علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

اصول،مزیت ها،کاربردهای فیزیوتراپی در منزل

از جمله فوائد و مزایایی قابل توجه دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل برای بیمار این است که اعضای خانواده در کنار بیمار بوده و میتوانند در صورت بروز مسئله یا اشکالی به وی کمک کنند ، اتفاقی که شاید در صورت حضور در کلینیک‌ های فیزیوتراپی رخ نداده و بر نگرانی افراد شدت ببخشد.

حضور فیزیکال تراپیست در منزل به این معناست که وی میتواند حرکات درمانی بیمار را رصد نموده و میتواند بطور راحت ‌تری دلیل بروز برخی از آسیب‌ ها و بیماری ها را متوجه شود ، برای مثال ممکن است زاویه ‌ی صندلی شما مناسب تلویزیون تماشا نمودن نباشد. فیزیوتراپیست با حضور در منزل قادر است از نزدیک چنین مشکلاتی را مشاهده کرده و در صورت صلاح دید به افراد راهکارهای اصلاحی ارائه دهد.

ارائه خدمات فیزیوتراپی در منزل به طور ویژه برای گروه سنی سالمندان میتواند آنها را از خطراتی همچون هوای ناسالم، استرس های محیطی و نشستن و منتظر ماندن در سالن‌ های انتظار غالبا شلوغ و پر سر و صدا کلینیک های درمانی در امان داشته باشد.این‌ چند نمونه فقط تعداد کمی از مزایا‌ی مهم فیزیوتراپی در منزل بود که خدمت شریفتان ارائه شد.ایمان داریم که اگر خود شما بزرگواران نیز بیشتر به این موضوع فکر کنید، به مزیت‌ های بسیار بیشتری از خدمات فیزیوتراپی در منزل برسید.

Principles, advantages, applications of physiotherapy at home

متدهایی ‌هایی که یک فیزیوتراپ در منزل ارائه میدهد شامل چه آیتم هایی است؟

فعالیت‌ های درمانی یک فیزیوتراپ (که البته نام صحیح آن فیزیوتراپیست است) دامنه ‌ی بزرگی را در بر میگیرد که مقدور نیست تمام آن موارد را تمام در این مقاله بیان نمود ولی میتوان اینگونه متدهای درمانی ارائه شده توسط فیزیوتراپیست را به دو دسته‌ ی اساسی خلاصه نمود:

دسته اول متدهایی هستند که توسط فیزیوتراپیست بدون کاربرد ابزار و دستگاه ‌های الکتروتراپی انجام میشود متدهایی همچون منوال تراپی (درمانهای دستی و منوال)، موبیلیزاسیون درات یک،دو،سه،چهار،منیپولاسیون،مایوفاسیال ریلیز، ماساژهای تخصصی دستی و دیگر متدهای درمانی دستی که توسط فیزیوتراپیست انجام میشود در این گروه جای میگیرند. فیزیوتراپیست با استفاده از این متدها میتواند حمایت بسیار ارزشمندی در جهت و راستای بهبود روند درمانی افراد نیازمند فیزیوتراپی و توانبخشی میکند.

دسته دوم متدهایی هستند که توسط فیزیوتراپیست با استفاده از دستگاه ‌های الکتروتراپی یا برخی ابزارها انجام میشود. تعدادی از اینسترومنت های فیزیوتراپی قابل حمل و پرتابل بوده و برای فیزیکال تراپیست میسر است که به همراه خود آنها را به منزل بیمار حمل کند. برای مثال سوزن های مخصوص طب سوزنی (درای نیدلینگ) یا انواع دستگاه های الکتروتراپی از جمله وسایلی هستند که در سرویس های فیزیوتراپی در منزل کاربرد دارند و فیزیوتراپیست در روند درمان بیمار از آنها بهره میجوید.

اگر برای شما عزیزان جای پرسش است که الکتروتراپی چیست و چه کاربردهایی برای درمان بیماران دارد در ادامه به معرفی الکتروتراپی(برق درمانی) میپردازیم.الکتروتراپی یک نوع از درمانهای مدیکال است که با هدف کاهش و رفع درد و تحریک بافت های عضلانی اسکلتی و پوستی که به علت آسیب های ماسکولواسکلتال دچار درد شده اند، استفاده میشود.الکتروتراپی یک روش درمانی براساس استفاده از جریانات الکتریکی جهت تحریک عضلات (با هدف کاهش درد یا تقویت عضلات) است که کاملا بی خطر میباشد.

در این متد الکترودها بر روی پوست شما وصل شده و فقط یک احساس تحریک یا لرزش روی پوست‌ خود خواهید داشت.در غالب موارد متدهای مختلف فیزیوتراپی در کنار یکدیگر جهت درمان کاربرد دارند تا بهبودی بیمار با سرعت قابل ملاحظه ای حاصل شود.برای آگاهی از آنکه بدانید دقیقا به چه نوع متدی از فیزیوتراپی نیازمندید نیاز خواهد بود تا مشکل خود را با یک متخصص فیزیوتراپی مطرح کرده و در این زمینه از او مشاوره بگیرید. برای مشاوره با دکتر فیزیوتراپ میتوانید با شماره زیر مقاله در تماس باشید.

