اجتماعیکسب و کار ایرانی

از کجا بک‌ لینک بگیرم؟

اهمیت بک لینک به صفحات داخلی در چیست؟

دلایل زیادی برای بک لینک عمقی در آموزش سئو کتگوری وجود دارند که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

اعتبار صفحه سایت:

اگرصفحه اصلی شما با بک لینک‌های مناسب بالا رفته و موجب بهبود وضعیت شما در نتایج موتورهای جستجو خواهد شد. با این وجود بالا رفتن اعتبار صفحه اصلی به تنهایی اعتبار دامنه شما را افزایش آنچنانی نخواهد داد و نیاز است تا صفحات داخلی سایت نیز اعتبار بالایی داشته باشند. با بک لینک مناسب به صفحات داخلی و افزایش اعتبار آنها اعتبار دامنه شما رشد چشمگیری خواهد داشت.

تنوع بک لینک‌ها:

اگر شما فرضا 100 بک لینک از سایتهای مختلف به صفحه اصلی خود داشته باشید ممکن است موتورهای جستجو به شما مشکوک شده و بک لینک‌های شما را غیرطبیعی تشخیص دهند. این امر موجب اسپم شناخته شدن سایت خواهد شد، بخصوص اگر بک لینک ها در زمان کوتاهی ساخته شده باشند. به همین دلیل بهتر است که لینک‌های ورودی به سایت شما بین صفحات مختلف سایت تقسیم شوند تا تنوع مورد نیاز گوگل و سایر موتورهای جستجو را دارا باشد.

ارتباط موضوعی دقیق:

فرض کنید که یک بازدیدکننده از بک لینک شما با عنوان “مقایسه آیفون ۷ و گالکسی ۷” به سایت شما وارد شود و لینک به صفحه‌ای منتهی شود که در آن با اطلاعاتی از تعداد زیادی گوشی‌های موبایل مواجه شود. این کاربر به احتمال زیاد سریعا از سایت شما خارج شده و صفحات سایتتان را افزایش و اعتبار سایت شما را کاهش خواهد داد. ولی با هدایت بک لینک به صفحات داخلی و خاص میتوانید بیش از پیش توجه بازدیدکنندگان را جلب کنید. همچنین میتوانید بک لینک هر صفحه را در محیطی مرتبط با موضوع آن قرار دهید.

افزایش ترافیک ورودی به سایت:

زمانیکه تمام بک لینک‌های خود را به صفحه اصلی وارد کنید حداکثر در دو یا سه کلمه پیشرفت خواهید داشت ولی با استفاده از صفحات داخلی میتوانید تا حد زیادی گستردگی کلمات کلیدی خود را افزایش دهید. برای هر کلمه کلیدی شما صفحه مجزایی در نتایج جستجو خواهید داشت و به این ترتیب ترافیک ورودی به سایت شما از موتورهای جستجو و به ویژه گوگل افزایش یافته، و بانس ریت (bounce rate) صفحات سایتتان به شدت کاهش می یابد.

چگونه بک لینک رایگان بگیریم؟

در ادامه چند روش معمول و مناسب برای کسب بک لینک رایگان به صفحات داخلی سایت معرفی میکنیم:

ثبت نظر در وبلاگ‌ها

هنگامیکه مطالب وبلاگ سایتهای مرتبط با کار خود را میخوانید و نظری برای آنها میگذارید، با قرار دان آدرس یکی از صفحات داخلی سایت خود که مرتبط با آن موضوع است میتوانید یک بک لینک مناسب و رایگان بدست آورید.

گفتگو در فروم ها (انجمن)

همانند بخش وبلاگ شما میتوانید با ساخت اکانت در فرومها و قرار دادن آدرس صفحات در امضا یا در گفتگوهای مرتبط با کار خود برای صفحات داخلی بک لینک بسازید.

نوشتن پست مهمان

بسیاری از سایتها و وبلاگ ها به کاربران خود اجازه میدهند که مطالبشان را از طریق سایت آنها منتشر کنند، شما با تهیه مطلبی مناسب و قرار دادن آدرس یکی از صفحات داخلی و مرتبط از سایت خود در آن میتوانید یک بک لینک عالی برای خود دست و پا کنید.

