اجتماعیکسب و کار ایرانی

چرا ماکروفر جرقه میزنه؟

گاهی پیش می آید که شما می خواهید ظرف غذای خود را داخل مایکروفر قرار دهید تا داغ شود، سپس متوجه می شوید که در داخل دستگاه جرقه ایجاد می شود. این مسئله بسیار مهم است و فوراً باید علت به وجود آمدن جرقه های داخل مایکروفر را پیدا کنید. جرقه زدن مایکروفر یک مشکل رایج است که به معنای خراب بودن مایکروفر نیست. زمانی که مایکروفر جرقه می زند بیشتر افراد مضطرب می شوند و می ترسند اما در حقیقت این یک موقعیت ترسناک نیست. اولین کاری که باید سریع انجام دهید این است که دستگاه را خاموش کنید و آن را از برق بکشید، سپس می توانید اقدامات لازم را انجام دهید. در این مطلب علت جرقه زدن مایکروفر به آموزش های برطرف کردن آن را بررسی می‌کنیم.

تعمیر معمولاً جرقه زدن مایکروفر دلایل ساده ای دارد که با اقدامات ساده می توان مشکل را رفع کرد. گاهی اوقات مسائل ساده ای همچون وجود یک ظرف فلزی داخل مایکروفر می تواند منجر به جرقه زدن آن شود و گاهی مشکل از قطعات داخلی مایکروفر مانند مگنترون یا دیود ولتاژ بالا است که در این مواقع بهتر است که را به تعمیرکاران متخصص الو ماکرو که می توانند آن ها را تعمیر یا تعویض کنند بسپارید. در ادامه رایج ترین دلایلی که موجب ایجاد جرقه در داخل مایکروفر می شوند به همراه راه حل و روش تعمیر آن ها توضیح داده شده است.

دلایل جرقه زدن مایکروفر

وجود ظرف یا ذرات فلزی در داخل مایکروفر

وجود هر نوع فلزی می تواند باعث ایجاد جرقه در داخل مایکروویو شود. تفاوتی ندارد که این تکه فلز یک ظرف بزرگ حاوی مواد غذایی باشد یا یک تکه کوچک فویل که در داخل مایکروفر جا مانده است. علت این مسئله آن است که ظروفی که در داخل مایکروفر قرار می گیرند باید بتوانند امواج را از خود عبور دهند در حالی که انواع فلزات این امواج را منعکس می کنند و آن را از خود عبور نمی دهند.

برای مثال ممکن است که داخل اتاقک مایکروفر را با سیم ظرفشویی تمیز کرده باشید و ذراتی از سیم در گوشه و کنار مایکروفر جا مانده باشد. همین ذرات بسیار کوچک می توانند موجب ایجاد جرقه شوند. یا ممکن است که به دور ماده غذایی که داخل مایکروفر قرار داده اید فویل کشیده باشید که در این صورت حتی احتمال آتش گرفتن فویل در داخل مایکروفر وجود دارد.

گاهی اوقات مواد غذایی را در داخل یک ظرف فلزی یا ظرفی که مخصوص قرار دادن در داخل مایکروویو نیست می ریزید و همین عامل باعث جرقه زدن مایکروفر می شود. بهتر است که غذا را در داخل ظروف شیشه ای که مخصوص استفاده در داخل مایکروفر هستند قرار دهید تا از ایجاد جرقه و هر گونه مشکل دیگری جلوگیری کنید. قرار دادن ظروف فلزکاری شده، ظروف آلومینیومی رستورانی و انواع قوطی های کنسرو در داخل مایکروفر هم می تواند باعث تولید جرقه و حتی ایجاد آتش سوزی شود.

راه حل : اگر از ظرف مخصوص مایکروفر استفاده کرده اید و تمامی اصول گفته شده را رعایت کرده اید اما هنوز هم مایکروفر جرقه می زند باید ابتدا مایکروفر را خاموش کنید و اتاقک آن را به صورت کامل با یک پارچه تمیز پاک کنید تا اگر ذرات سیم ظرفشویی یا فویل در داخل آن وجود دارند خارج شوند. سپس مایکروویو را روشن کنید و دوباره آن را امتحان کنید. اگر مشکل همچنان ادامه دارد احتمالاً عامل دیگری موجب تولید جرقه شده است و لازم است که به عیب یابی ادامه دهید.