معرفی انواع فیزیوتراپی در منزل یا مطب

فیزیوتراپی کودکان

این شاخه به کودکان مبتلا به آسیب‌های حاد مختلف مانند شرایط اکتسابی یا مادرزادی، تاخیر در رشد فیزیکی و اختلالات عصبی مانند فلج مغزی کمک می‌کند.

فیزیوتراپی مرتبط با سلامت زنان

فیزیوتراپی برای زنان عمدتا حول دستگاه تناسلی زنانه در دوران بارداری، مراقبت‌های قبل و بعد از زایمان، آسان کردن روند زایمان و در مجموع،  کمک به مسائل باروری می‌چرخد.

فیزیوتراپی در منزل یا کلینیک برای سالمندان

در کهنسالی، متابولیسم بدن، کند و توانایی آن برای حفظ فرم اسکلتی–عضلانی، ضعیف می‌شود. فیزیوتراپی سالمندان می‌تواند به حفظ تحرک، مدیریت دردهای مزمن مفاصل، کار بر روی محدودیت‌ها و وضعیت بدن، مدیریت اختلالات فیزیولوژیکی و افزایش استقامت و قدرت کمک کند.

فیزیوتراپی نورولوژیک

این شاخه از فیزیوتراپی به مدیریت شرایط ناشی از اختلالات مغز یا سیستم عصبی مانند آسیب سر، سکته مغزی، آسیب نخاعی، آنوریسم، ام اس، بیماری پارکینسون، توان‌بخشی پس از جراحی مغز، فلج مغزی، مشکلات مربوط به تعادل مانند سرگیجه، کنترل حرکتی و هماهنگی کمک می‌کند.

فیزیوتراپی اسکلتی-عضلانی

فیزیوتراپی اسکلتی-عضلانی (فیزیوتراپی ارتوپدی)، به نقایص و بیماری‌های سیستم اسکلتی و عضلانی انسان می‌پردازد. هدف از اصلاح تراز اسکلتی، بهبود تحرک، کاهش درد و ترمیم آسیب بافت نرم است.

فیزیوتراپی قلبی-تنفسی

این شاخه از فیزیوتراپی در بهبود افراد مبتلا به اختلالات حاد یا مزمن قلبی، بهبودی پس از ایست قلبی، جراحی قلب، مدیریت اختلال انسدادی ریه، مشکلات تنفسی، آسم و غیره موثر است.

فیزیوتراپی آسیب‌های ورزشی

متخصصان این بخش باید اطلاعات دقیقی از نحوه عملکرد بدن در یک حوزه ورزشی خاص و آسیب‌های مربوط به آن داشته‌ باشند، به‌ همین‌ دلیل است که هر تیم ورزشی، یک فیزیوتراپیست مخصوص به‌ خود دارد تا به حفظ شرایط بدنی بازیکنان، معالجه، توانبخشی و رساندن آن‌ها به شرایط مناسب برای بازگشت به میدان کمک کند.

فیزیوتراپی در منزل چگونه انجام می‌شود؟

در سال‌های اخیر، علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و نوآوری‌ها و ابداعات مختلفی در ارائه خدمات پزشکی در منزل صورت گرفته است. در گذشته پزشکانی که بیماران را در خانه ویزیت می‌کردند، تجهیزات زیادی نداشتند، اما امروزه بسیاری از تجهیزات پزشکی قابل حمل وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام ویزیت بیمار در منزل، آن را همراه خود به خانه بیماران ببرند.

در دنیای امروز، امکاناتی فراهم شده است تا تشخیص بیماری‌ها و درمان آن‌ها در خانه بیمار به صورت دقیق انجام شود و برای بسیاری از بیماری‌ها نیاز نباشد که افراد به مراکز درمانی مراجعه کنند. ویزیت دکتر در منزل باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه بیمار می‌شود و دیگر لزومی ندارد تا افراد به خاطر مشکلات ساده و غیرحاد، ساعت‌ها در ترافیک خیابان‌ها بمانند و در صف طولانی مطب‌ها و بیمارستان‌ها معطل شوند.

مرکز خدمات درمانی ایران فیزیو، یکی از مراکز معتبر و خوش‌سابقه است که می‌تواند خدمات فیزیوتراپی در منزل را به شما ارائه دهد. همکاران پزشک ما، همگی جزء بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان هستند و باکیفیت‌ترین خدمات تشخیصی و درمانی را برای بیماران در خانه انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از تعرفه فیزیوتراپی در منزل با ما تماس بگیرید.

فیزیوتراپیست‌هایی که برای ویزیت بیماران به خانه آن‌ها مراجعه می‌کنند، تمام خواسته‌ها و نیازهای بیماران را در نظر می‌گیرند و مناسب‌ترین راه‌حل‌های درمانی را برای آن‌ها تجویز می‌کنند. فیزیوتراپی در منزل، می‌تواند یک راهکار ایده‌آل برای درمان بیماران باشد. زیرا وقتی بیماران در خانه و رختخواب خود هستند و پزشک بر بالین آن‌ها حاضر می‌شود، روند بهبودی‌شان سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود.