نظراتتون رو در بخش نظرات بگید و برای دوستان و عزیزانتون بفرستید.

حتی از شنیدن کلمه اعتیاد هم پشت انسان می لرزد، چه برسد به این که با آن رو به رو شویم، شاید خیلی ها ترجیح می دهند که فرزندشان یک بیماری داشته باشد تا این که معتاد باشد، اعتیاد به مواد مخدر، بلایی است که واقعا خانه و خانواده را می سوزاند، آنهم نه یک آن، بلکه ذره ذره جان فرد معتاد و همه اعضای خانواده او را می گیرد.

نوجوانی که معتاد است، چه آینده ای پیش رو خواهد داشت؟ دزدی و قتل و اعدام؟ مرگ در کنار خیابان؟ پس امیدها و آرزوهای پدر و مادرش چه می شود؟ دانشگاه؟ شغل خوب؟ ازدواج؟ فرزند؟ و …قبل از پرداختن به موضوع راهکارهای برخورد با اعتیاد نوجوانان به یک مقدمه نیاز است تا اهمیت موضوع واضح تر شود. وقتی با خانواده های معتادان در رابطه با پیامدهای اعتیاد صحبت می شود آن ها مسائلی مثل فقر، طلاق، بیکاری، مشکلات روانی، مشکلات خانوادگی و … را مطرح می نمایند. اما اگر از دید کلان تر به موضوع نگاه شود شاید با مسائل مهم تری نیز مرتبط باشد به عنوان نمونه مصرف مواد یکی از مشکلات اصلی جهان کنونی است که در حال حاضر بیش از سرطان یا ایدز دل مشغولی متخصصان بهداشت جهانی را برانگیخته است.

بررسی ها نشان می دهد، تقریباً نیمی از بزرگسالانی که به علت جرائم وخیم مانند قتل، سرقت مسلحانه یا تهاجم دستگیر می شوند به هنگام دستگیری از مواد استفاده کرده اند، همچنین 40% تا 50% از کسانی که به علت جرایم وخیم در زندان به سر می برند به هنگام ارتکاب جرم تحت تأثیر مصرف الکل یا مواد مخدر بوده اند. نتایج یک نظرسنجی در نمونه ای متشکل از 10 هزار نفر در سراسر امریکا نشان داد که دو سوم از پاسخ دهندگان، علت اصلی جرم را فروش و مصرف مواد می دانند. بررسی ولفگانگ (1958) در باره افرادی که مرتکب قتل شده بودند نیز نشان داد که 55% از مجرمان و 53% از قربانیان، مشروبات الکلی یا مخدر مصرف کرده بودند

و بسیاری از محققان دیگر هم یافته های مشابهی به دست آوردند.لذا با توجه به رابطه بین مصرف مواد مخدر و وقوع خشونت، جرم و جنایت، به نظر می رسد پرداختن به موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. زیرا چنانچه بتوانیم از وقوع اعتیاد و مصرف مواد مخدر بکاهیم شاید بتوان از وقوع بسیاری از معضلات مهم جامعه از جمله جرم و جنایت نیز پیشگیری نمود. معمولاً والدین تصور می کنند که اعتیاد، فرزندانشان را تهدید نمی کند و فقط برای دیگران پیش می آید، اصطلاحا مرگ فقط واسه همسایه است. در صورتی که اعتیاد یک معضل اجتماعی است و والدین باید به محیط دوستان فرزندان خود توجه داشته باشند.

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر در نوجوانان را بدانید:

در اینجا به ذکر مسائلی که لازم است والدین به آن ها توجه داشته باشند اکتفا می شود:گاه والدین علائم مصرف مواد مخدر و اعتیاد را نمی دانند. این موضوع می تواند باعث برچسب زدن بی مورد و گمانه زنی های نابجا و حتی برخوردهای ناجور شود. برعکس امکان دارد مدتهاست فرزند ما معتاد بوده، ولی از علائم آن آگاهی نداریم. لذا بهتر است به منظور پیشگیری از عواقب احتمالی، بعضی از علائم اعتیاد به مواد مخدر را بشناسیم.

دانستنی مواد مخدر همراه علائم نوجوانان مشکوک به اعتیاد

1- اعتیاد نوجوانان و تغییرات آنها در مدرسه:

– افت تحصیلی – غیبت های مکرر – انجام کارهای بزهکارانه در مدرسه – دیرآمدگی

2- علائم جسمانی اعتیاد نوجوانان

– کاهش وزن و اشتها – بی توجهی به شکل ظاهری و زیبایی (البته گاه به منظور سرپوش گذاشتن این مورد مشاهده نمی شود) – سرما خوردگی مکرر و خون دماغ به ویژه در مصرف کوکایین – بیش فعالی مخصوصا در مصرف اکستازی و کوکایین – سیاه شدن دور چشم ها – قرمز شدن چشم، و خشک شدن دهان به ویژه از علائم مصرف حشیش است. – تغییر در رنگ چهره

3- اعتیاد نوجوانان و تغییرات رفتاری آنها

– زیاد شدن بیماری های جسمی – کاهش ارتباط با اعضای خانواده و دعوا با آنها – تغییر در خلق و خوی – پر حرفی یا تمایل به گوشه گیری – رفتارهای ضد اجتماعی از جمله دزدی و دروغ – مطالبه مکرر پول از پدر و مادر – زود رنجی و علائم افسردگی

4- علائم فیزیکی اعتیاد نوجوانان

– بسته بودن مکرر درب اتاق – شلخته شدن – سوختگی در لباس – استفاده افراطی از عطر و ادکلن

5- اعتیاد نوجوانان و تغییر روابط اجتماعی آنها

– کاهش روابط با فامیل و دوستان قدیمی – تغییر دادن دوستان – رابطه با افراد مسن تر – رابطه با افرادی که سابقه مصرف یا در حال حاضر مصرف کننده هستند – بی نظمی در ساعات ورود و خروج منزل

پان پراگ (بی تیBT) نام محصولی که بارها بسته خالی سبز رنگش را در خیابان می‌ دیدم و نمی‌ دانستم چیست، ماده‌ ای که ظاهرا مخدری جدید برای نابودی دانش‌آموزان؛ دانشجویان و قشر جوان است.نام پان پراگ (بی تی) (BT) را در غول جستجوگر جهان جستجو می‌کنماما گوگل هم این سرطان و غول بی‌شاخ و دم را به زور می‌شناسد.این مخدر خطرناک، اما بسیار ارزان که در بسته‌های سبز رنگ و به قیمت کم‌ تر از 500 تومان حتی در برخی در سوپر مارکت‌ها نیز یافت می‌شود،

محصول کشور هندوستان است که مخدر‌های مشابه آن نیز در پاکستانو افغانستان تولید می‌ شوند و دقیقا همانند مخدر ناس، یعنی از طریق بزاقِ دهان مصرف می‌شود.هرچند پیش تر برخی رسانه ها اشاره ای به این قبیل ماده مخدر داشتند؛ اما به دلیل برخی کم توجهی ها هنوز این مخدر ارزان قیمت برای عمده مردم و جوانان ناشناخته است.

اجزای تشکیل دهنده پان پراگ

مواد اولیه این محصول خطرناک، تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه های معطر، ساخارین(ماده بسیار سرطان‌ زا) و برای افزایش قدرت نشئه‌ گی و سرخوشی ترکیبات مخدر و یا توهم‌ زایی چون تریاک و حشیش و ترکیبات شیمیایی دیگری چون آرسنیک، منیزیم، سرب و حتی داروهای روان‌ گردان از قبیل اکستازی گزارش شده است.

کودکان، جامعه هدف بی تی

بزرگ‌ ترین فاجعه این مخدر ویران‌گر که در بسته بندی های بسیار شیک و با طعم انواع میوه ها وجود دارد این است که اگر تریاک و حتی کراک و هروئین و سایر مواد مخدر سنتی و صنعتی، قشر بزرگ سال، جوان و یا حتی نوجوان را مورد هجمه قرار داده اند؛ این سرطان بی صدا نوک پیکان شومش را به سمت کودکان و خردسالان دانش آموز نشانه رفته است و گویا قصد دارد تمام جامعه را شخم بزند!

اگر تریاک و شیشه و کراک و هرویین و … مواد مخدر محسوب می شوند، نتیجه آن می شود که همه آن ها را می شناسند و معتادان برای تهیه آن باید به محله های خلاف نشین بروند و ساقی را پیدا کند؛ اما برای تهیه بی تی کافیست سری به سوپر مارکت محله مان یا حداکثر دست فروشان بزنیم و تنها با 500 تومان خودمان را نابود کنیم!

عوارض و خطرات بی تی(پان پراگ)، اعتیاد روانی+اعتیاد جسمانی

کارشناسان و متخصصان بر این باورند که این مخدر بی‌صدا و کم‌تر شناخته شده، علاوه بر ایجاد وابستگی و اعتیاد روحی و روانی، به سلول های مغزی، دستگاه تنفسی و قلب و عروق آسیب های جدی فراوانی می‌رساند و موجب، افت تحصیلی، گیجی و از دست دادن تعادل روحی- رفتاری و حرکتی می‌شود.

همچنین بروز حرکات غیر طبیعی در چشم ها، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، سرطان روده بزرگ، نارسایی کلیوی، اختلالات رفتاری همراه با پرخاشگری، افزایش فشار خون، تخریب زیبایی و بروز سرطان دهان، حنجره و لثه، از مهم ترین عوارض جسمی و روانی مصرف این ماده خطرناک به شمار می‌رود.