اشتراک مطالب در گوگل پلاس

درست است که شبکه اجتماعی گوگل پلاس در ایران پر مخاطب نیست ولی شما میتوانید روی اکانت گوگل پلاس خود یک وبلاگ بدون محدودیت تعداد کاراکتر داشته باشید. ارائه مطالب از طریق آن و بک لینک به صفحات داخلی سایت اعتبار شما را افزایش خواهد داد. همچنین گوگل مطالب ارائه شده از طریق گوگل پلاس را در اولویت قرار داده و جایگاه بهتری در نتایج جستجو به آنها خواهد داد.

وبلاگ

اگر شما یک وبلاگ برروی سایت خود دارید، لینک دادن به صفحات و مطالب دیگر وبلاگ از داخل هر نوشته در دست خودتان بوده و هزینه ای دربر نخواهد داشت و بر سئو هر صفحه تاثیر مثبت خواهد داشت. در واقع به این کار گفته شده که موجب می شود ربات موتورهای جستجو در هنگام ایندکس سایت شما ارتباط میان صفحات را بهتر تشخیص دهند.

ثبت صفحات داخلی در وب دایرکتوری‌های مخصوص

لینک صفحات داخلی سایت خود را در وب دایرکتوری‌های مخصوص معرفی و ثبت کنید.

انتشار مطالب سایت در شبکه‌های اجتماعی

در صفحات خود در اینستاگرام، تلگرام و لینکدین مطالبی حاوی بک لینک منتشر کنید. حتی اگر بک لینک‌ها نوفالو باشند شما از این شبکه‌های اجتماعی برای سایت خود بازدیدکننده جذب خواهید کرد.

امضای ایمیل

بک لینک خود را در امضای ایمیل خود قرار دهید، این کار بخصوص برای ایمیلهای کاری و مرتبط با سایت شما بسیار مفید خواهد بود. شما هم میتوانید راههای مختلفی را با خلاقیت خود برای کسب بک لینک رایگان پیدا کنید ولی دقت داشته باشید که مطالب خود را در صفحاتی با موضوعات مرتبط معرفی کنید و از قراردادن آدرس خود در هر صفحه نامرتبطی خودداری کنید

چگونه بک لینک بسازیم ؟

در این مطلب به ارائه چندین ویدیو ساخت بک لینک رایگان در چند مورد از بهترین سایت های مناسب ایجاد بک لینک میپردازیم تا به این شکل شما بتوانید به راحتی خودتان عملیات را انجام دهید و تاثیرات آن را ببینید. برای آموزش بک لینک سازی شما میتوانید ویدیو ها را به صورت آنلاین دیده یا دانلود کنید و قدم به قدم با آنها پیش بروید تا لینک های با آتوریتی بالا بسازید.

سایت های مختلفی برای وجود دارد اما ما در این مقاله بدون اتلاف وقت به سراغ ویدیو های آموزش ساخت بک لینک برای سایت میرویم. توصیه میکنم جدای از بحث لینک سازی تعدادی از تصاویر خوب و اینفوگرافیک های خودتان را در این سایت ها اشتراک گذاری کنید.

همچنین از نوشتن چند خط محتوای خوب در کنار کار ساخت بک لینک غافل نشوید.

قبل از هرچیز، اصلا ساخت بک لینک دستی کار منطقی است؟

یک شبکه اجتماعی عکس و ویدیو محور است. یعنی شما میتوانید در اکانت پینترستی خودتان، محتوای تصویری دلخواه را به اشتراک بگذارید، همچنین اقدام به لینک سازی برای سایت خود بکنید. در ویدیو زیر ایجاد بک لینک در سایت را به شما آموزش دادیم.

آموزش ساخت بک لینک رایگان در سایت

تامبلر یک شبکه اجتماعی است که بی سر و صدا در حال رشد است. این شبکه اجتماعی، در حالی که شما سرگرم فیس بوک و توییتر بوده اید، رشد فوق العاده ای را تجربه کرده است. تامبلر تا کنون بیش از 50 میلیون کاربر داشته است که آنها بیش از 104 میلیارد پست ایجاد کرده اند. در حال حاضر این سایت 112 است.