خرابی کاور هدایت کننده امواج مایکروفر

خراب شدن یا کثیفی کاور هدایت کننده امواج مایکروفر هم می تواند موجب ایجاد جرقه شود.  در داخل مایکروفر شما در وسط یکی از دیواره ها یک قطعه پوشش مستطیلی شکل کوچک قرار دارد که به آن کاور هدایت کننده می گویند. این کاور در بالای مگنترون قرار دارد و وظیفه دارد که امواج گرم کننده غذا را به نواحی مرکزی که ماده غذایی در آن جا قرار داده شده است هدایت کند.

نقش دیگر این پوشش این است که از رسیدن ذرات مواد غذایی به مگنترون جلوگیری می کند. این که هنگام پختن غذا مقداری از ذرات مواد غذایی به دیواره های مایکروفر پاشیده شوند مسئله ای طبیعی است. این ذراتی که کاور هدایت کننده را پوشانده اند در اثر گرمای ساطع شده از مگنترون می سوزند و این مسئله موجب ایجاد جرقه در داخل مایکروفر می شود. یک کاور هدایت کننده کثیف یا آسیب دیده که اتصالی می کند می تواند به طور مکرر جرقه ایجاد کند.

راه حل : راه حل این مشکل این است که کاور هدایت کننده امواج را با یک کاور جدید و سالم تعویض کنید. برای انجام این کار بهتر است که از یک تعمیرکار کمک بخواهید. در نهایت به طور مرتب داخل مایکروفر را تمیز کنید تا از تکرار این اتفاق جلوگیری کنید.

تکنیک سرویس پارس امتیاز نمایندگی ، ، را در اختیار دارد. این مرکز تمامی خدمادت خود را توسط تعمیرکارن حرفه ای و آموزش دیده ارائه می دهد. جهت دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

فرسوده شدن گیره نگهدارنده طبقه در مایکروفر

ممکن است در داخل مایکروفر شما تعدادی گیره وجود داشته باشد که می توانید با قرار دادن صفحه ای روی آن یک طبقه دیگر به مایکروفر اضافه کنید. این گیره ها معمولاً از جنس فلز هستند که یک پوشش پلاستیکی روی آن را پوشانده است. ممکن است به مرور زمان پوشش پلاستیکی گیره های نگهدارنده از بین برود و بیرون آمدن قطعه فلزی موجب ایجاد جرقه در داخل مایکروفر شود.

اگر مشاهده کردید که جرقه ها در اطراف این گیره ها ایجاد می شوند حتما ظاهر آن ها را بررسی کنید تا بفهمید مشکل از آن ها است یا خیر. گاهی اوقات هم به جای گیره های روی دیواره از یک صفحه فلزی پایه دار برای ایجاد طبقه در مایکروفر استفاده می شود که از بین رفتن روکش پلاستیکی پایه های آن نیز موجب ایجاد جرقه خواهد شد.

راه حل : اگر پس از بررسی متوجه شدید که پوشش پلاستیکی گیره ها آسیب دیده است و همین گیره ها عامل ایجاد جرقه هستند آن را باز کنید و با گیره های سالم و جدید جایگزین کنید. اگر صفحه پایه دار عامل ایجاد جرقه است آن را با یک پایه فلزی دیگر تعویض کنید.

سوختن دیود ولتاژ بالای مایکروفر

دیود قطعه ای است که با کمک خازن و ترانس ولتاژ بالا در مایکروفر ولتاژ بالایی ایجاد می کند و این ولتاژ بالا به مگنترون انتقال داده می شود تا امواج لازم را تولید کند و موجب پختن غذا شود. اگر علاوه بر این که مایکروفر جرقه می زند غذای شما هم بسیار دیرتر از قبل پخته می شود به احتمال زیاد دیود ولتاژ بالای مایکروفر آسیب دیده است.

سوختن یا اتصالی کردن دیود ولتاژ بالا می تواند باعث ایجاد جرقه در داخل مایکروفر شود. با مشاهده محل ایجاد جرقه و لگه های سوختگی که در داخل اتاقک ماکروفر به جا مانده است می توان تشخیص داد که چه مشکلی موجب ایجاد جرقه در داخل دستگاه شده است.

