اجتماعیکسب و کار ایرانی

بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی

مزایای مهاجرت به آلمان و بورسیه تحصیلی آلمان برای تأمین هزینه های زندگی و تحصیل موجب شده است تا بسیاری از متقاضیان گزینه تحصیل در آلمان را انتخاب کنند. بر این اساس کارشناسان ارشد موسسه مهاجرتی ملک پور در این مقاله به بررسی شرایط بورسیه تحصیلی آلمان، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان، بورسیه تحصیل رایگان آلمان، بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان افغان، اسکالرشیپ آلمان، بورسیه استانی آلمان و گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان پرداخته اند.

بورسیه تحصیلی آلمان و شرایط عمومی

کشور آلمان با ارائه بورسیه ها و اسکالرشیپ به یکی از بهترین گزینه های مهاجرت تحصیلی در جهان برای متقاضیان تبدیل شده است.

 • متقاضیان برای و تحصیل در مقاطع مختلف می توانند از بورسیه تحصیلی آلمان کارشناسی ارشد و بورسیه تحصیلی رایگان آلمان بهره مند شوند.
 • متقاضیان مستعد و واجد شرایط می توانند با دارا بودن شرایط بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور را تأمین کنند.
 • کشور آلمان دارای 16 استان می باشد که هر استان وظیفه اعطای بورسیه استانی آلمان را به عهده دارد.

دولت آلمان از سال ۲۰۱۴ برای تحصیل متقاضیان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هیچ هزینه ای به جز مبلغ جزیی خدمات اداری و ثبت نام را از متقاضیان دریافت نمی کند. در واقع می توان گفت که به دلیل رایگان بودن هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان بورسیه تحصیل رایگان آلمان برای تامین هزینه های زندگی در این کشور می باشد. متقاضیان با برخورداری از بورسیه آلمان و دارا بودن شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان می توانند هزینه های محل اقامت، خورد و خوراک و دیگر هزینه های زندگی دانشجویی خود در آلمان را تأمین کنند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

متقاضیان برای اخذ بورسیه تحصیلی رایگان آلمان باید واجد شرایط باشند. یکی از مهم ترین شرایط بورسیه آلمان دارا بودن معدل بالا در مقطع تحصیلی قبل و یا ترم تحصیلی قبل می باشد. متقاضی برای گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان علاوه بر دارا بودن مقاله های علمی تحقیقی منتشر شده در ژورنال های علمی جهان و دارا بودن مدرک مهارت زبان آلمانی و انگلیسی باید دارای توصیه نامه از اساتید مقطع و یا ترم قبل باشد.

بورسیه بنیاد DAAD

کمک هزینه ها و اسکالرشیپ آلمان از طرف سازمان های مدنی و بنیادهای حامی مالی دانشجویان تأمین می شود. یکی از بزرگترین این سازمان ها بنیاد بین المللی DAAD است. این بنیاد بورسیه آلمان و کمک هزینه های مالی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

 • بنیاد بزرگترین بنیاد حامی مالی و تأمین بودجه در جهان است که در حدود 145000 دانشگاه را زیر پوشش خود دارد.
 • بنیاد بین المللی DAAD بورسیه تحصیلی رایگان آلمان را به دانشجویان کشورهای جنوب آسیا، خاورمیانه، آفریقا، آمریکای شمالی. آمریکای مرکزی، آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی اعطا می کند.
 • بنیاد بین المللی DAAD ماهانه در حدود ۵۰۰ یورو به فارغ التحصیلان و ۱۰۰۰ یورو به دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی اعطا می کند.
 • هزینه های بیمه درمانی، هزینه های خوابگاه، هزینه های زندگی همراهان و هزینه های رفت و آمد به آلمان تحت پوشش این بورسیه قرار دارد.
 • شرایط اخذ بورسیه آلمان از طرف این بنیاد دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی، دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی یا آلمانی، دارا بودن انگیزه نامه تحصیلی و فعالیت های اجتماعی می باشد.
 • دانشگاه های پاسائو، پوتسدام، اسنابروک، دیزسبورگ-اسن و دانشگاه Leuphana Luneburg و دانشگاه Hochschule osnabruck از جمله دانشگاه های اعطا کننده این بورسیه و اسکالرشیپ آلمان می باشند.

چگونه بورسیه تحصیلی آلمان بگیریم؟

متقاضیان برای گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان می توانند در ماه اپریل و ماه نوامبر برای اخذ بورسیه های تحصیلی آلمان اقدام کنند. هر ایالت آلمان باید بورسیه استانی آلمان برای دانشگاه ها را خود تامین کند و بودجه مورد نیاز را برای اعطای بورسیه فراهم کند.

 • به طور کلی از شرایط اخذ بورسیه آلمان محدودیت سنی نمی باشد.
 • البته برخی از بورسیه ها بر عدم وجود وقفه و گپ تحصیلی تأکید فراوان دارند. متقاضیان با تحصیل در همه مقاطع دانشگاهی می توانند بورسیه تحصیلی آلمان کارشناسی ارشد و دکترا و حتی کارشناسی را دریافت کنند.
 • به طور معمول شرایط اخذ بورسیه آلمان در مقاطع مختلف بالا بودن سطح علمی و وضعیت تحصیلی و همچنین دارا بودن فعالیت های تحقیقی و پژوهشی می باشد.

شرایط بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان 2020-2021 باید واجد شرایط باشند. از جمله شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان کارشناسی ارشد می توان به دارا بودن مدرک کارشناسی از دانشگاه های معتبر که مورد تأیید و باشد و دارا بودن رزومه علمی تحقیقی قوی اشاره کرد.

بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان افغانی

متقاضیان افغانی که قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند، باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبان آلمانی و انگلیسی باشند. به منظور تحصیل در دانشگاه های آلمان متقاضیان افغانی باید دارای نتیجه آزمون testAS و یا testDaf باشند. متقاضیان افغانی می توانند با دارا بودن شرایط درسی در سطح عالی و دارا بودن رزومه علمی تحصیلی قوی بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان افغانی را دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

دانشگاه های پزشکی آلمان بورسیه های فراوانی را برای تحصیل رایگان و بدون پرداخت هزینه متقاضیان در دوره پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دیگر رشته های علوم پزشکی ارائه داده اند. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در دوره پزشکی دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان، دارا بودن نمره های عالی در دروس پایه زیست شناسی و شیمی و فیزیک دبیرستان، دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی یا آلمانی و اخذ نمره لازم در آزمون TestAS می باشد.

بورسیه Bayer 2019

این بورسیه آلمان که مختص دانشجویان مشغول تحصیل در مقاطع تحصیلی پزشکی لیسانس، فوق لیسانس و PhD می باشد، بیشتر هزینه های تحصیل دانشجویان را پوشش می دهد. دانشگاه های آلمان برای اعطای این بورسیه محدودیتی از نظر ملیت و نژاد ندارد. دانشجویان مشغول تحصیل در رشته های پزشکی، علوم طبیعی، علوم کشاورزی، بیولوژی و شیمی می توانند از این بورسیه برخوردار شوند.

بورسیه آلمانResearch Sir Ratanji Dalal

این بورسیه که مختص دانشجویان مقطع PhD است، بخش زیادی از هزینه های تحصیل در دانشگاه های آلمان را پوشش می دهد. این بورسیه که دارای محدودیت از نظر نژاد و ملیت نمی باشد، برای جراحی های مناطق حاره ای و گرمسیری و یا پزشکی مناطق حاره ای اعطا می شود.

بورسیه Banting International Postdoctoral 2021

این بورسیه که مختص دانشجویان مقطع پست دکترا رشته های مهندسی، بهداشت، علوم پزشکی و علوم انسانی می باشد، هیچ گونه محدودیتی از نظر نژاد و ملیت ندارد. دانشجویان با برخورداری از این بورسیه آلمان می توانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان را تأمین کنند.

بورسیه آلمان DKFZ 2019

این بورسیه مختص دانشجویان پست دکترا در رشته های بیولوژی سلولی و بیولوژی تومور، زیست شناسی سلول های بنیادی و اولیه، ژنوم های ساختاری و کاربردی، علم بررسی الگوهای بیماری سیستم های بیولوژی، عوامل ابتلا به سرطان، اپیژنیک سرطان، رادیولوژی و تصویربرداری ایمونولوژی تومور و سرطان، فیزیک پزشکی، بیماری ها و سرطان، ویروس شناسی تومور و تحقیقات ترجمه سرطان می باشد. دانشگاه های آلمان برای اعطای این بورسیه تحصیلی آلمان 2020 هیچ محدودیتی از نظر رنگ و نژاد و ملیت ندارند.

بورسیه Humboldt University of Berlin2019

این بورسیه برای دانشجویانی است که شرایط بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا را دارا می باشند. این بورسیه که فارغ از ملیت و رنگ و نژاد به همه دانشجویان اعطا می شود، تا حدود زیادی هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان را تأمین می کند.

بورسیه RUB Deutschlandstipendium 2020

این بورسیه تحصیلی که مختص دانشجویان مقطع کارشناسی می باشد، محدودیتی در اعطای آن از لحاظ رنگ و نژاد و ملیت ندارد. دانشجویان با برخورداری از این بورسیه می توانند تا حدود زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان را تأمین کنند.

بورسیه ماری کوری

این بورسیه تحصیلی رایگان آلمان همه هزینه های تحصیل دانشجویان بین المللی مشغول را پوشش می دهد. این بورسیه که مختص همه دانشجویان مستعد و واجد شرایط از هر ملیت و نژاد می باشد، از طرف دانشگاه Konstanz به دانشجویان واجد شرایط اعطا می شود.

بورسیه آلمان دانشگاه فردریک الکساندر

این بورسیه آلمان که مختص دانشجویان دوره دکترا در رشته بیولوژی سرطان می باشد، به منظور تحقیق و پژوهش در زمینه بیولوژی سرطان به دانشجویان مستعد و واجد شرایط اعطا می شود. دانشجویان با برخورداری از این بورسیه تحصیلی رایگان آلمان می توانند بخش زیادی از هزینه تحصیل و زندگی در آلمان را تأمین کنند.

بورسیه آلمان ERASMUS

بورسیه اراسموس که با کمک کمیسیون اروپایی برای تحصیل در کشورهای اتحادیه اروپا به دانشجویان اعطا می شود، در حدود 23.000 یورو برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا از این بورسیه در حدود ۴۸.۰۰۰ یورو را می توانند، دریافت کنند.

بورسیه آلمان DEUTHSCHLANDSTIPENDIUM

این بورسیه و اسکالرشیپ آلمان مختص همه دانشجویان بین المللی و مستعد مشغول تحصیل در دانشگاه های آلمان می باشد. این بورسیه تحصیلی رایگان آلمان بدون در نظر گرفتن ملیت و نژاد و درآمد شخصی و وضعیت زندگی والدین به دانشجویان اعطا می شود. میزان این بورسیه به دانشجویان مستعد و ممتاز در دانشگاه های آلمان، در حدود ۳۰۰ یورو ماهانه و برای دو ترم تحصیلی می باشد.