چه مواردی قبل از گرفتن بک لینک باید بررسی شوند؟

گرچه ساخت بک لینک به رشد رتبه و افزایش ترافیک سایت شما کمک شایانی می‌کند اما همه آن چیزی نیست که برای برتر بودن به آن نیاز دارید. قبل از اینکه برای ساخت بک لینک از طریق روش‌های گفته شده اقدام کنید، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که وب‌سایت شما از نظر سئو داخلی و وضعیت خوبی دارد. برخی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از ساخت بک لینک باید در نظر داشته باشید، عبارتند از:

1. چک کردن وضعیت بک لینک های فعلی

در حال حاضر چند بک لینک دارید؟ کدام وب‌سایت‌ها به شما لینک داده‌اند؟ آیا این سایت‌ها معتبر و مرتبط با صنعت شما هستند؟ لینک داده شده از نوع فالو هست یا نوفالو؟ اعتبار دامنه و صفحه‌ای که به شما لینک داده چطور است؟ برای بررسی وضعیت بک لینک‌های فعلی، می‌توانید از یکی از ابزارهای تحلیلی یک لینک یا گوگل سرچ کنسول استفاده کنید.

2. بررسی وضعیت پیوندهای خروجی وب سایت

اگر از وب‌سایت خودتان به سایت دیگری لینک داده‌اید، مطمئن شوید که لینک‌ها هنوز کار می‌کنند. اگر بازدیدکننده سایت شما، روی لینک کلیک کرده و به یک لینک از کار افتاده یا وب‌سایت غیر مرتبطی هدایت شود، به اعتبار وب‌سایت شما آسیب جدی وارد خواهد شد. با استفاده از ابزارهای SEO مانند Screaming Frog SEO Spider و Siteliner می‌توانید لینک‌های شکسته را بدون نیاز به کلیک روی تک‌تک آن‌ها، پیدا کنید.

3. حذف لینک های شکسته سایت (خطای 404)

یکی دیگر از کارهایی که قبل از ساخت بک لینک باید انجام دهید، رفع خطای 404 در سایت است. صفحاتی که خطای 404 می‌دهند را می‌توانید با استفاده از ری دایرکت 301 به یک آدرس جدید هدایت کنید. برای شناسایی لینک‌های شکسته می‌توانید از ابزارهای تجزیه و تحلیل بک لینک استفاده کنید.

4. جلوگیری از ایجاد زنجیره ری دایرکت ها

ری دایرکت 301 یا 302 یکی از روش‌های بهبود تجربه کاربری است؛ البته اگر موجب ایجاد یک حلقه یا زنجیره در سایت شما نشود! زنجیره ری دایرکت‌ها زمانی ایجاد می‌شود که کاربر بعد از هدایت به یک صفحه، چندین بار به چند صفحه دیگر هدایت می‌شود. در صورتی که برای یک صفحه با زنجیره ری دایرکت‌ها بک لینک بگیرید، هیچ ارزشی برای شما نخواهد داشت.

5. بهبود سرعت بارگذاری صفحات سایت

این روزها افراد حوصله و زمان اضافی برای منتظر ماندن جهت باز شدن یک صفحه سایت را ندارند! اگر سرعت بارگذاری یا لود صفحات سایت شما پایین باشد، قطعاً کاربر بی‌درنگ سایت شما را ترک می‌کند؛ به خصوص کاربران موبایل. قبل از ایجاد بک لینک مطمئن شوید که محتوای سایت شما در دستگاه‌های مختلف به درستی و با سرعت مناسب به کاربر نمایش داده می‌شود.

6. حذف محتواهای تکراری

صفحات با محتوای تکراری را از سایت خود حذف کنید. خزنده‌های گوگل در مواجه با چنین صفحاتی نمی‌دانند که کدام صفحه اصلی است و کدام یک از صفحات باید رتبه بگیرید.