عوامل مختلف دیگری مانند کثیف بودن داخل مایکروفر، وجود آب و مایعات در داخل مایکروفر، خراب شدن مگنترون، وجود اتصالی در قسمت های مختلف، خراب شدن پایه گردان مایکروفر و غیره همگی می توانند موجب ایجاد جرقه در داخل مایکروفر شوند. به دلیل این که جرقه زدن مایکروفر می تواند به علت وجود اتصالی در داخل دستگاه باشد و اگر آن را جدی نگیرید موجب آتش سوزی شود، لازم است که به محض متوجه شدن این مشکل آندر نظر داشته باشید جرقه زدن ماکروفر با ایجاد صدا و نور همراه است و در برخی موارد روی دیواره یا سقف دستگاه نقاط سوختگی مشاهده می‌شود.

مایکروفر، امواج الکتریکی قدرتمندی تولید می‌کند که در شرایطی می‌توانند حتی کشنده باشند یا باعث آتش سوزی شوند. بنابراین از باز کردن قطعات مایکروفر و تعمیر خودسرانه آن جدا خودداری کنید و رفع مشکل را به تکنسین ماهر بسپارید.

شایع‌ترین علل جرقه در مایکروفر

جرقه در ماکروفر معمولا در اثر برخورد امواج مایکروویو با یک جسم فلزی داخل دستگاه ایجاد می‌شود. اگر فلز در دستگاه قرار داده شود، امواج مایکروویو باعث می‌شوند که الکترون‌ها به اطراف حرکت کرده و جرقه و گرما تولید کنند.

جرقه‌ها معمولا به دلیل تجمع ذرات باردار ایجاد می‌شوند که یک میدان الکتریکی متمرکز در لبه جسم فلزی ایجاد می‌کنند. برای یافتن شایع‌ترین علل جرقه در مایکروفر، ادامه مقاله را بخوانید.

1. قطره های روغن یا مایعات دیگر و تکه های غذا درون ماکروفر

یکی از مواردی که باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شود، تجمع قطره‌های روغن، چربی، مایعات و خرده‌های مواد غذایی در مایکروفر است.

 • برای جلوگیری از بروز این مشکل، بعد از هر بار استفاده از مایکروفر، محفظه درون آن، دیواره‌ها و خصوصا سقف را با دستمالی مرطوب کاملا تمیز کنید.
 • همچنین اگر صفحه گردان فلزی یا شیشه‌ای کف مایکروفر، جدا می‌شود آن را خارج کرده و شستشو دهید و بعد از خشک کردن، آن را سر جای خود قرار دهید.

به این ترتیب می‌توانید با تمیز و خشک کردن درون دستگاه، از جرقه زدن مایکروفر جلوگیری کنید.

تعمیر تخصصی ماکروفر خود را به کاراباما بسپارید ثبت سفارش 24 ساعته در 7 روز هفته

2. وجود قطعات فلزی درون ماکروفر

حتی کوچک‌ترین قطعات فلزی می‌توانند باعث ایجاد جرقه زدن داخل مایکروفر شوند.

 1. دستگاه را خاموش کرده و آن را از برق بکشید.
 2. سپس درب آن را باز کنید و از خالی بودن مایکروویو از هرگونه اجزای فلزی اطمینان حاصل کنید.
 3. برای مثال هر نوع ظروف فلزی، قاشق، چنگال یا سیم به جا مانده از اسکاچ سیمی و همچنین فویل یا روکش‌های آلومینیومی که روی غذا قرار می‌دهید، می‌توانند علت جرقه زدن مایکروفر شوند.
 4. بنابراین توجه داشته باشید که از ظروفی استفاده کنید که برای مایکروفر مناسب هستند.
 5. قبل از استفاده دوباره از دستگاه، مطمئن شوید هیچ ضایعه فلزی‌ای در آن قرار نداشته باشد.

نکته

سه پایه فلزی‌ مایکروفر اگر سالم باشد باعث جرقه زدن مایکروویو نمی‌شود زیرا با لایه‌ای از رنگ پوشیده شده است.

3. آسیب دیدگی پایه فلزی درون مایکروفر

اکثر مایکروفرها دارای یک پایه فلزی برای ایجاد طبقه هستند که ممکن است به مرور زمان دچار فرسایش شود. پایه فلزی را بیرون بیاورید و آن را به دقت بررسی کنید.

به مرور زمان، ممکن است رنگ قسمتی از پایه فلزی مایکروفر پریده باشد یا پلاستیک زیر پایه‌ها از بین رفته باشد که در این صورت می‌تواند علت جرقه زدن ماکروفر بشود.