دانستنی مواد مخدر همراه علائم نوجوانان مشکوک به اعتیاد

بی تی ناشناس نزد همه

فاجعه سنگین تر، ناشناس بودن این محصول، به عنوان مخدر نزد خانواده ها، معلمان، مدیران، دانش آموزان و حتی غالب مصرف کنندگان است! تعجب نکنید، در بسیاری موارد مشاهده شده که فرد خردسال مصرف کننده نمی داند این چه چیزی است که مصرف می کنند و فکر می کند

پاستیل، آدامس و یا امثال این هاست!نکته تاسف بار دیگر این که برابر گزارشات رسیده از سوی خبرنگاران ما، برخی کودکان دبستانی این ماده را در جلوی چشم پدر و مادر و حتی مدیر و معلم خود مصرف می کنند، بی آن که خود و یا پدر و مادر و معلم او بدانند این سرطان چیست.

خطرناک بودن این ماده زمانی بیش تر به چشم می‌خوردکه کودک بدون اطلاع از عواقب و عوارض و خطرات این ماده، با قیمتی ارزان و نسبتا راحت آن را تهیه می کند و آن را برای خوشبو کردن دهان یا لذت بردن استفاده می کند و چون در بسته بندی هایی شیک همانند آدامس، پاستیل و … است؛

والدین با تصور این که بسته‌ای که فرزندشان مصرف می کند پاستیل هست و نه مواد مخدر نگرانی یا ممانعتی به خرج نمی دهند! این ماده که در حال آلوده کردن و نابود کردن جوانان، دانشجویان و به ویژه دانش آموزان است؛ بیش از دو سال است که در کشور وارد شده و روند استفاده از آن در حال گسترش است.

اسامی دیگر پان یا بی تی

گزارش های ما از استان های کشور حاکی از آن است که این ماده مخدر با اسم های دیگری چون پان پراگ، پان اسنفناح، ملبان زبل، راجا، تایتانیک، نسوار، پان عربی، چاآیا و … و در بسته بندی های زیبا، شکیل و جذاب با عکس‌هنرپیشه‌های هندی و پاکستانی به صورت آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا پرتقال، لیمو و …

تحت عنوان هایی چون خوشبو کننده دهان وارد کشور می‌شود که قیمت ارزان و بسته بندی متنوع آن موجب گسترش مصرف این مخدر ناشناخته در بین دانش آموزان خردسال و نوجوان شده است.البته در مواردی به صورت غیر رسمی مسئولین آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته بودند که ضمن برخورد با عوامل این موضوع از شیوع آن در مدارس جلوگیری کرده

و خانواده ها، دانش آموزان، معلمان و مسئولین مدارس را نسبت به این ماده مخدر آگاه خواهند کرد تا با هشیار کردن دانش آموزان با این ضربه اجتماعی و فرهنگی مبارزه شود.باشگاه خبرنگاران از تمامی دانش آموزان عزیز و باهوش ایرانی خواهش می کند، هوشیار تر بوده و فریب ظاهر این ماده را نخورند و سایر دوستان و یا خواهر و برادر کوچک تر خود را از عواقب این مخدر آگاه سازند.

به گفته یک کارشناس متخصص دارو، مصرف این مخدر برای بار اول ضمن ایجاد وابستگی روانی باعث می شود تا فرد مصرف کننده برای بار های بعدی خود دو عدد، بعد چهار تا، بعد 6 تا و گاها تا 10 عدد همزمان برای یک وعده مصرف کند تا جایی که پس از مدتی مثلا در راهنمایی یا دبیرستان این ماده دیگر جوابگوی نیاز روحی و جسمی او نمی شود و بعد می شود شیشه، کراک و … و بعد هم مرگ!

علیرضا.م نوجوانی 12 ساله در حالی که مشغول خرید یک بسته BT است با اظهار بی اطلاعی از این که بی تی یک ماده مخدر به شمار می آید می گوید: اگر این بسته ها مشکلی داشتند و برای دانش آموزان عوارض بدی داشت، آزادانه به فروش نمی رسید.دکتر “مسلمی فرد” نایب رییس انجمن پزشکان عمومی ایران نیز در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: ماده اولیه و پایه این مخدرها آمفتامین است و ترکیبات این ماده مخدر، آهک، تنباکو، کمی مواد مخدر و ساخارین است.

وی در ادامه یادآور شد: استعمال این مواد حالت گیجی، سبکی سر، بد رنگ شدن دندان ها، ضعف و رخوت را برای فرد ایجاد می کند و این مواد از طریق بزاق دهان جذب می شود و باعث بروز سرطان لثه، حنجره و دهان می شوند.دکتر “نقش واریان” هم پیش تر گفته بود: با توجه به نحوه تهیه این ماده که در کارگاه های غیربهداشتی به صورت دست ساز تهیه و توزیع می شود، می تواند باعث افزایش مخاط دهان و شیوع بیماری های عفونی چون سل و هپاتیت در جامعه شود.