7. رفع مشکلات تگ کنونیکال

استفاده از تگ کنونیکال گرچه بین سئوکاران بسیار رایج است اما در اغلب موارد به اشتباه از آن استفاده می‌شود. از تگ کنونیکال برای صفحه‌ای استفاده می‌شود که در بین چندین صفحه، به عنوان صفحه اصلی شناخته می‌شود. به عنوان مثال سه آدرس زیر را در نظر بگیرید:

 • acmewidgets.com
 • acmewidgets.com/home.html
 • com/

گرچه در نگاه اول هر سه آدرس به یک صفحه اشاره می‌کنند اما در واقع فقط یکی از آن‌‌ها آدرس اصلی است که باید در اختیار کاربر قرار بگیرید.

بهترین سایت های خارجی برای ساخت بک لینک رایگان

بعد از تمام چیزهایی که تاکنون یاد گرفتید، نوبت به ساخت بک لینک رایگان در بهترین سایت‌های خارجی می‌رسد. برای ساخت بک لینک رایگان و فالو، می‌توانید از هریک از سایت‌های معرفی شده مرتبط با موضوع کسب‌وکار خودتان استفاده کنید:

 • سایتهای بک لینک پروفایلی و فالو: Zintro ،GoodFirms ،Self Growth ،G2 ،Index
 • سایتهای محتوای لیستینگ برای ساخت بک لینک فالو: AllTop ،me ،Refind ،PRLog ،Flip Board
 • سایتهای گالری عکس برای ساخت بک لینک فالو: Pexels ،Unsplash ،500px ،Behance
 • سایت معرفی محصول با بک لینک فالو: Product hunt
 • سایتهای نظردهی با یک لینک فالو: Clutch ،IT Central Station ،Crowd Reviews ،Trustpilot
 • سایتهای عمومی برای ایجاد بک لینک: Google my business ،Yelp ،ThumbTack ،Map Quest
 • سایتهای مارکت پلیس برای ایجاد بک لینک فالو: Creative Market ،VECTEEZY
 • شبکههای اجتماعی با بک لینک فالو: Coub ،Minds ،Myspace، Houzz ،AP Sense، Meetup، Plurk
 • سایتهای انتشار ویدئو برای بک لینک فالو: Kickstarter ،IndeGoGo ،WeMakeIt

ساخت بک لینک؛ درست یا غلط؟

یکی از روش‌های ساده‌ برای ساخت بک لینک، خرید طرح‌های مختلف لینک‌سازی در سایت‌های مختلف است؛ به عنوان مثال خرید بک لینک ساید بار. گرچه در نگاه اول این‌طور به نظر می‌رسد که با خرید بک لینک ساید بار، کاربر در تمام صفحات سایت لینک سایت شما را مشاهده کرده و نرخ کلیک و در نهایت ترافیک ورودی سایت شما افزایش خواهد یافت؛ اما در واقع این‌طور نیست!

اهمیت ارتباط موضوعی صفحه‌ای که از آن بک لینک می‌گیرید را با سایت خودتان به هیچ عنوان فراموش نکرده و دست کم نگیرید. با توجه به این‌که سایدبار در تمام صفحات سایت نمایش داده می‌شود، احتمالاً در بسیاری از صفحات سایت ارتباط موضوعی با کسب‌وکار شما نداشته باشد. گوگل هم در سال اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته و ارزش لینک‌های سایدبار را بسیار کم کرده است؛ بنابراین خرید بک لینک توصیه نمی‌شود!

در این مطلب در ابتدا به سؤال “بک لینک چیست؟” پاسخ دادیم و از اهمیت آن در بهبود سئوی سایت صحبت کردیم. بعد از آن عوامل تأثیرگذار در کیفیت بک لینک را معرفی کردیم تا با در نظر داشتن آن‌ها، لینک‌های خارجی با کیفیتی بسازید. به طور کلی بک لینک‌هایی که در دل یک متن مرتبط با متن لینک ایجاد می‌شوند، تأثیرگذاری بیشتری نسبت به لینک‌های پروفایلی دارند. تجربه شما از ساخت بک لینک چیست؟ شما چه وب‌سایت‌های دیگری را در لیست معرفی شده ما قرار می‌دهید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

تیترهای مطلب پنهان کردن تیترها