برای حل این مسئله، پایه فلزی دستگاهتان باید تعویض شود، از مرغوب بودن پایه فلزی جدید مایکروویو اطمینان حاصل کنید چراکه نوع بی‌کیفیت آن می‌تواند باعث آسیب و جرقه زدن مایکروفر شود.

4. خرابی همزن، علت جرقه زدن مایکروفر

همزن به پخت یکنواخت در مایکروفر کمک می‌کند. این قطعه انرژی گرمایی تولید شده توسط قطعه مگنترون را به صورت یکنواخت توزیع می‌کند.

خرابی همزن باعث می‌شود انرژی گرمایی در یک ناحیه از مایکروفر متمرکز شده و پخش نشود. در نتیجه این مسئله، سوختگی و جرقه زدن مایکروفر اتفاق می‌افتد.

عیب یابی همزن، تعمیر و یا تعویض آن در حیطه کاری تکنسین این دستگاه است و افراد غیرمتخصص با آسیب به مایکروفر، مشکلات بیشتری ایجاد می‌کنند.

5. خرابی کاور انتشار امواج مایکروفر

روی دیواره درونی مایکروفر، یک پوشش مستطیلی قرار دارد که کاور انتشار امواج نامیده می‌شود. وظیفه آن هدایت انرژی گرمایی به قسمت مرکزی مایکروفر است تا گرما بر قسمتی که شما ظرف حاوی غذا را قرار می‌دهید، متمرکز شود. گاها ممکن است ذراتی از غذا بر روی این پوشش قرار بگیرند، در این صورت گرمای قطعه مگنترون این ذرات غذایی را می‌سوزاند و موجب جرقه زدن مایکروفر می‌شود.

6. سوختگی قطعه دیود مایکروفر

قطعه دیود در ماکروفر، ولتاژ بالا ایجاد می‌کند که این ولتاژ در راستای انتقال گرما به قطعه مگنترون برای پخت‌وپز غذا کاربرد دارد. سوختگی دیود نیز می تواند علت جرقه زدن مایکروفر باشد.

نکته

تعمیر و تعویض دیود ماکروویو به علت ولتاژ بالا خطر برق گرفتگی دارد.

7. خرابی قطعه مگنترون مایکروفر

همان طور که گفتیم، مگنترون از قطعات تولیدکننده انرژی گرمایی در مایکروفر است و خرابی این قطعه نیز می‌تواند باعث جرقه زدن مایکروفر شود.

8. وجود مشکل در اتصالات درونی ماکروفر

اتصالات درونی ممکن است ناشی از استهلاک عایق سیم‌پیچی داخل دستگاه، خرابی قطعات درونی مایکروفر و… باشند. این اتصالات باعث جرقه زدن مایکروفر (در بعضی موارد همراه با دود کردن دستگاه) می‌شوند و می‌توانند به بدنه دستگاه آسیب وارد کنند.

9. خرابی محرک مایکروفر

محرک مایکروفر موجب چرخش سینی می‌شود تا انرژی گرمایی به طور مساوی در ماکروفر توزیع شود. اگر این قطعه به درستی کار نکند، سینی نمی‌چرخد و حرارت بر یک ناحیه متمرکز می‌تابد و باعث جرقه زدن مایکروویو می‌شود.

این مشکل ناشی از شکستگی موتور یا تسمه محرک است که باید توسط تکنسین رفع شود.

جلوگیری از جرقه زدن ماکروفر

برای جلوگیری از بروز این مشکل و همچنین جلوگیری از انتقال دستگاه به ، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. پس از هر بار استفاده، را فراموش نکنید . (از اسکاچ های فلزی سیمی یا ضخیم استفاده نکنید.)
 2. از برنامه‌ها و قطعات جانبی مناسب برای هر نوع طبخ یا گرم کردن غذا استفاده کنید تا از آسیب به قطعات و فضای درونی مایکروفر جلوگیری شود. مثلا از سه پایه در برنامه مایکروویو استفاده نشود، زیرا در این شرایط آب شدن پین زیر سه پایه محتمل است.
 3. از ظروف مناسب برای مایکروفر استفاده کنید و ظروف فلزی یا ظروفی که لب پریدگی دارند را به کار نبرید تا از جرقه زدن مایکروفر ممانعت شود.
 4. از درپوش‌های مخصوص مایکروویو استفاده کنید تا تکه‌های غذا در دستگاه پخش نشود و لکه‌های چربی روی دیواره و سقف داخل ننشیند.